Peter Velits obhájil titul majstra sveta v tímovej časovke

Peter Velits (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela, SITA|22. sep 2013 o 12:09

Peter Velits po 57 kilometroch vyhral iba o 81 stotín sekundy.

Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME o 20.30.

BRATISLAVA, FLORENCIA. Peter Velits je najúspešnejším Slovákom na svetových šampionátoch v cestnej cyklistike. Má už tri tituly majstra sveta.

Tretie zlato vybojoval včera v tímovej časovke s kolegami z OmegaPharma – QuickStep. Po 57 kilometroch boli rýchlejší od strieborného tímu iba o 81 stotín sekundy.

Odplatili im prehru

Vo Florencii iba tesne zdolali austrálsky tím OricaGreen Edge. Odplatili im tak prehru z júlovej Tour de France. Aj tu delila víťazov od druhého miesta iba jedna sekunda.

„Je to vynikajúci pocit. Bola to však veľmi náročná časovka, čisto silová. Celý čas sme boli v zábere. Všetci sme išli nadoraz, aj preto sme finišovali iba styria,“ vravel Peter Velits pre RVTS.

Pretekári Oricy nemohli uveriť, že prehrali s takým mizivým rozdielom.

Ako kľúčové sa ukázalo, že Velitsov tím štartoval posledný a mal prehľad o časoch súperov, ktorí už boli na trati.

Po prvej polovici mal belgický tím 14­sekundový náskok.

Na poslednom medzičase však klesol na druhú priečku o sekundu a pol. „Na rovine sme začali strácať. Mali sme informácie o medzičasoch a vedeli sme, že je to veľmi tesné. Všetci sme išli naplno, no tak aby sme v zákrutách neriskovali. Možno nám o niečo lepšie sadla zaverečná technická časť,“ dodal Velits.

Púchovčan má okrem včerajšieho titulu aj zlato z tímovej časovky spred roka a v roku 2007 triumfoval v pretekoch mužov do 23 rokov. Za tento triumf nezískajú pretekári právo nosiť dúhový dres šampióna ako je to v iných disciplínach.

Všetci jazdci OmegaPharma – QuickStep budú mať v budúcom roku na dresoch malé logo pripomínajúce tento titul.

Sagan: Bolo to dlhé

Velitsa čakajú na MS ešte dve disciplíny – časovka jednotlivcov a preteky s hromadným štartom.

Solídne siedme miesto vybojoval Peter Sagan s tímom Cannondale.

„Trať bola rýchla, no poriadne dlhá. Som rád, že to mám už za sebou,“ vravel pre RTVS Sagan. Časovku bral ako prípravu na preteky s hromadným štartom, v ktorých patrí medzi hlavných favoritov. Tie sú na programe v nedeľu 29. septembra. Šampionát dnes pokračuje časovkou junioriek a mužov do 23 rokov.

Tímová časovka

• Tím OmegaPharma – QuickStep vyhral na MS obe tímové časovky od jej zaradenia do programu šampionátov.
  • Na 57­km trase dosiahli priemernú rýchlosť 53,4 km/h.
  • Rozdiel 0,81 sekundy je pri tejto priemernej rýchlosti približne trinásť metrov.
  • Striebro získal tím OricaGreen Edge, bronz tím Sky.
  • Peter Velits bude vo Florencii štartovať aj v individuálnej časovke a pretekoch s hromadným štartom.
  • Cannondale s Petrom Saganom vybojoval siedme miesto.

MS v cestnej cyklistike vo Florencii:

Časovka družstiev mužov (Montecatini Terme - Florencia, 57,2 km): 1. Omega Pharma Quick Step (Sylvain Chavanel, Michal Kwiatkowski, Tony Martin, Niki Terpstra, Kristof Vandewalle, Peter Velits) 1:04:16,81, 2. Orica GreenEdge (Luke Durbridge, Michael Hepburn, Daril Impey, Brett Lancaster, Jens Mouris, Svein Tuft) +0,81, 3. Sky Procycling (Edvald Boasson Hagen, Christopher Froome, Vasil Kirienka, Richie Porte, Konstantin Siucov, Geraint Thomas) +22,55, 4. BMC Racing +1:02,71, 5. RadioShack Leopard +1:17,53, 6. Astana Pro Team +1:21,14, 7. Cannondale Pro Cycling (v zostave Peter Sagan) +1:28,74, 8. Garmin-Sharp +2:01,94, 9. Team Saxo-Tinkoff +2:14,17, 10. Movistar Team +2:31,03

Časovka ženských družstiev na 42,79 km: 1. Team Specialized - Lululemon (USA, Trixi Worracková /Nem./, Ellen van Dijková /Hol./, Evelyn Stevensová /USA), Carmen Smallová /USA/, Katie Colcloughová /V. Brit./, Lisa Brennauerová /Nem./) 51:10 min, 2. Rabo Women Cycling Team (Hol.) +1:11 min, 3. Orica - AIS (Aus.) +1:34, 4. RusVelo (Rus.) +2:02, 5. Mcipollini Giordana (Tal.) +2:19, 6. Wiggle Honda (Belg.) +2:33