Slováci zaskočili sebavedomú Bosnu a vyhrali 1:0

Peter Pekarík, Viktor Pečovský a Martin Škrtel (zľava).
Peter Pekarík, Viktor Pečovský a Martin Škrtel (zľava). (Autor: TASR)
Pavol Spál, SITA|6. sep 2013 o 16:22

V kvalifikácii o postup na svetový šampionát vyhrali Slováci na pôde Bosny nečakane 1:0. Gól dal Viktor Pečovský, ktorý odohral zrejme životný zápas.

Zo Zenice od nášho redaktora Pavla Spála.

ZENICA. Dobrá taktika, výborná obrana a šikovný útok. Futbalisti Slovenska v kvalifikácii o postup na MS vyhrali na pôde favorizovanej Bosny a Hercegoviny 1:0.

10. septembra
  • 17.30 Litva - Lichtenštajnsko
  • 20.15 Slovensko - Bosna a Hercegovina
  • 20.45 Grécko - Lotyšsko

Bosniaci potvrdili, že sú vášnivý futbalový národ. Na ihrisku, v hľadisku i v uliciach mesta. Atmosféra pripomínala veľký turnaj.

Národný štadión Bilino Polje (kapacita trinásťtisíc miest) bol plný už hodinu pred zápasom, totálne vypredané.

Podmanivá hudba pred zápasom roztancovala fanúšikov. Skákali, spievali, či skôr hučali. A poriadne dupali. Chvíľami sa zdalo, že padne štadión.

Počas zápasu však postupne stíchli. A odchádzali v šoku.

Kompletné piatkové výsledky kvalifikácie MS 2014 si pozrite tu >>

Po dlhom čase výborne

Slováci odohrali po dlhom čase výborný zápas a ubránili najproduktívnejšiu ofenzívu v súťaži. Obávaní strelci Edin Džeko a Vedad Ibiševič, ktorí strelil dvakrát viac gólov ako všetci Slováci dokopy, sa nepresadili.

Slovenský tréner Ján Kozák možno mierne prekvapil, keď na hrot útoku nasadil Adama Nemca, hráča z tímu druhej bundesligy Unionu Berlín. Ten mal v 27. minúte prvú sľubnú šancu, keď mu brilantne prihral Hamšík. Nemec mieril vedľa.

V zostave sa objavil jediný hráč slovenskej ligy - Viktor Pečovský. Nesklamal. Hral skvele dopredu i dozadu, výborne čítal hru, takmer nepokazil loptu. A dal rozhodujúci gól. Bol mužom zápasu.

Skvelý dirigent Škrtel

Technickejší Bosniaci podľa predpokladov dominovali v držaní lopty, no do veľkého tlaku sa nedostávali. Naši sa snažili kúskovať hru. Slováci pôsobili veľmi solídnym dojmom, boli vyrovnaným súperom. Hrali organizovane, disciplinovane bránili, slušne kombinovali. A dokázali i pohroziť. Obranu dobre dirigoval kapitán a šéf obrany Martin Škrtel. Výborne pozične hral Ďurica.

Diváci videli zápas slušnej úrovne, šance mali oba tímy. Naši ich mali prekvapivo ešte viac.

Balkánci, ktorí sú lídrami skupiny, sú napriek prehre blízko k historicky prvému postupu na veľký turnaj. Slováci majú malé šance.

Súperi sa stretnú v kvalifikácii opäť už v utorok v Žiline. Aj tam budú mať prevahu Bosniaci. Údajne vykúpili sedemtisíc lístkov.

Kvalifikácia MS 2014 - G-skupina - piatok:

Bosna a Hercegovina - Slovensko 0:1 (0:0)

Gól: 77. Pečovský, ŽK: 56. Šesták (Slovensko), rozhodovali: Rizzoli - Stefani, Faverani (všetci Tal.), 12 500 divákov

Bosna a Hercegovina: Begovič - A. Vršajevič (65. Višča), Bičakčič, Spahič, Lulič - Medunjanin (82. Hajrovič) - Pjanič, Misimovič (78. M. Stevanovič), Salihovič - Ibiševič, Džeko

Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan - Pečovský, Kucka - Šesták (61. Jendrišek), Hamšík (72. Guédé), Weiss ml. - A. Nemec (86. Jakubko)

Pozápasové reakcie:

Ján Kozák st. (tréner SR): "Počas celého zápasu sme boli Bosne vyrovnaným súperom. Chlapci ukázali, že majú obrovský potenciál. Ak sa ešte viac stmelia, zjednotia a budú sa navzájom rešpektovať, dajú sa s touto generáciou dosiahnuť dobré výsledky. Hráči podali kolektívny výkon a nebola tam slabina. Stále to nemáme v našich rukách, každý zápas je dôležitý. Na utorkový duel sa pripravíme zodpovedne a bol by som nerád, aby nás súper doma zaskočil tak, ako my dnes jeho."

Safet Sušič (tréner Bosny a Hercegoviny): "Počas celého duelu sme sa snažili o hru po krídlach s centrami do šestnástky na našich vysokých hráčov. Slováci túto našu snahu eliminovali. Veľké problémy nám robil rýchly Vladimír Weiss."

Viktor Pečovský (stredopoliar SR a strelec jediného gólu): "Sme radi, že sme to zvládli. Šanca na postup na MS stále žije. Podali sme kolektívny výkon s víťazným koncom pre nás. Keď hrá dobre celé mužstvo, ľahšie sa presadzuje aj individualitám. Už nemáme na výber, nemôžeme zaváhať, musíme pokračovať v tom, čo sme dnes začali. Bosna má veľkú silu, doma ju nesmieme pustiť do šancí."

Karim Guédé (stredopoliar SR): "Dosiahli sme perfektné víťazstvo na pôde silného súpera. V kabíne vládne výborná nálada, všetci sa spoločne tešíme z tohto úspechu."

Vladimír Weiss ml. (stredopoliar SR): "Myslím si, že sme predviedli jeden z najlepších výkonov, odkedy som ja v reprezentácii. Získali sme výborné tri body a stále 'žijeme'. Tréner nás dobre motivoval a nikto nepreviedol slabý výkon. Najmä v druhom polčase sme boli v strede poľa dôraznejší. Hrali sme veľmi rýchlo, využívali brejky a Viktor Pečovský dnešný fantastický výkon potvrdil gólom."

Adam Nemec (útočník SR): "Tréner ma počas sústredenia pripravoval, že nastúpim od začiatku. Jeden útočník na hrote to nikdy nemá jednoduché. Máme veľa neprajníkov a dnes sme im ukázali, že vieme aj vyhrať. Bosna má na vynikajúcich hráčov, ale výborné ovládanie lopty ešte nikomu zápas nevyhralo."

Marek Hamšík (stredopoliar SR): "Podali sme veľmi dobrý kolektívny výkon. Dôležité bolo zachytiť začiatok, čo sme ustáli. Postupne to domáci otvárali, my sme im dali gól a napokon zvíťazili. Súper hral lepšie, kombinovali lepšie, ale keď sme mali loptu my, nehrali sme nerozvážne a vedeli si ju udržať a prihrať si."

Martin Škrtel, obranca a kapitán SR: "Išli sme do zápasu s tým, že oni budú pod tlakom, pretože potrebovali vyhrať. Chceli sme čo najdlhšie udržať bezgólový stav, hrať zo zabezpečenej obrany a pokúšať sa o brejky. To nám vyšlo a sme spokojní. Bol to vynikajúci taktický výkon celého mužstva."

Lotyšsko - Litva 2:1 (2:1)

Góly: 20. Bulvitis, 42. Zjuzins - 44. Matulevičius. Rozhodoval: Delferiere (Belg.), ŽK: Rudnevs, Sabala - Panka, Matulevičius, Mikuckis.

Lichtenštajnsko - Grécko 0:1 (0:0)

Gól: 72. Mitroglu, ŽK: 7. Burgmeier, 26. Frick, 47. D. Hasler, 59. M. Christen, 63. N. Hasler, 84. Polverino - 22. P. Kone, 41. Torosidis, 45.+ Holebas, ČK: 66. D. Hasler po druhej ŽK - 59. Holebas po druhej ŽK, rozhodoval: Todorov (Bul.)

ONLINE PRENOS

Rozhodca ukončil zápas.

93. min. Dobrá šanca Slovákov, Jendrišek vystrelil tesne mimo bosnianskej bránky. Jakubkovi rozhodcovia pískajú ofsajd. Džekov pokus zlikvidoval Mucha.

88. min. Pjanič vystrelil z priameho kopu tesne nad Muchovu bránku. Rozhodca nadstavil 4 minúty.

83. min. Škrtela museli ošetrovať, po chvíli pokračuje v hre. Na ihrisko nastúpil Jakubko, vystriedal Nemca.

77. min. Slovensko rozohralo priamy kop, lopta sa dostala k Pečovskému ďaleko za šestnástku a ten prízemnou strelou prestrelil všetkých hráčov pred bránkou vrátane Begoviča. Misimoviča vystriedal Stevanovič, Medujanina nahradil Hajrovič.

72. min. Slováci sa ubránili nebezpečnému prieniku Ibiševiča, Guédé vystriedal Hamšíka.

64. min. Ďalšia šanca Slovákov, Pečovský vystrelil na brankára Bosny, Begovič vyrazil na roh. Vršajeviča vystriedal Višča.

57. min. Salihovič vystrelil po zahrávaní priameho kopu, ale len vysoko nad našu bránku. Veľká šanca Slovákov, Weiss sa dostal cez obrancov Bosny, ale vystrelil len tesne vedľa bránky domácich. Šestáka vystriedal Jendrišek.

54. min. Veľká šanca Bosny, Lulič takmer našiel pred slovenskou bránkou Džeka, odkopáva sa od Muchovej bránky. Na druhej strane sa Hamšíkova lopta dostala za brankára Begoviča, ale dostal sa k nej obranca Bosny. Šesták videl prvú žltú kartu zápasu.

49. min. Pečovský dostal od Nemca výbornú prihrávku, zblokovali ho však domáci, Slováci vybojovali aspoň roh. Bosna vzápätí nastrelila žrď slovenskej bránky po tom, ako Salihovič zahrával priamy kop.

45. min. Začal sa druhý polčas.

Tréner Ján Kozák možno prekvapil, keď na hrot útoku nasadil Adama Nemca, hráča tímu druhej bundesligy Union Berlín. Ten mal v 27. minúte prvú sľubnú šancu, keď mu brilantne prihral Hamšík. Nemec mieril vedľa.

Slováci pôsobili prvý polčas veľmi solídnym dojmom. Hrali organizovane a disciplinovane bránili. A dokázali pohroziť.

Technickejší Bosniaci podľa predpokladov dominovali v držaní lopty, no do veľkého tlaku sa nedostávali. Naši sa snažili kúskovať hru.

45+2 Rozhodca ukončil prvý polčas.

43. min. Bosna vo veľkej príležitosti, Mucha vyrazil Misimovičovu strelu a zakončenie Džeka už bolo nepresné. Kucka na druhej strane minul bránku domácich.

40. min. Slováci sa ubránili sérii útokov Bosny, Misimovič minul slovenskú bránku.

36. min. Kucka mieril po bleskovej akcii dobre, ale brankár Begovič strelu vyrazil na rohový kop.

28. min. Najprv Bičakčič minul bránku, z protiútoku dobre pohrozili Slováci, Hamšík prihrával na Nemca, ale ten nedokázal poriadne zakončiť!

23. min. Nemcovi rozhodcovia odpískali pri útoku na bosniansku bránku ofsajd.

19. min. Pjanič a neskôr aj Misimovič tesne míňajú slovenskú bránku. Na druhej strane nemieril presne Weiss.

11. min. Tlak Bosny, Škrtel zachránil situáciu, Hamšíkova strela na opačnej strane bola zblokovaná. Misimovič minul slovenskú bránku, netrafil ani Pjanič. Rozhodca po páde Džeka penaltu neodpískal.

9. min. Slováci ustáli úvodný tlak domácich, Šesták minul v 9. minúte bosniansku bránku.