Košice vyhrali aj piaty zápas a idú do finále, Martin sa zachránil

(Autor: SITA)
SITA|31. mar 2013 o 20:21

Martinčania síce prehrávali v tretej tretine s Bardejovom 1:3, no nakoniec zvíťazili 4:3 po nájazdoch.

KOŠICE. Hokejisti HC Košice sa stali trinástykrát v histórii finalistami najvyššej slovenskej súťaže. Šesťnásobný majster SR zdolal v semifinálovej sérii HK Nitra 4:1 na zápasy.

Definitívne svoj postup do finále potvrdili Košičania v nedeľu víťazstvom 6:3. Rozhodli o ňom predovšetkým počas 75 sekúnd medzi 23. a 24. minútou, keď dali tri góly.

Oceliari si zahrajú šieste finále v sérii. Naposledy v ňom chýbali v sezóne 2006/07.

Nitra má šancu zopakovať zisk bronzu v extralige z roku 2006. Medaily hráči tímu spod Zobora získajú v prípade, že finálovým súperom Košíc budú Zvolenčania.

Ak postúpia do boja o titul Piešťany, Nitrania skončia v konečnom účtovaní Tipsport extraligy na 4. priečke.

Finálová séria sa začne 7. apríla.

Tipsport extraliga 2012/2013 - semifinále Slovnaft play-off - piaty zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

HC Košice - HK Nitra 6:3 (2:1, 3:1, 1:1) - konečný stav série: 4:1, Košice postúpili do finále

Góly: 1. Jenčík (Cebák, Pašek), 19. Pašek (T. Marcinko, Cebák), 23. Marek Slovák (Š. Novotný, Jokeľ), 23. Jenčík (Marcel Haščák, Štrbák), 24. Marek Slovák (Š. Novotný, Jokeľ), 59. Štrbák (Spilar, Pašek) - 2. Mašlonka (Hrnka), 36. Tománek (Stümpel, König), 53. Tománek (König)

Vylúčení: 8:11 na 2 min, navyše: 17. Spilar 10 min za napadnutie hlavy a krku - 25. Hamrák 5+DKZ za sekanie a trest v hre za nešp. správanie, 58. L. Novák 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Kubuš, Jonák - Smrek, M. Korba, 7090 diváko.

Košice: Hylák - Cebák, Štrbák, Deyl (28. Macejko), Šeda, Martin Chovan, M. Takáč, Michal Novák - Marcel Haščák, Pašek, R. Jenčík - O. Gmitter, T. Marcinko, Spilar - Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ - Matis, Mlynarovič, P. Svitana

Nitra: J. Hollý (23. M. Laco) - P. König, M. Bača, Nádašdi, Rais, Vosátko, Ordzovenský, Trefný - R. Tománek, Stümpel, Pupák - Lukáš Novák, T. Chrenko, Podstavek - Hrnka, Hamrák, Mašlonka - Kadura, Jokila, Kmeč

Košičanom vyšiel úvod piateho duelu a nitriansky brankár Hollý inkasoval hneď z prvej strely: v 23. sekunde ho prekonal Jenčík. Hostia však jednogólové manko veľmi rýchlo vymazali už v polovici 2. min zásluhou Mašlonku. V 6. min chýbala Spilarovej individuálnej akcii v presilovke len gólová bodka a potom sa nepresadil ani Novotný.

Nitra následne nevyužila 97-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, aby v závere prvej tretiny inkasovala pre zmenu pri košickej podobnej početnej výhode po výbornej Marcinkovej prihrávke zakončoval Pašek. Ešte predtým v 12. min sa zápas predčasne pre podozrenie na otras mozgu po súboji s Bačom skončil pre košického obrancu Deyla.

Úvod druhej tretiny bol v réžii oceliarov. V 23. min po Novotného prihrávke sadla Slovákovi rana parádne - 3:1. O 24 sekúnd na to vyhnal Jenčík brankára Hollého na striedačku. Tréner Stavjaňa si vzal oddychový čas, ale ani ten nepomohol. Striedajúci gólman Laco inkasoval už v 24. min z hokejky Slováka. Hosťujúci Hamrák potom inkasoval dva päťminútové tresty, ale z dlhej presilovky domáci nevyťažili nič. Naopak, v 36. min hrali v početnej výhode Nitrania a Tománek zblízka znížil na rozdiel troch gólov.

V 53. min sa v oslabení Tománek šikovne predral až pred Hyláka a znížil na rozdiel dvoch gólov, ale Nitra sa už na viac nezmohla. Naopak, minútu pred koncom tretej tretiny pri presilovke inkasovala šiesty gól z hokejky Štrbáka, ktorý pečatil postup oceliarov do finále.

Milan Staš (tréner Košíc): "Je pravdou, že posledný krok býva najťažší. Ani dnes sme to nemali jednoduché. Aj keď sme dali rýchly gól, súper vzápätí vyrovnal. Rozhodujúce boli naše tri presné zásahy v úvode druhej tretiny. Až do konca sme sa snažili koncentrovať a nedovoliť súperovi dosiahnuť zvrat."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Dnešný zápas sa podobal tým predchádzajúcim. Dostali sme veľmi rýchly gól a aj keď sme vzápätí vyrovnali, Košičania sa ešte v prvej časti dostali do vedenia a na začiatku druhej tretiny troma gólmi rozhodli. Myslím si, že v celej sérii bol rozhodujúci druhý zápas. Ak by sme udržali najtesnejšie vedenie až do konca, mohlo to byť o niečom inom."

Martin sa zachránil

Hokejisti martinského MHC Mountfiled zvládli záchranárské práce v Tipsport extralige a uchovali si príslušnosť medzi najlepšou slovenskou desiatkou aj pre budúcu sezónu.

V rozhodujúcom siedmom zápase baráže zdolali víťaza I. ligy HC 46 Bardejov 4:3 po samostatných nájazdoch.

Martin hrá v extralige pravidelne od sezóny 2005/2006. Bardejovu sa nepodarilo postúpiť premiérovo medzi slovenskú elitu. O výhre MHC Mountfield rozhodol v nájazdoch Andrej Novotný.

Baráž o účasť v extralige 2013/2014 - siedmy zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

MHC Mountfield Martin - HC 46 Bardejov 4:3 po sam. nájazdoch (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0, 1:0) - konečný stav série: 4:3, Martin sa zachránil v extralige

Góly: 15. Dvořák (Petruška), 46. M. Hollý (Kolena, Petruška), 55. M. Hollý (Petruška), rozhodujúci sam. nájazd A. Novotný - 7. M. Baláž (M. Nagy, Ľ. Sabol), 39. Ščurko (Halás), 42. Ľ. Sabol (Krčula, M. Baláž)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, Müllner - Šefčík, Výleta, 3800 divákov.

Samostatné nájazdy: Ščurko nedal - 0:0, A. Novotný dal - 1:0, T. Hričina nedal - 1:0, Beran nedal - 1:0, M. Nagy nedal - 1:0.

Martin: Šúrek - A. Novotný, J. Perniš, R. Pukalovič ml., Dvořák, K. Grman, Zošiak - A. Themár, M. Beran, Michal Važan - T. Petruška, M. Hollý, Kolena - Vaško, Vilkoits, Dírer - Hús

Bardejov: Andreanin - Valentín, D. Kramár, M. Krčula, M. Tkáč, Mojdis, Polaček - Halás, Ščurko, T. Hričina - M. Nagy, M. Baláž, Ľ. Sabol - Stríž, Dancsák, Valchař

Rozhodujúci siedmy zápas začali v búrlivej atmosfére obaja súperi vo svižnom tempe. Útoky sa striedali na oboch stranách a prvýkrát sa skóre menilo v 7. min. Nagyovu strelu brankár Šúrek neudržal a Marcel Baláž zblízka strelil úvodný gól zápasu. "Kosačky" tento moment nevykoľajil a naďalej sa snažili o nátlakový hokej. V 15. min sa dočkali vyrovnania: Dvořák prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:1.

Na začiatku druhej tretiny prevzali domáci iniciatívu na svoje hokejky a hra sa viac odohrávala v obrannom pásme víťaza I. ligy. Hostia postupne začali viac napádať martinských obrancov, čím ich dostávali do problémov. Prvú presilovku v stretnutí hrali v jeho polovici Bardejovčania, ktorí poriadne zatápali Šúrekovi. Ščurkovi a ani Valentínovi nechýbalo veľa, aby poslali svoj tím do vedenia.

Hokej v tých chvíľach gradoval. V 31. min v závare pred Andreaninom mal tutovku na svojej hokejke Važan, ale netrafil prázdnu bránku. Na druhej strane sa pred Šúrekom objavil nekrytý Hričina, ale aj on pochodil podobne ako pred ním Martinčan. V 36. min sa domáci gólman opäť vyznamenal pri Halásovej strele zblízka a o dve minúty opäť rovnaký bardejovský hráč stroskotal na Šúrekovi. Preťažená domáca obrana kapitulovala 68 sekúnd pred druhým klaksónom a Ščurko priblížil Bardejovu extraligu - 1:2.

Keď dal na začiatku tretej tretiny Sabol tretí gól Bardejova, s extraligistom to vyzeralo už veľmi zle. Martinské nádeje mohol definitívne zhasnúť v 43. min Baláž, ale mieril vedľa. O 3 min využili domáci svoju prvú presilovku a Hollý ich dostal opäť do hry. Tlak Martina silnel a nápor vyústil v Hollého vyrovnávajúci gól. V 58. min mal víťazstvo MHC Mountfield na hokejke Važan, ale jeho blafák Andreanin prečítal. Keď 5 sekúnd pred koncom nedal bodku za zápasom Petruška, predlžovalo sa.

V 62. min sa ocitol pred Šúrekom Baláž, ale martinský gólman so šťastím odvrátil bardejovskú definitívu. Obe mužstvá si potom dávali pozor na zadné dvierka a rozhodovalo sa až v samostatných nájazdoch. Extraligu definitívne pre Martin zachránil Novotný.

Róbert Pukalovič, tréner Martina: "Aj tento zápas potvrdil, že o žiadnu dohodu v tejto baráži nemohlo ísť. Bardejov nemal čo stratiť. my sme mali v kádri veľa neskúsených hráčov a som rád, že to zvládli. Musím sa priznať, za stavu 1:3 sme mali malú dušičku. Som rád, že sa oplatilo bojovať a drieť, o čom sa hráči sami presvedčili. Boli sme šťastnejší. Teší ma, že prišlo toľko divákov a že sme ich napokon potešili."

Anton Tomko, tréner Bardejova: "Nezostáva mi nič iné, len zagratulovať Martinu k víťazstvu a udržaniu extraligy. Tento zápas sme si prehrali sami. Za stavu 3:1 sme ho mali kontrolovať, namiesto toho sme dovolili domácim vytvoriť si tlak a potom aj vyrovnať. Šťastena stála potom pri Martine a veľkú zásluhu má na tom ich brankár Šurek. Za predvedené výkony v baráži sa nemusíme hanbiť a som vďačný aj skvelým divákom, ktorí nám verili a prišli nás povzbudiť aj do Martina."

Domov»Hokej»Slovensko»Košice vyhrali aj piaty zápas a idú do finále, Martin sa zachránil