Šprint dostal za pár hodín historický dopingový knokaut

Tyson Gay
Tyson Gay (Autor: TASR/AP)
Sportnet|15. júl 2013 o 20:47

Najväčší škandál od Johnsonovho dopingu v Soule 1988: zhrešil Američan Gay aj Jamajčan Powell.

BRATISLAVA. Atletický šprint zažil čiernu nedeľu. Dostal dva údery v krátkom slede. Najskôr priznal pozitívny výsledok dopingového testu Američan Tyson Gay a o pár hodín sa prevalilo päť previnení na Jamajke.

Medzi potenciálnymi hriešnikmi v zasľúbenej krajine rýchlych mužov a žien figuruje aj Asafa Powell, Boltov predchodca na listine svetových rekordérov stovky. Pred troma týždňami vyhral na Zlatej tretre v Ostrave.

„Od rána mi vyzváňa telefón," priznal chýrny bratislavský atletický manažér Alfons Juck. „Svet je v šoku, aj ja. S definitívnymi súdmi však treba počkať na výsledky analýz B-vzoriek. Ak potvrdia to, čo ukázali áčka, bude to smutné, ale aj dôkaz, že analýzy sú čoraz dokonalejšie a atletika sa vďaka nim stáva čistejšou. Verím, že čestní športovci sú v prevahe."

Mama by ma zabila...

Nedeľňajšie zemetrasenie možno prirovnať len k tomu, čo atletika zažila pred štvrťstoročím na olympiáde 1988 v Soule. Vtedy vysvitlo, že čerstvý kanadský šampión jamajského pôvodu Ben Johnson vyhral nad Američanom Carlom Lewisom vďaka stanozololu, anaboliku, ktoré, ako neskôr priznal, užíval celé roky.

Teraz prepukol škandál nie po, ale pred vrcholným podujatím roka - svetovým šampionátom v Moskve. „Chvalabohu, ale bez pomoci štátnych orgánov by to nešlo," poznamenal šéf nemeckej atletiky Clemens Prokop.

Američan Gay bol túto sezónu jasnou svetovou jednotkou, držal tri najlepšie svetové výkony roka (9,75, 9,79 a 9,86), sníval, že k trom titulom majstra sveta 2007 pridá ďalší a najmä skalp fenomenálneho Jamajčana Usaina Bolta.

Prisahal, že nikdy nedopoval („Mama by ma zabila"), zapojil sa aj do kampane amerického antidopingového výboru („Moje víťazstvo, súťažím čistý"), ale napokon ho usvedčil mimosúťažný test, na ktorý ho 16. mája vyzvali práve komisári USADA.

„Nevyhováram sa, že šlo o sabotáž, skrátka som niekomu uveril a takto to dopadlo," reagoval údajne so slzami v očiach. „Viem, čo sa stalo, ale nesmiem o tom hovoriť."

Tréner Lance Braumann, ktorý je podľa Die Welt s ním a ďalšími trinástimi atlétmi na sústredení v Amsterdame, sa od zverenca dištancoval: „Beriem ho za slovo, že bude otvorene a čestne spolupracovať s USADA."

Firma Adidas, s ktorou mal Gay zmluvu od roku 2005, ju v pondelok okamžite zrušila.

Jamajčanom našli drogu

Kým nijaké konkrétnosti o zakázanej látke v Američanovej vzorke do pondelňajšieho podvečera ešte nevedeli, jamajské médiá už odhalili, že ich atlétom objavili oxilofrin.

Všetkým vo vzorkách z júnového jamajského atletického šampionátu.

„Je to látka figurujúca medzi zakázanými špecifickými stimulanciami na báze amfetamímov," vysvetlil riaditeľ Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík.

„Patrí do skupiny syntetických látok, ktoré môžu naštartovať závislosť od tvrdých drog, z antidopingového hľadiska má krátkodobý vplyv na zvýšenie energie ako trebárs pseudoefedrín či efedrín. Preto sa v prípade jeho objavenia zvažujú okolnosti a tresty sú od napomenutia po dva roky. Záleží na tom, či športovec dokáže, že ju vzal nevedome, lebo výrobca výživového doplnku seriózne nedeklaroval zloženie."

Americká cyklistka brazílskeho pôvodu Flavia Oliveirová, ktorej oxilofrin ako jednej z prvých zistili v roku 2010, dostala bez milosti dvojročný dištanc.

Razia v Lignane

Aj Asafa Powell tvrdí, že v problémoch sa ocitol nevinne: „Nikdy som vedome neužil doping, vypátrame, ako sa to stalo."

Jamajský prípad postavil do pohotovosti aj taliansku políciu. Podľa denníka Jamaica Gleaner, hotel v Lignane, kde sa pred mítingom ubytovala jamajská výprava vrátane Powella a ďalšej potenciálnej hriešničky, olympijskej šampiónky na 4 x 100 m Sherony Simpsonovej, v pondelok prehľadali karabinieri.

Vzali lieky, ktoré našli, a podľa prvých správ zatkli kondičného trénera kanadského pôvodu Christophera Xuereba, s ktorým Powell spolupracoval od mája 2012, čo však talianska polícia zatiaľ nepotvrdila.

Ďalší z pätice pozitívne testovaných na jamajskom šampionáte vraj nie sú šprintéri, ale diskári Traves Smickle, Allison Randallová a výškar Demar Robinson.

Atletický svet si kladie otázku, či je čistý svetový rekordér na 100 m Usain Bolt, tohto roku až šiesty v tabuľkách výkonom 9,94. V júni prehral s Gatlinom, ale toho nachytali na dopingu už dvakrát (2001 a 2006), a nebyť niekdajšej americkej blahosklonnosti, dávno mal byť doživotne diskvalifikovaný.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Šprint dostal za pár hodín historický dopingový knokaut