Ktorý z najdrahších prestupov leta bol najvydarenejší? (anketa)

Najdrahším prestupom leta bol odchod Balea do Realu.
Najdrahším prestupom leta bol odchod Balea do Realu. (Autor: TASR/AP)
Tomáš Olšiak|26. dec 2013 o 13:35

Najdrahší futbalový prestup minulého roka mal hodnotu 45 miliónov eur. Toto leto až pätica futbalových hviezd pokorila 50 miliónovú hranicu. Ako sa najdrahší hráči roka vyrovnali s tlakom po superdrahých prestupoch?

Gareth Bale, Real Madrid

Titulky o rekordnom transfere už po pár týždňoch vystriedali znepokojujúce správy o Baleových zdravotných problémoch. „Ak v Reale kúpili Balea vediac o jeho chronických problémoch s chrbtom kvôli posunutej platničke, urobili veľkú chybu,“ hovoril vtedy Dr. Avelino Parajon, popredný španielsky lekár.

((anketa))

Keď 27.októbra nastúpil Bale proti Barcelone, bol to ešte len jeho druhý štart za Real. Nerozohratého Balea súperi osemkrát obrali o loptu, pokazil 15 z 25 prihrávok. „Neymar zjedol Balea“ znel pozápasový titulok v El Mundo Deportivo.

Denník tiež hovoril o Walesanovom nulovom vplyve na zápas, dokonca ho prirovnal k hologramu. „Musí ísť viac do kombinácie, potrebuje tiež zlepšiť pohyb,“ neskrýval po zápase nespokojnosť ani kouč Realu Carlo Ancelotti.

Jeden z dvoch najdrahších hráčov sveta však preukázal veľkú psychickú odolnosť a postupne sa dostal do formy, kvôli akej ho Real kupoval. Keď sa v novembri zranil Cristiano Ronaldo, Bale ho zastúpil štyrmi gólmi v dvoch zápasoch, vrátane premiérového hattricku do siete Valladolidu.

Veľmi sľubne začína vyzerať aj spolupráca s portugalskou hviezdou. „Kvôli zdravotným problémom začal trochu pomalšie. To je však úplne normálne, keďže vynechal predsezónnu prípravu a bol pod veľkým tlakom. Momentálne však už predvádza skvelé výkony a verím, že nám pomôže pri získavaní trofejí,“ chválil ho pred pár dňami v denníku Marca aj samotný Ronaldo.

Edinson Cavani, Paríž St.Germain

Uruguajský útočník nastupoval väčšinu jesene na krídle či dokonca z lavičky. Jeho bilancia? Osemnásť gólov v dvadsiatich troch súťažných stretnutiach. Hoci pozíciu hrotového útočníka č.1 musel prenechať Zlatanovi Ibrahimovičovi, skvelé strelecké renomé si udržal.

V úvode sezóny sa zdalo, že z útoku snov Ibrahimovič-Cavani nebude nič: „Určite sme kompatibilní, potrebujeme len trochu času,“ vravel Cavani pre L´Equipe po rozpačitom úvode. Väčšinu gólov strieľal Uruguajčan v čase, keď na ihrisku vystriedal Ibrahimoviča na pozícii stredného útočníka.

„Musíme zabezpečiť, aby spolu dokázali byť efektívni,“ reagoval tréner Laurent Blanc. Vyriešil to zmenou rozostavenia zo 4-4-2 na 4-3-3, v ktorom Cavani nastupoval na pozícii krídelníka. Uruguajčan sa bez problémov podriadil tímovým potrebám a stále viac sa zlepšovala aj spolupráca s Ibrahimovičom.

„Cavaniho prítomnosť mi veci uľahčuje, navzájom si pomáhame. Keď neskórujem ja, skóruje on. To nám v minulej sezóne chýbalo,“ povedal začiatkom decembra Ibrahimovič pre L´Equipe a ocenil aj Cavaniho prácu pre tím: „Odvádza i mnoho defenzívnej roboty. Keď je Cavani využívaný správnym spôsobom, dáva tímu veľa. S ním sme určite silnejší,“ chválil ho švédsky útočník.

Radamel Falcao, AS Monako

„Do Monaka som neprestúpil kvôli peniazom. Mám rád výzvy a zlákal ma dlhodobý projekt,“ obhajoval začiatkom leta prekvapivý presun kolumbijský superstrelec. Faktom ostáva, že v daňovom raji zarába 14 miliónov eur ročne – viac než Bale a dokonca dvakrát viac než Neymar.

Pre jedného z najlepších kanonierov posledných rokov to však znamená nielen ďalšiu sezónu bez Ligy majstrov, ale pravdepodobne aj bez veľkej trofeje, keďže k francúzskemu titulu má nakročené parížsky St.Germain.

Falcao strelil deväť ligových gólov, nežiari však ako v minulosti. Aj vinou zranenia, kvôli ktorému vynechal štyri zápasy.

Na hviezdne parížske duo Ibrahimovič-Cavani sa nepozerá zospodu iba v ligovej tabuľke, ale aj v poradí kanonierov, v ktorom je dokonca až na delenom štvrtom mieste.

V Monaku údajne nie je úplne šťastný, hovorilo sa aj o problémoch s koučom Ranierim. V posledných týždňoch sa spomínala jeho túžba odísť v januári do Anglicka.

„Nemám problém s trénerom, iba s mojím stehnom. Je okolo mňa veľa špekulácií, no podpísal som päťročný kontrakt a som tu spokojný,“ musel Falcao vyvracať dohady na koncoročnom klubovom večierku.

Neymar, FC Barcelona

Skvelou upútavkou na európske pôsobenie brazílskeho supertalentu boli výkony na letnom Pohári konfederácií. Španielsku ligu však Neymar nevzal útokom, v prvých zápasoch naskakoval zväčša z lavičky. „Musíme zvoliť najlepší spôsob, ako ho kúsok po kúsku integrovať do tímu,“ hovoril tréner Barcelony Gerardo Martino.

Prístup argentínskeho kouča slávil úspech a hoci na premiérovú ligovú trefu čakal Neymar až do šiesteho kola, v mnohých zápasoch na jeseň bol najlepším hráčom Barcelony. Pri víťazstve v El Clásicu proti Realu skóroval a výkonom zatienil aj Lionela Messiho.

Jeho dôležitosť sa obzvlášť ukázala v čase Messiho absencie, keď na seba prebral úlohu vedúceho muža ofenzívy a bol najväčšou barcelonskou zbraňou. V polovici decembra strelil v priebehu týždňa v troch súťažných zápasoch šesť gólov.

„Jeho forma je pre nás kľúčová. Je tým, ktorý pre nás môže rozhodovať zápasy,“ povedal v decembri pre klubovú stránku Neymarov spoluhráč Andrés Iniesta.

Brazílskemu kúzelníkovi však stále chýba ohurujúca produktivita Ronalda, Messiho či Ibrahimoviča. V lige je až štvrtým najlepším strelcom Barcy, najlepší nie je ani v asistenciách.

Výkonmi v prvom barcelonskom polroku však rozhodne nesklamal a nebyť Neymara, Barcelona by s najväčšou pravdepodobnosťou na prvom mieste nezimovala.

Mesut Özil, Arsenal

Nemecký ofenzívny záložník bol najprekvapivejším prestupom leta. Z pohľadu Arsenalu, pre ktorý to bol najdrahší transfer v klubových dejinách, i z pohľadu Realu, ktorý do Anglicka púšťal druhého najlepšieho hráča.

„Özilov odchod je pre mňa zlou správou. On najlepšie rozumel môjmu pohybu pred bránou,“ citoval denník AS Cristiana Ronalda, ktorému Özil počas troch sezón prihral na 27 gólov.

Po príchode Garetha Balea však Özil mohol stratiť dôležitú rolu, na akú bol zvyknutý. Potvrdil to aj v rozhovore pre ProFootball: „Vyšlo mi, že zmena mi môže prospieť. Arséne Wenger ma presvedčil, že v Arsenale budem mať kľúčovú úlohu.“

Tú potvrdzoval hneď od začiatku – v prvých piatich zápasoch v novom drese zaznamenal štyri gólové asistencie a dokazoval povesť jedného z najlepších špílmachrov súčasnosti. Arsenal väčšinu jesene viedol tabuľku a je opäť kandidátom na anglický titul.

„Miloval som ho už v Reale Madrid. Individuálne schopnosti, tímová hra, zakončovanie, finálna prihrávka. Stačí si len sadnúť a vychutnávať si to,“ vychvaľoval nemeckého reprezentanta po výhre v Lige majstrov nad Neapolom tréner Wenger.

Ku koncu roka však akoby Özilovi a s ním aj celému Arsenalu trochu došiel dych. Azda za to môže únava z náročnej Premier League. „Všimol som si jeden rozdiel. V Anglicku ostáva tempo na najvyššej úrovni počas celých 90 minút, zato v Španielsku sa stáva, že opadne,“ hovorí Özil.

Hráč

Z

G

A

Gareth Bale

91 – 100 miliónov

15 (11)

9

6

Edinson Cavani

64 miliónov

23 (19)

18

0

Radamel Falcao

60 miliónov

15 (14)

9

0

Neymar

57 miliónov

23 (20)

11

10

Mesut Özil

50 miliónov

21 (20)

5

9

€ - prestupová suma v eurách, Z - počet súťažných zápasov (z toho v základnej zostave), G - počet gólov, A - počet gólových asistencií

zdroj: espn

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»Ktorý z najdrahších prestupov leta bol najvydarenejší? (anketa)