Slováci dali Nemcom viac gólov ako Kanada a vyhrali 9:2

Z prvého gólu našich na MS 20 sa tešil Milan Kolena.
Z prvého gólu našich na MS 20 sa tešil Milan Kolena. (Autor: TASR / AP)
Sportnet|27. dec 2013 o 09:00

Hokejová dvadsiatka odštartovala svetový šampionát výhrou 9:2 s Nemeckom a dobrým výkonom.

• Zo skupiny nepostúpi iba jedno mužstvo a medzi Slovenskom a Nemeckom sa o tom malo rozhodnúť.
  • Slováci sa posledné roky zväčša zachraňovali, tento hokejový ročník podľa trénera Bokroša na viac.
  • Nemci vo svojom prvom stretnutí podľahli Kanade 2:7.
  • Dvadsiatku už v sobotu čaká druhý zápas proti obhajcovi USA (13.30). Kompletný program skupiny A.

MS hráčov do 20 rokov - A-skupina:

Slovensko - Nemecko 9:2

Góly: 4. Kolena (Gríger, Réway), 13. Daňo (Lunter), 18. Gríger (Kolena, Réway), 22. Daňo (Cehlárik), 27. Kolena (Réway, Gríger), 31. Gachulinec (Horanský, Mlynčár), 48. Réway (Gríger), 49. Lunter (Daňo, Cehlárik), 58. Horanský (Valjent) - 23. Kahun (Draisaitl), 46. Kahun (Möser, Draisaitl)

Slovensko: Sabol - Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Černák, Valjent, Dinda, Kečkeš - Réway, Kolena, Gríger - Lunter, Daňo, Cehlárik - Horanský, Mlynčár, Minárik - Tibenský, Šimun, Skalický

Nemecko: Cüpper (31. Klein) - D. Tiffels, Möser, Bender, Saeftel, Botzenhardt, Wagner, Noske - Draisaitl, Kahun, Kammerer - Laub, Eisenschmid, F. Tiffels - Herpich, Filin, Palausch - Ziegler, Klöpper

Tretí gól Slovákov dal Gríger

Hokejisti slovenskej reprezentácie do 20 rokov vstúpili úspešne do bojov v A-skupine na svetovom šampionáte juniorov vo švédskom Malmö, keď zdolali súperov z Nemecka hladko 9:2.

Slováci sa prezentovali veľmi dobrým výkonom, na ľade dominovali a navyše boli aj strelecky efektívni. Vďaka aktívnej hre si vypracovali rýchlo náskok.

Šiesta výhra s Nemcami

Slovenská dvadsiatka dosiahla jedno zo svojich najvyšších víťazstiev v histórii juniorských šampionátov. Nemcov už v minulosti zdolala 9:0 a 8:3 (zápasy o záchranu v roku 1998) i 5:0 (2004). V ôsmom vzájomnom súboji oboch reprezentácií na MS do 20 rokov vyhrali šiestykrát Slováci.

V drese tímu Ernesta Bokroša sa dvakrát presadili kapitán Milan Kolena i jeho asistent Marko Daňo, po góle pridali Daniel Gachulinec, Dávid Gríger, Martin Réway, Mário Lunter a Stanislav Horanský.

Už v sobotu s USA

Slovensko urobilo vďaka jasnému víťazstvu krok do štvrťfinále, v priebežnej tabuľke sme vďaka skóre dokonca na prvom mieste. Dobrý výkon však musia hráči potvrdiť aj v ďalších súbojoch.

Najbližšie sa Bokrošovi zverenci predstavia už v sobotu 28. decembra o 13.30 v stretnutí proti obhajcom titulu z USA. V základnej A-skupine na nich ešte čakajú aj Kanaďania (30. decembra o 17.30) a Česi (31. decembra o 13.30).

Prvý gól našich strelil Kolena

Povedal po zápase

Ernest Bokroš (tréner SR "20"): "Teší nás dobrý vstup do šampionátu. Takýto výsledok nik z nás nečakal.. Potešila hra i výsledok, samozrejme využitie presilových hier. S postupným narastaním skóre si začali naši zverenci stretnutie užívať, lebo veľa podobných zápasov na svetovom šampionáte nehrajú.

Plne si všetci uvedomujeme, že súperi najťažšieho kalibru - Američania a Kanaďania - na nás ešte len čakajú. Na premiéru sme pripravili hráčov so základnou myšlienkou, že je to pre nás možno zápas roka a úspechom v ňom si môžeme položiť základný kameň postupu.

Vedeli sme o hráčskych kvalitách Draisaitla či Kahuna, ale v taktických zámeroch sme sa sústredili na celý tím a nie na jednotlivcov. Už v sobotu na nás čakajú obhajcovia titulu z USA.

Už sme si objednali záznam z ich duelu s Českom, z tímov, ktoré sme dosiaľ videli, sa ukazuje americký ako najsilnejší. Dnešných 9:2 je povzbudivých, ale sústrediť sa musíme už na ďalšie kroky. Napokon - jedna lastovička leto nerobí."

Online prenos

Koniec stretnutia, Slováci porazili Nemecko 9:2. Na strely sme vyhrali 28:21. Najlepším z našich bol podľa organizátorov Daňo.

58. min. Ďalší gól našich strelil útočník Horanský, asistoval mu Valjent. Už je len otázka či strelíme desať gólov.

57. min. Slováci už na ľade jasne dominujú a bavia sa hokejom. Po prvom zápase si už určite pripíšene tri body.

50. min. Zo šestice útočníkov prvých dvoch formácií nedal gól už iba Cehlárik. Ukazuje sa výborná produktivita našich elitných útokov.

49. min. Dvoma gólmi Réway a Lunter prekonali už sedem strelených gólov, ktoré dala Nemcom Kanada. Naši tak vedú 10 minút pred koncom už 8:2.

46. min. Druhý gól strelil obranca Moser, pred bránkou clonil rodák z Česka v nemeckom drese Kahun. Na puk už Sabol nedokázal zareagovať.

44. min. Luža pri pokuse o strelu od modrej zlomil hokejku. Tréner Ernest Bokroš počas celého zápasu strieda všetky štyri útočné formácie.

41. min. Začala sa tretia tretina, Nemci sa snažia opäť začať aktívne.

Pred nemeckým brankárom je Slovák Réway.

Koniec druhej tretiny. Prostredná časť nebola herne taká jednoznačná ako prvá, Slovensko však opäť strelilo tri góly. Na strely vyhrávame 21:14.

39. min. V posledných minútach Slováci nehrajú tak, ako v prvej polovici zápasu. Od šiesteho gólu nechávame Nemcom viac priestoru.

31. min. Rozhodcovia signalizovali vylúčenie jedného z Nemcov, presilovku sme už však nehrali. Šiesty gól našich v zápase strelil obranca Gachulinec.

30. min. Slováci po polovici zápasy vyhrávajú na strely 17:6. Slovensko ťahajú prvé dve formácie. V prvom útoku má Kolena 2+1, Griger 1+2 a Réway 0+3, v druhom útoku Daňo 2+0.

27. min. Druhý gól v zápase po Daňovi strelil v zápase aj Kolena. Zakončoval sám pred nemeckým brankárom.

23. min. Prvý gól strelili aj Nemci. Kečkeš spravil pri pokuse o vyhodenie puku chybu a Kahun strelil prvý gól súpera.

21. min Nemci chceli začať aktívne, ale po pár sekundách ich tlaku sa pred nemeckého brankára dostal sám s pukom opäť Daňo a svojim druhým gólom zvýšil na 4:0.

21. min Začala sa druhá tretina, naši prehrávajú len v štatistike počtu trestných minút 2:4.

Prvú tretinu naši vyhrali jednoznačne 3:0. Prvú tretinu sme na strely vyhrali 13:1.

18. min. Kolena našiel zadovkou Grígera a Slováci vedú už 3:0. Naši využili aj svoju druhú presilovku v zápase.

Krásna kombinácia Slovákov na 3:0 zakončená Grígerom do odkrytej bránky.
REPROFOTO - SME/RTVS

17. min. Nemecké mužstvo presilovku nevyužilo, noapak si presilovku zahráme my. Na trestnú lavicu odchádza už druhý hráč súpera.

14. min. Slováci budú hrať prvýkrát v oslabení, vylúčený bol Kečkeš. Na bránku však išli osamotení dvaja naši hráči, Kolena však gól nedal.

13. min. Slováci vedú už 2:0. Pred nemeckého brankára nahodený puk dorazil do bránky Marko Daňo. Práve Daňo je jedným z trojice slovenských hráčov vo výbere, ktorých draftoval tím NHL. Columbus su ho v roku 2013 vybral z 27. miesta.

11. min. Úvodných desať minút hrali naši naozaj výborne a boli celkom jasne lepším mužstvom. Nemci však postupne vyrovnali hru a viackrát už musel zasahovať aj náš brankár Sabol.

8. min. Nemci prvýkrát ohrozili nášho brankára až takmer v polovici prvej tretiny, Sabol veľké problémy so šancou súpera nemal.

7. min. Prvá reklamná prestávka. Na Malmö Isstadion, kam sa zmestí 5800 divákov, je iba pár stoviek fanúšikov. Lístky na zápas sa predávali za 11-18 eur.

V bránke Slovenska stojí Richard Sabol.

4. min. Šimun si svojou aktivitou vypýtal faul a Slováci tak budú hrať prvú presilovku v zápase. Okamžite ju aj využili, Kolena nastrelil jedného z nemeckých obrancov a puk sa odrazil do bránky. Vyhrávame 1:0. Asistencie si pripísali Dávid Gríger a Martin Réway.

2. min. Prvé dve striedania odohrali Slováci veľmi aktívne. Na nemeckého brankára išlo viacero striel, naši majú prevahu.

0. min. Zápas sa začal, Slováci vyhrali úvodné vhadzovanie a rovnako ako prví zaútočili.

15:06 Hráči sú na ľadovej ploche, zápas sa o pár sekúnd začne.

15:03 Je po 15.00, ale zápas sa ešte nezačal. Na ľade sú rozhodcovia, ale nie tímy. Začiatok stretnutia mešká.

14:53 Prvý útok hrá v zložení Gríger (Karlove Vary) - Kolena (Slovan) - Reway (Gatineau), v druhom sú Lunter (Banská Bystrica) - Daňo (Slovan) - Cehlárik (Lulea).

14:52 V bránke dnes nastúpi Richard Sabol, ktorý chytá za extraligovú dvadsiatku.

14:50 Recept na víťazstvo? „Musíme pozorne brániť a využiť rýchle protiútoky a presilovky. Dôležité bude, kto dá prvý gól, po tom by sa hralo ľahšie,“ hovorí Marko Daňo.

14:48 S Nemeckom hrávame pomerne často. Vlani aj na MS 2011 sme ich v skupine síce zdolali, ale v oboch prípadoch až po predĺžení po výsledkoch 2:1. Tento rok sme v lete na U20 Summer Hockey Challenge v Poprade zvíťazili 6:3 a v novembri na Turnaji štyroch krajín vo Švajčiarsku 6:0, vtedy však hrali s béčkom.

14:46 Na koho sa bude nádejné slovenské mužstvo spoliehať? V útoku určite najmä na trojicu Reway, Cehlárik, Daňo. Martin Réway je úspešný v kanadskej juniorskej lige, štýlom aj výškou (175 cm) ho prirovnávajú k Pálffymu. Ľavý krídelník Peter Cehlárik hráva kvalitnú švédsku ligu za Luleu a draftoval ho Boston. Marko Daňo zo Slovana je z celého tímu najskúsenejší, tento rok už hral aj na seniorských MS.

14:41 Na 7 z posledných 10 juniorských MS hrali Slováci o záchranu, teraz má národný tím vyššie ambície. „Cítim, že tento rok to bude iné,“ hovorí Martin Reway, ktorý by mal patriť medzi opory. „Tvorí sa dobrá partia. Prvoradé je postúpiť zo skupiny a potom to bude na nás, kam sa dostaneme.“

Optimistický je aj tréner Ernest Bokroš. „Tento ročník je skutočne hokejový. Máme v ňom niekoľko silných individualít, ktoré vedia rozhodovať zápasy. Štyria-piati hráči nám rastú v osobnosti, na ktorých bude raz stavať aj seniorská reprezentácia,“ povedal.

13:43 Kľúčovým zápasom o postup začínajú slovenskí hokejisti na svetovom šampionáte hráčov do 20 rokov. Dnes o 15.00 vyzvú nevyspytateľných Nemcov, ktorí vo štvrtok prehrali s Kanadou jasne 2:7, no držali sa s nimi do polovice zápasu.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slováci dali Nemcom viac gólov ako Kanada a vyhrali 9:2