Tréner Kozák začal pri reprezentácii remízou 1:1 s Rumunskom

Stanislav Šesták v súboji s Kristianom Tanasem.
Stanislav Šesták v súboji s Kristianom Tanasem. (Autor: TASR)
Pavol Spál, SITA|14. aug 2013 o 19:40

Tréner Ján Kozák pri svojej premiére neprehral. Futbalisti Slovenska remizovali v prípravnom zápase proti Rumunsku v Bukurešti 1:1. Gól Slovákov dal Stanislav Šesták, ktorý sa vrátil do národného tímu takmer po roku a pol.

Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME o 23.39.

BUKUREŠŤ. Neobsedel. V čiernom obleku zväčša nervózne prešľapoval pri deliacej čiare, snažil sa hráčov burcovať. Gestikuloval, sem-­tam si i zakričal. Tréner Ján Kozák odštartoval svoju misiu pri národnom tíme remízou 1:1 – proti Rumunsku v prípravnom súboji v Bukurešti.

Slováci neboli slabší od súpera, ktorý je vo svetom rebríčku pred nimi takmer o tridsať miest. Snahu našim nemožno uprieť, podali solídny výkon, často však viazla súhra.

Lepšie odohrali druhý polčas, keď Kozák i súper mužstvá výraznejšie prestriedali. Slováci boli bližšie k výhre, v závere mohol rozhodnúť z priameho kopu Kucka. Domáci fanúšikovia Rumunov za pasivitu v závere vypískali.

V bráne Slovenska sa takmer po roku objavil Ján Mucha, ktorému chýba herná prax z klubu. V úvode tím podržal. Pri góle Rumunov však na center nedočiahol. Možno mohol.

Nevýrazný Hamšík

Stanislav Šesták sa vrátil do národného tímu zhruba po roku aj pol. Úspešne. Patril k najnebezpečnejším hráčom, dal gól, na ktorý mu šikovne prihral Vladimír Weiss mladší.

Šesták sa tiež dostal do ďalších dvoch šancí, napálil aj žrď. Nabehal toho najviac zo všetkých. Veľmi chcel, možno niekedy až príliš, nie všetko mu vyšlo.

Dočasný kapitán Marek Hamšík bol opäť skôr nevýrazný, v druhom polčase ho nahradil dvadsaťjedenročný Samuel Štefánik. Debutoval ako najmladší z Kozákovho tímu.

Zostava neprekvapila

Kozák svojou prvou základnou zostavou neprekvapil, objavil sa v nej iba jeden hráč slovenskej ligy Tomáš Kóňa. Tvorca hry Senice však príliš nepresvedčil. Pokazil veľa prihrávok.

Súboj sa odohral v honosnej Nationale Arena (kapacita 55-­tisíc divákov), ktorá vraj stála dvestotridsaťštyri miliónov eur. Iba zaťahovacia strecha má hodnotu dvadsať miliónov eur - zatvoriť sa dá za pätnásť minút. Patrí k najmodernejším štadiónom v Európe, vlani sa tam hralo finále Európskej ligy.

Atmosféra počas zápasu však bola komorná. Vari päťtisíc divákov sa tam strácalo, lístky stáli v prepočte štyri a pol eura.

Najbližšie Slováci hrajú kvalifikačný zápas šiesteho septembra na pôde Bosny a Hercegoviny – lídra skupiny.

Rumunsko - Slovensko 1:1 (1:0)

Góly: 44. Stancu - 56. Šesták, ŽK: 23. Torje - 33. T. Kóňa, 41. Čišovský, 73. J. Ďurica, rozhodovali: Doyle - McDonnell, Delaney (všetci Ír.), 6738 divákov

Rumunsko: Tatarusanu - Matel (71. Nica), Gaman (46. Goian), Chiriches, Latovlevici - Lazar (46. Pintilii), Hoban - Torje (63. Nikolita), Maxim (46. Grozav), Tanase (75. Marica) - Stancu

Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Čišovský, J. Ďurica, Breznaník (63. Saláta) - T. Kóňa (63. Pečovský), Kucka - Šesták (79. Depetris), Hamšík (65. Štefánik), Weiss ml. (70. Mak) - Jakubko (46. A. Nemec)

Slováci mali v premiérovom zápase pod novým trénerom Jána Kozáka proti Rumunom už v 2. min veľkú šancu. Kóňa načasovanou prihrávkou pekne našiel Šestáka, ktorý z uhla trafil žrď Tatarusanovej bránky.

V 12. min sa kapitán Slovenska Hamšík ocitol v šestnástke súpera, jeho spätná prihrávka však bola zblokovaná. Potom udreli Rumuni. V 22. min skončila lopta v Muchovej bránke, hlavný rozhodca Doyle však gól neuznal pre postavenie mimo hry.

O tri minúty Mucha čaroval, keď reflexívne vyrazil Stancovu hlavičku po rohovom kope. Slováci sa prebrali, Hamšík v 28. min centroval z ľavej strany na vzdialenejšiu žrď a Šestákovu pohotovú strelu Tatarusanu len s námahou vyškriabal na roh.

V 36. min Šesták poslal prudkú prihrávku Jakubkovi na úroveň pokutového kopu, útočník Amkaru Perm mieril nad. Domáci sa ujali vedenia minútu pred koncom prvého polčasu, keď Torjeho center dopravil do siete Stancu.

Úvod druhého dejstva mal vlažné tempo, prvá vážnejšia šanca však bola hneď gólová, keď Weissov center poslal za chrbát Tatarusana Šesták. V podobnej situácii sa ocitol o tri minúty neskôr Kucka, ale mieril nad.

Po zápase:

Ján Kozák st. (tréner SR): "Bol to pre mňa prvý zápas na lavičke reprezentácie, je to pre mňa niečo nové, hoci som odkoučoval množstvo stretnutí - ale predsa len medzištátny je niečo iné. Prežíval som napätie ako pri ligových dueloch. Na našom výkone sa dá stavať, hráči si nastavili latku, ktorú by nemali podliezť. Nerád by som vyzdvihoval jednotlivcov, chlapci podali na ihrisku jednotný výkon a ťahali za jeden povraz."

Stanislav Šesták, autor gólu SR: "Bol som pred zápasom pod tlakom a v strese, ale tým gólom som potvrdil, že som sa vrátil. Som vďačný trénerovi za šancu. Je tu pár nových hráčov, ale gro ostalo pokope a verím, že ďalšími zápasmi budú naše výkony pod trénerom Kozákom ešte lepšie."

Ján Mucha ml. (brankár SR): "Čo z toho, že sme podali kvalitný výkon, ak to nikto doma nevidel. Osobne som veľmi smutný, pretože veľa mojich známych to chcelo sledovať v televízii. Odohrali sme fantastický zápas, celé mužstvo."

Tomáš Kóňa (stredopoliar SR): "Škoda, že to Stano (Šesták, pozn.) v úvode nepremenil, mali sme tam ešte náznaky príležitostí. V prvom polčase nás Rumuni trochu zatlačili. Do druhého polčasu sme naskočili lepšie, zdalo sa mi, že kondične odišli. Prebrali sme hru."

Marek Hamšík (kapitán SR): "Boli tam dobré aj zlé veci, remíza s Rumunskom je dobrý výsledok. Začali sme správne, Jano (Mucha, pozn.) potvrdil svoje kvality, on vždy odovzdal všetko za reprezentáciu. Bolo dobre, že ku koncu sme držali loptu a nepustili Rumunov."

Domov»Futbal»Reprezentácie»Tréner Kozák začal pri reprezentácii remízou 1:1 s Rumunskom