Slovan uhral v Trnave bezgólovú remízu

Hráč Spartaka Ivan Hodúr (vľavo) a Igor Žofčák zo Slovana.
Hráč Spartaka Ivan Hodúr (vľavo) a Igor Žofčák zo Slovana. (Autor: TASR)
TASR|13. apr 2013 o 16:18

V 26. kole Corgoň ligy sa Ján Novák dočkal prvého gólu v prešovskom drese v zápase proti Ružomberku.

Spartak Trnava - Slovan Bratislava 0:0

Rozhodoval: Samotný, ŽK: Vyskočil, Grabež, Janečka - Gorosito, Kladrubský, 7011 divákov.

Spartak Trnava: Rusov - Janečka, Čarnota, Gross, Ciprys (82. Mikinič) - Kaščák, Grabež - Schranz, Hodúr, Mikovič (31. Sabo) - Vyskočil (77. Lietava)

Slovan Bratislava: Putnocký - Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Pauschek - Žofčák (88. Hlohovský), Kladrubský, Grendel, Milinkovič - Peltier (76. Szarka), Halenár (60. Soumah)

Prvú príležitosť si vypracovali hostia, v 10. minúte po Milinkovičovom rohu vyskúšal dvakrát šťastie Žofčák, najskôr hlavou a potom ani tvrdou strelou pravačkou však neuspel. O päť minút sa na druhej strane ihriska odhodlal k strele z diaľky Vyskočil a lopta preletela tesne vedľa ľavej žrde.

Fanúšikovia inak v prvom polčase veľa futbalovej krásy nevideli, sklamaním bol tak výkon na majstra ašpirujúceho Slovana ako aj jeho o záchranu bojujúceho súpera.

"Bílí andeli", bez ich lídra Miroslava Karhana v základnej zostave, prepli na vyššie obrátky až v záverečnej desaťminútovke. Na chvíľu zatlačili Slovan, no s výnimkou hlavičky Grabeža si nevytvorili žiadnu vyloženú šancu a do kabín išli aktéri za bezgólového stavu.

V 61. minúte sa po priamom kope Žofčáka poodrážala lopta v šestnástke Spartaka so šťastím až ku Gorositovi, stopér hostí však vystrelil nepresne. "Belasí" boli smerom dopredu aktívnejší, o minútu neskôr strelu Milinkoviča z pravej strany chytil Rusov.

V 66. minúte Janečka fauloval v šestnástke prenikajúceho Grendela a rozhodca ukázal na biely bod, Rusov však vystihol smer Peltierovej strely a jedenástku bravúrne zneškodnil. Pekné ťahy ukázal striedajúci Soumah, ale inak sa na ihrisku viac bojovalo a oba tímy sa ku gólu až do konca zápasu ani len nepriblížili.

Peter Zelenský, tréner Spartaka Trnava: "Slovan je nie nadarmo na špici tabuľky, hrá v psychickej pohode a my sme z neho mali najskôr veľký rešpekt. Potrebovali sme dnes získať body, ale niektorí hráči boli zbytočne nervózni. Nasadenie a disciplína boli v poriadku, kiežby aj predošlé zápasy sme hrali takto. Ak by Slovan premenil penaltu, asi ťažko by sme sa z toho spamätávali, ale remíza je spravodlivá. Miro Karhan v predošlých zápasoch urobil pár chýb a oznámil som mu, že dnes chcem vyskúšať novú stopérsku dvojicu, preto nehral."

Samuel Slovák, tréner Slovana Bratislava: "Bol to zápas s peknou diváckou kulisou a v peknom počasí. Mohli sme aj vyhrať, ak by sme využili penaltu. Výsledok je však vzhľadom na priebeh spravodlivý. Opakujem, škoda tej jedenástky, mohli sme mať tri body."

MFK Košice - AS Trenčín 0:0

Rozhodoval: Horváth, ŽK: Mazan, Alves de Oliveira, Štefánik (všetci traja Trenčín), 2752 divákov.

MFK Košice: Ružinský - Tóth, Ostojič, Bašista, Sekulič - Kavka (89. Skvašík), Hovančík - Viazanko (73. K. Diaby), Šinglár (46. Bukata), Matič - O. Diaby

AS Trenčín: Volešák - Čögley, Da Silva, Bednárik, Mazáň - Baez - Mazan (90. Ďuriška), Lobotka, Štefánik, Holúbek - Alves de Oliveira (80. Frimmel)

V košickom Čermeli sa začalo opatrne, no postupne iniciatívu prebrali na svoje kopačky hostia. V 12. minúte vypálil spoza šestnástky tesne vedľa Ružinského brány Holúbek a o päť minút neskôr preveril jeho pozornosť tvrdou strelou k pravej žrdi Štefánik.

Domáci postupne vyrovnali hru a prvú šancu si vypracovali v 34. minúte. Z ľavej strany sa preštrikoval medzi trojicou brániaci hráčov Sekulič a ľavou nohou iba tesne minul priestor hosťujúcej brány. O dve minúty neskôr Viazanko vyzval peknou prihrávkou k zakončeniu Oumara Diabyho, lopta znova putovala vedľa Volešákovej brány.

Prvú šancu v druhom dejstve si vypracovali žlto-modrí v 55. minúte, Matič však po zasekávačke strelou spoza šestnástky trafil iba dobre postaveného Volešáka. V 70. minúte sa dostali k slovu hostia, Mazáň sa dostal ideálnej streleckej príležitosti, ale strelou zvnútra šestnástky nechal vyniknúť Ružinského.

V 84. minúte sa po prihrávke Matiča dostal v šestnástke hostí k zakončeniu Oumar Diaby, ale s jeho nevýrazným zakončením si trenčiansky brankár poradil. Na opačnej strane nebezpečne vystrelil v 88. minúte Holúbek.

Ján Kozák, tréner Košíc: "Už pred zápasom som hovoril, keď chceme byť úspešní, musíme podať jeden z najlepších výkonov, čo sa nám nepodarilo. Máme za sebou náročnú sériu s kvalitnými súpermi, z ktorej sme vyťažili dôležité body a máme z toho radosť."

Adrián Guľa, tréner Trenčína: "Videli sme solídny zápas, ktorý mal svoju kvalitu. Domáci hrozili po brejkových situáciách, ktoré sme dokázali eliminovať. Zachytili sme úvod zápasu, myslím si, že remíza je spravodlivá."

1. FC Tatran Prešov - MFK Ružomberok 3:1 (1:0)

Góly: 13. Jakovlev, 61. L. Hruška, 79. J. Novák - 48. Ďubek, bez kariet, rozhodovali: Vlk - R. Sluk, Petríček, 1350 divákov

Prešov: Jakub Diviš - Kolbas, P. Petráš, Brezinský, Krob - P. Lipták - Jakovlev, Gergel, M. Poliaček (61. L. Hruška) - M. Marcin (74. Jacko), J. Novák (86. Papaj)

Ružomberok: L. Zich - P. Maslo, Práznovský, Greššák, Ondrek (44. M. Nosek) - Bielák, L. Lupták (46. Serečin), M. Nagy (73. Mulumba Mukendi), Almaský - Ďubek - Zreľák

Prešov v prvom polčase čiastkovým výsledkom i hrou konečne potešil svojich priaznivcov. Domáci možno bojovali aj za trénera Totkoviča, ktorého pozícia na lavičke 1. FC Tatran je stále neistá. Šarišania si vypracovali oveľa viac šancí. Už v úvode ohrozil brankára hostí dvakrát Ján Novák, po ňom aj Brezinský.

V 13. min Novák do tretice neuspel, ale po chvíli rozjasal domáce hľadisko Jakovlev, ktorý po centri Kroba otvoril gólový účet. Až v 27. min sa k vážnejšiemu zakončeniu dostali aj hostia z Ružomberka. Ondrekov oblúčik z 20 m natiahol Diviša a onedlho hlavičkoval Zreľák k žrdi.

Ďubek v 48. min vyrovnal a začínalo sa odznova. Šarišania dokázali odpovedať správnym spôsobom. Striedajúci Hruška už po niekoľkých sekundách svojho pobytu na trávniku zužitkoval v 61. min prihrávku Nováka - 2:1.

Od 78. min vyhliadky hostí na dobrý výsledok ešte viac klesli po tom, ako zranený Ďubek musel opustiť ihrisko a Ružomberčania dohrávali iba desiati. O minútu neskôr dosiahol svoj prvý gól v prešovskom drese Novák a stanovil ním konečný výsledok.

Ladislav Totkovič, tréner Prešova: "Už v Trenčíne sme potvrdili, že toto mužstvo, ak sa mu vyhýbajú zranenia a nemá vykartovaných hráčov, je silné. Práve dnes sa toto moje vyjadrenie potvrdilo. Chlapci ukázali psychickú silu, celý zápas oddreli a konečne dosiahli prvé jarné víťazstvo. Zaslúžili si ho a ja im k tomu blahoželám."

Ladislav Šimčo, tréner Ružomberka: "Netajím, že sme chceli v Prešove získať nejaký ten bod, aj keď sme vedeli, že na východe majú akúsi mobilizáciu vzhľadom na ich postavenie v tabuľke. Žiaľ, mali sme nevydarený vstup do zápasu, a aj keď sme mohli ešte do prestávky vyrovnať, dve vyložené šance Zreľáka stroskotali na Divišovi. Po prestávke sme sa síce zlepšili, ale niektoré objektívne okolnosti nás pripravili o zisk aspoň jedného bodu."

Dukla B. Bystrica - ViOn Zlaté Moravce 1:0 (0:0)

Gól: 90.+ Adámik. Rozhodca Vnuk, ŽK: Pančík - Bernáth, Mészáros, 1170 divákov.

Dukla B. Bystrica: Boroš - Gyömbér, Adámik, Teixeira - Ľupták - Turňa, Považanec (63. Savič), Pančík (81. Šovčík), Hučko - Peňaška, Vrána (46. Slančík)

ViOn Zlaté Moravce: Kuciak - Pavlenda, Majerník, Ondráš, Chren - Obročník - Candrák (45.+ Mészáros), Kováč (69. Škriniar), Hodek (78. Mihálik) - Bernáth, Orávik

Za prvý polčas len jedna strela smerovala medzi žrde. Postaral sa o ňu v nastavenom čase Peňaška, brankár Kuciak si s ňou bez problémov, napriek nepríjemného odskoku, poradil a obe mužstvá sa šli ochotne vysušiť do šatne. Väčšinu polčasu na Štiavničkách pršalo, aj slnko zasvietilo a riedka divácka kulisa si viac pri nezáživnom futbale všímala krásnu vyfarbenú dúhu ako trápenie na ihrisku.

Hráči sa vybíjali v osobných súbojoch, ani jedna strana si nevynútila prevahu a strelecká takmer nulová potencia len dokreslila dianie na šmykľavej tráve. V 4. min sa síce Peňaška uvoľnil, namieril však vedľa a od tohto okamihu sa už prakticky nič nezrodilo. V prvej štvrťhodine sa hostia zastreľovali po nepresných pokusoch Kováča a Orávika, v 40. min domáci Vrána nestihol potrestať chybu Majerníka pri rozohrávke a spolu s pokusom Peňašku v 45. min to bolo všetko, čo stálo za zmienku.

V štatistikách zaujal najmä fakt, že v predchádzajúcich vzájomných zápasoch ani šesť pokusov nestačilo Dukle na zdolanie súpera, ktorý sa momentálne trápi a v siedmich zápasoch v jednom rade nepoznal pocit víťazstva. Syndróm ďMoravceď akoby mal na Duklu závažný dopad, v tejto sezóne im nestrelila ani gól a tak tomu bolo aj po prvom polčase.

Po zmene strán sa obraz hry nezmenil, len rohových kopov pribúdalo na strane hostí, nakoniec až na 2:10. V 57. min center od Orávika zblokoval Gyömbér hlavou tesne nad hornú žrď a aj si vydýchol, pretože k ďvlastencoviď mal veľmi blízko. Po jednom z rýchlych protiútokov si vynútili domáci v 62. min roh, Považanec loptu pekne zatočil, k odrazenej sa dostal Hučko, no vystrelil z obrátky málo dôrazne a brankár Kuciak poľahky zakročil.

Kuciaka vyskúšal v 70. min aj Slančík v tlačenici a malá domov spôsobila, že z 10 metrov zahrával Pančík nepriamy kop. Hučkov pokus skončil na hradbe hráčov a Dukla spálila jednu z najväčších príležitostí zápasu. Ku koncu túžba po víťazstve narástla u oboch mužstiev, dlho bez efektu, až pár sekúnd pred koncom po hrúbke hosťujúcej obrany do prázdnej bránky rozhodol o troch bodoch Adámik.

Norbert Hrnčár, tréner B. Bystrice: "Som spokojný s víťazstvom a hrdý na chlapcov, do poslednej chvíle sa oddali zápasu. Hučko i Slančík mali možnosti, zápas sme mohli zlomiť skôr a dúfam, že sme si naklonili aj šťastie. Teraz nám naozaj doprialo a v tomo vidím, že futbal je spravodlivý. Súpera sme nepustili k ničomu, Moravce nie sú fackovací panák, zápas nebol podľa predpokladov ľahký, no zvládli sme ho, na počet šancí sme si víťazstvo zaslúžili."

Juraj Jarábek, tréner Zl. Moraviec: "Dostať takýto gól sa nevidí ani v dorasteneckom mužstve, no bohužiaľ, stáva sa. Hráči si zaslúžia pochvalu za kombinačný futbal, no terén bol veľmi rýchlo katasrtrofálny. Hrozili sme brejkami, po zmene strán menej, zápas sme si nakoniec prehrali našou zbraňou, rýchlou kontrou. Chceli sme vyhrať, vybojovať tri body, nemáme nič, no ideme ďalej."

MŠK Žilina - FK Senica 0:1 (0:0)

Gól: 86. Blackburn. Rozhodoval: Kružliak, ŽK: Nunes, Majtán, Angelovič - Ďurica, ČK: 35. Nunes (Žilina) po druhej ŽK, 1862 divákov.

Žilina: Dúbravka - Mabouka, Piaček, Akakpo, Nunes - M. Mravec, Pečovský - Mihalík (41. Angelovič), Škvarka, Pich (87. Barčík) - Guba (46. Majtán)

Senica: Švenger - Wijlaars (84. Križko), Pavlík, Brabec, Patrik Mráz - Jirásek - Kóňa, Ďurica (65. Piroska), Štepanovský - Diviš (58. Blackburn), Kalabiška

Prvú šancu zápasu mali Žilinčania. Škvarku však v 4. minúte zastavil hvizd rozhodcu po trochu nepochopiteľnom ofsajde a o tri minúty neskôr bol ten istý hráč opäť blízko ku gólu, lenže o vlások nedosiahol na loptu vo výbornej pozícii. V 11. minúte mohla ísť do vedenia Senica, Kalabiška sa ocitol úplne sám pred domácou bránou, rozhodol sa však prihrávať Divišovi a ten v páde nedokázal usmerniť loptu do siete.

V 17. minúte Pečovský pekným centrom z ľavej strany našiel Gubu, ten strelou bez prípravy iba tesne minul priestor brány. O desať minút neskôr sa vyznamenal žilinský brankár Dúbravka, keď zastavil nebezpečnú strelu Diviša.

Po polhodine hry videl v priebehu piatich minút dve žlté karty domáci obranca Nunes a "žlto-zelení" zostali oslabení. Okamžite to mohol využiť Diviš, ktorého nádhernú strelu z dobrých 20-tich metrov opäť zlikvidoval Dúbravka. Gólman Žiliny sa zaskvel aj pri šanci Kóňu, keď veľmi umne vybehol a vyrazil loptu do bezpečia.

Po zmene strán začala o desiatich hrajúca Žilina výborne. Po kombinácii Škvarku s Majtánom pomohol Seničanom len šťastný zásah obrany v poslednej chvíli. No a tutovku Picha, ktorý sa po rohovom kope ocitol úplne sám pred bránou zázračne zlikvidoval brankár Švenger. V 56. minúte dostal po peknej kombinácii Žilinčanov do šestnástky centrovanú loptu Majtán, ale hlavičkoval príliš vysoko.

Majtán mohol skórovať aj v 70. minúte, ale vo výskoku opäť prestrelil. O sedem minút neskôr hosťujúci brankár Švenger opäť podržal svoj tím, keď zneškodnil strelu Angeloviča. Žiline sa zmarené tutovky vypomstili, "nedáš - dostaneš" sa opäť potvrdilo, keď v 86. minúte domáca obrana neudržala striedajúceho Blackburna, ktorý zblízka prekonal Dúbravku a rozhodol o víťazstve Senice 1:0.

Štefan Tarkovič (tréner Žiliny): "Prehrali sme stretnutie už v prvom polčase tým, že prístup hráčov k zápasu a dresu MŠK Žilina nebol taký, aký by mal byť. Som sklamaný z toho, ako sme vstúpili do stretnutia, vyvrcholilo to červenou kartou Nunesa. Po náznaku určitého vzrastu výkonnosti sme zas klesli na dno. V druhom polčase sme mali šance, boli sme agresívnejší, ale napokon dal súper po jedinej šanci gól a prehrali sme."

Vladimír Koník (tréner Senice): "Prišli sme do Žiliny s cieľom získať body, najlepšie tri, lebo vidina druhého miesta je pre nás dôležitá. V prvom polčase sa hráči dobre pohybovali, dobre kombinovali, neboli sme však efektívni a zahodili sme tri-štyri šance. V druhej polovici to bol klasický slovenský syndróm, keď súper hral o jedného menej a naše družstvo akoby stratilo ostražitosť. Napokon sme za to mohli pykať - Majtán mal šance. Našťastie sa nám v závere podarilo streliť gól. S výkonom v druhom polčase nie som spokojný, nestačí mať dobré len určité úseky hry. Tri body sú však pre nás veľmi dôležité."