Až štyri asistencie Cháru. Na prvú tretinu by radšej zabudol

Zdeno Chára (vpravo) a útočník Toronta Colton Orr v zápase Toronto Maple Leafs - Boston Bruins v noci na štvrtok 9. mája. (Autor: TASR/AP)
TASR|9. máj 2013 o 07:12

Tri zo štyroch zápasov rozhodli predĺženia. V bránke St. Louis dostal šancu Elliott, Halák strávil súboj na lavičke.

NEW YORK. Kapitán hokejistov Bostonu Zdeno Chára explodoval vo štvrtom zápase 1. kola play off zámorskej NHL na ľade Toronta štyrmi asistenciami a Bruins zdolali Maple Leafs 4:3 po predĺžení. V sérii vedie Boston už 3:1 a chýba mu len jedno víťazstvo na postup do semifinále Východnej konferencie.

Predĺženie rozhodol David Krejčí a šokoval tak Air Canada Centre, pretože domáci počas vzrušujúcej hry v prvej tretine nadstaveného času kontrolovali priebeh.

"Rozhodoval som sa ešte, či neprihrám Zdenovi Chárovi, lebo má najlepšiu strelu z prvej v lige, ale v poslednej sekunde ho odstavili, tak som strieľal ja. V predĺžení nie je žiadna strela zlá, tá moja však nebola najlepšia, ale prešla do siete," povedal šťastný strelec. Zápas číslo päť je na programe v piatok v Bostone.

Výraznou postavou nielen pre svoj vzrast však bol Zdeno Chára. Kapitán Bostonu bol pri všetkom dobrom aj zlom, čo sa v zápase udialo.

Chára by na prvú tretinu radšej zabudol

Na prvú tretinu by najradšej asi zabudol. Pred prvým gólom Joffreyho Lupula sa nedohodol so spoluhráčom Wadom Reddenom, pred druhým zásahom z hokejky Codyho Fransona zakryl výhľad brankárovi Tuukkovi Raskovi a Bruins prehrávali 0:2.

"Korčuľoval som k hráčovi pri mantineli a zaclonil som brankárovi výhľad. V hokeji sa to stáva," povedal zámorským médiám Chára.

To nebolo všetko. V závere prvej tretiny trafil Chára puk do tváre spoluhráča Milana Lucica, ktorý sa našťastie po ošetrení vrátil.

V ďalšom priebehu zápasu už prišili len pozitívne veci. Chára asistoval pri všetkých štyroch góloch Bruins a stal sa treťou hviezdou zápasu.

"Nehrali sme zle ani v prvej tretine, ale dostali sme góly. Povedali sme si, že to musíme otočiť. Máme skúsenejší tím a myslím, že to rozhodlo," dodal Chára, ktorý zaznamenal tri strely a v štatistika plus/mínus skončil na nule.

Ďalšie dva zápasy rozhodli predĺženia

Obhajca Stanleyho pohára Los Angeles Kings vyhral v St. Louis 3:2 po predĺžení, keď duel rozhodol ruský obranca Slava Vojnov v 68. minúte. Kings vedú v sérii 3:2 a len jedna výhra ich delí od postupu. V bránke domácich dostal šancu Brian Elliott, na lavičke strávil súboj slovenský gólman Jaroslav Halák.

New York Rangers dokázal v Madison Square Garden zdolať Washington Capitals 4:3 a vyrovnal sériu na 2:2. V tretej tretine rozhodli presné strely Dana Girardiho a Dereka Stepana. Domáci prehajdákali vedenie o dva góly. Séria, v ktorej doteraz víťazili len domáce mužstvá, sa sťahuje v piatok do Washingtonu.

Zápas Detroit - Anaheim sa tiež rozhodoval v predĺžení, hneď na jeho začiatku udrel v drese hostí Nick Bonino a Ducks vyhrali 3:2. Rovnaký je aj stav v sérii, Anaheim delí už len jedna výhra od postupu.

Východná konferencia - štvrté zápasy:

Toronto Maple Leafs - Boston Bruins 3:4 po predĺžení (2:0, 1:3, 0:0 - 0:1)

- stav série: 1:3

Góly: 3. Lupul (P. Kessel, Gardiner), 19. Franson (Mark Fraser, Lupul), 38. C. MacArthur (Frattin, Gardiner) - 21. P. Bergeron (CHÁRA, Jágr), 33. Krejčí (Marchand, CHÁRA), 37. Krejčí (Horton, CHÁRA), 74. Krejčí (Horton, CHÁRA).

Brankári: Reimer - Rask, strely na bránku: 48:45. Diváci: 19.708.

New York Rangers - Washington Capitals 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)

- stav série: 2:2

Góly: 17. B. Richards (Hagelin, Taylor Pyatt), 31. Hagelin (D. Brassard, Clowe), 41. Girardi (D. Brassard), 47. Stepan (Hagelin, R. Callahan) - 34. Perreault (J. Ward, Chimera), 40. Brouwer (Mike Green), 48. Alzner (J. Ward, Perreault).

Brankári: Lundqvist - Holtby, strely na bránku: 34:30. Diváci: 17.200.

Západná konferencia - piate zápasy:

St. Louis Blues - Los Angeles Kings 2:3 po predĺžení (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

- stav série: 2:3

Góly: 27. Steen (B. Jackman), 60. Pietrangelo (Schwartz, Backes) - 21. J. Carter (Doughty), 41. J. Carter (Kopitar, M. Richards), 68. Vojnov (Kopitar, Justin Williams).

Brankári: Elliott - Quick, strely na bránku: 36:25. Diváci: 18.269.

Anaheim Ducks - Detroit Red Wings 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

- stav série: 3:2

Góly: 18. K. Palmieri (Steckel), 40. Getzlaf (Beauchemin, Souray), 62. Bonino (Lovejoy) - 6. Franzén (Zetterberg, Brunner), 31. M. Samuelsson (Zetterberg, Daciuk).

Brankári: Hiller - Howard, strely na bránku: 34:31. Diváci: 17.395.