Slováci stratili v Lotyšku víťazstvo v 92. minúte, v skupine skončili tretí

Brankár našich Matúš Kozáčik (vľavo) v zápase proti Lotyšom.
Brankár našich Matúš Kozáčik (vľavo) v zápase proti Lotyšom. (Autor: TASR)
Sportnet|15. okt 2013 o 20:10

Slovenskí futbalisti viedli v poslednom kvalifikačnom zápase 2:0, no náskok stratili.

Z Rigy od nášho redaktora PAVLA SPÁLA

RIGA. Slovenská futbalová reprezentácia sa rozlúčila s neúspešnou kvalifikáciou MS 2014 remízou v Rige s Lotyšskom 2:2. Slováci skončili v tabuľke G-skupiny na 3. mieste.

Priamo na MS postúpila Bosna a Hercegovina, do baráže ide Grécko.

"Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. V tom prvom sme boli kompaktní, dali sme dva krásne góly po štandardných situáciách, hráči boli pohybliví. Dostali sme však zbytočný gól na 1:2, čo domácich nakoplo. Strácali sme ľahké lopty. Po tomto priebehu nemôžeme byť spokojní," povedal tréner SR Ján Kozák.

Dve úspešné hlavičky

Zo Slovákov bol na ihrisku najvyšší, najťažší i najmenej pohyblivý. Martin Jakubko predviedol to, čo mu ide vo futbale najlepšie. Vyskočil a dal gól hlavou.

O pár minút na to spravil takmer to isté, z tej istej pozície stopér Kornel Saláta. Bol to jeho prvý gól za národný tím v 25. zápase. Obranca ruského Tomska bol z toho nadšený a bežal sa podeliť o radosť s kustódom Beniakon.

Na oba góly Slovákov prihral šikovne špilmacher Senice Tomáš Kóňa priamo z rohu. Druhý polčas začali naši nesústredene a rýchly Šabala ich potrestal. Gólu predchádzala chyba oboch stopérov, kapitána Ďuricu i Salátu.

Najlepšie sa ukázal Kóňa

Naši nastúpili bez pätice kľúčových a najdrahších hráčov (Hamšík, Škrtel, Hubočan, Weiss, Stoch). Šancu dostali náhradníci, ktorí toho za národný tím toho veľa neodohrali. Najlepšia z nich sa ukázal Kóňa.

Naši boli podľa predpokladov v prvom polčase aktívnejší, častejšie držali loptu. V druhom polčase však poľavili, hrali oveľa horšie a robili zbytočné chyby. Na čo aj doplatili. V Lotyšsku po zbabranom druhom polčase iba remizovali 2:2.

Jakubko zápas nedohral, so súperovým obrancom sa zrazil hlavou a z trávnika ho museli odviesť na nosidlách.

Útočník Permu strelil v kvalifikácii o postup na MS tri góly, čím sa stal spolu s Marekom Saparom najlepším strelcom Slovákov v boji o Brazíliu 2014. Márne. Slováci si na veľkom turnaji opäť nezahrajú.

Lotyšsko - Slovensko 2:2 (0:2)

Góly: 47. Šabala, 90.+2. Rode - 9. Jakubko, 16. Saláta

Žlté karty: Šabala, Višnakovs, Lazdinš - Kucka. Rozhodovali: Aranovski - Bekker, Šlončak (Ukrajina), 3814 divákov.

Lotyšsko: Kolinko - Kovalovs, Bulvitis, Gorkšs, Rode, Maksimenko - Laizans (53. Zjuzins) - Fertovs, Šabala, Lazdinš - Višnakovs (84. Verpakovskis)

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Saláta, Ďurica, Švento - Kóňa, Kucka (86. Pečovský) - Šesták (62. Guédé), Ďuriš, Jendrišek - Jakubko (56. Bakoš)

Ďalšie hlasy:

Marians Pahars, tréner Lotyška: "Dnes moji chlapci v druhom polčase zabojovali a dokázali vyrovnať. Čo si budeme hovoriť, Slováci sú silný súper, majú dobrých hráčov v európskych klubov."

Juraj Kucka: "Bolo to našou pasivitou, nehrali sme tak ako v prvom polčase. Oni to vycítili a využili. V prvom polčase bolo dobré, že sme dali rýchle góly, no nemôže sa stať, že si takto pustíme zápas."

Ján Ďurica, kapitán SR: "My sme prestali hrať v druhom polčase. Chýbal nám pohyb. Každý z nás si mal zobrať viac zodpovednosti na seba. Oni hrali úplne inak ako v prvom polčase."

Kornel Saláta: "Prvý polčas sme hrali dobre, dali sme dva góly. Do druhého sme išli s tým, že nedostaneme gól. A hneď sme ho inkasovali. Je to veľká škoda."

Tomáš Kóňa: "Dostali sme gól a už hrali s veľkým rizikom a vyvrcholilo to tou poslednou minútou, keď po rohu vyrovnali. Hrali na troch útočníkov, robilo nám to problém. My sme nevedeli podržať loptu. Sme sklamaní."

6. Lichtenštajsko 10 -21 2

Priamo na MS 2014 postúpila Bosna a Hercegovina, Grécko bude hrať baráž.

Zvyšné zápasy G-skupiny

Grécko - Lichtenštajsko 2:0 (1:0)

Gól: 7. Salpingidis, 81. Karagounis

Grécko: Karnezis - Vyntra, Katsouranis, Siovas, Holebas - Tziolis - Salpingidis, P. Kone (46. Samaris), Karagunis, Samaras (70. Christodoulopoulos) - Mitroglou (86. Athanasiadis)

Lichtenštajnsko: Jehle - A. Christen, Kaufmann, Martin Stocklasa, Y. Oehri - Wieser - D. Hasler (90.+ Yildiz), Polverino, N. Hasler, Burgmeier - M. Christen (82. Erne)

Litva - Bosna a Hercegovina 0:1 (0:0)

Gól: 68. Ibiševič

Litva: Arlauskis - Borovskis, Kijanskas, Žaliukas, Vičius - Mikoliunas (69. Valskis), Vaitkunas, Kalonas, Panka - Matulevičius (78. Razulis), Černych (85. Sirgedas)

Bosna: Begovič - Vršajevič (70. Zahirovič), Bičakčič, Spahič, Salihovič - Pjanič, Misimovič, Medunjanin, Lulič - Ibiševič, Džeko

Online prenos

Zápas sa skončil.

92. minúta: Lotyši vyrovnali. Gól dal Rode.

86. minúta: Kucka dostal po nervóznej strkanici žltú kartu a tréner Kozák ho následne vystriedal.

Slovenský tím napokon nemusel striedať brankárov, hoci sa už Mucha rozcvičoval. Zraneného Kozáčika lekári ošetrili a pokračuje v zápase.

73. minúta: Ďurica nezastavil Višnakovsa, ktorý však v gólovej šanci fauloval nášho brankára Kozáčika. Višnakovs vidí za zákrok žltú kartu.

63. minúta: Naša obrana odvrátila dve šance domácich.

Pred 60. minútou sa o ďalší gól prihrávkou pokúšal Kóňa, ale ani jedného z dvojice Jendrišek - Bakoš nenašiel, na druhej strane kopali domáci rohový kop po šanci z priameho kopu.

56. minúta: Tréner Kozák strieda. Zraneného Jakubka po zrážke hlavou so súperovym hráčom strieda Bakoš.

47. minúta: Domáci znížili, Šabala trafil z hranice šestnástky, Kozáčik gólu nezabránil.

Začal sa druhý polčas.

44. minúta: Slováci do konca polčasu viacmenej kontrolujú hru, majú navrch.

33. minúta: Kóňa mohol mať aj tretiu gólovú prihrávku v zápase, no Jendrišek svoju šancu nezužitkoval na tretí gól našich.

27. minúta: Šesták po dobrom prieniku strieľa vedľa.

V ďalšom priebehu po našom druhom góle sa zatiaľ nič vážnejšie neudialo. Beží 25. minúta.

16. minúta: Vedieme 2:0. Ďalší rohový kop Kóňu tentokrát pristal na hlavu Salátu.

Lotyši mali následne šancu, ale Šabala nedal. Kozáčik jeho hlavičku vyrazil na roh. O niekoľko minút neuspel ani Višnakovs, ktorý z uhla mieril vedľa.

9. minúta: Gól našich strieľa Jakubko po roku Kóňu.

5. minúta: Ďurica obral Šabalu v šanci o loptu.

3. minúta: Center Jendriška chytil Kolinko.

Zápas sa začal.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Slováci stratili v Lotyšku víťazstvo v 92. minúte, v skupine skončili tretí