Švédi nedovolili našim nič, mladí Slováci prehrali 0:6 a skončili ôsmi

Richard Sabol v našej bráne dostal šesť gólov.
Richard Sabol v našej bráne dostal šesť gólov. (Autor: SITA / AP)
Michal Trško|2. jan 2014 o 14:21

Slováci vypadli vo štvrťfinále, veľmi dobrý výkon proti USA či Kanade zo skupiny sa im nepodarilo zopakovať.

• Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov prehrala štvrťfinále MS proti domácemu Švédsku 0:6.
  • Slováci tak z ďalších bojov na MS vypadli a cestujú domov. Švédsko má po piatich víťazných zápasoch aktuálne skóre 28:7.
  • Švédsko postúpilo do semifinále, v ktorom sa stretne s Ruskom. To v prvom zápase štvrfinálového programu porazilo USA.
  • Trojica našich hokejistov Réway (10 bodov), Gríger (10), Kolena (8) je aj po zápasoch štvrťfinále najproduktívnejším útokom šampionátu. Spoločne nazbierali 28 bodov.
  • Slováci na MS vyhrali iba zápas s Nemeckom, postupne potom prehrali s USA, Kanadou, Českom a posledný zápas so Švédskom.
  • Čakal som, že náš výkon na šampionáte bude gradovať a on klesal, zhodnotil po zápase v štúdiu RTVS Marián Bezák.

Švédsko - Slovensko 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Góly a asistencie: 12. Wallmark (Djoos), 19. Lindholm (Forsberg, Olofsson), 22. Forsberg (Burakowsky, Lindholm), 34. Wallmark (Sörensen, Forsberg), 54. Forsberg (Lindholm), 56. de la Rose (Lindholm, Burakowsky)

Švédsko: Dansk - Djoos, Arneson, Pettersson, Olofsson, Norell, Hägg, Bengtsson - Collberg, Wennberg, Johnson - F. Forsberg, Lindholm, De la Rose - Sörensen, Wallmark, Burakowsky - Sandberg, Sundqvist, E. Karlsson

Slovensko: R. Sabol - Luža, Predajniansky, Rusina, Gachulinec, Valjent, E. Černák, Kečkeš, Ľ. Dinda - Réway, Gríger, Kolena - Lunter, M. Daňo, Cehlárik - Mlynčár, Horanský, Minárik - Skalický, Šimun, Tibenský

Konečné poradie na 5.-8. priečke:

5. USA, 6. Česko, 7. Švajčiarsko, 8. SLOVENSKO

Program semifinále - sobota 4. januára:

15.00 Švédsko - Rusko

19.30 Kanada - Fínsko

Rozhodca Tim Meyer rozdeľuje Jespera Petterssona a Maria Luntera. Snímka SITA/AP

BRATISLAVA. Mladí slovenskí hokejisti plánovali na Švédov vo štvrťfinále majstrovstiev sveta vybehnúť. Domáci im však rýchlo ukázali, prečo len šiesti hráči z 23 zatiaľ neboli draftovaní do NHL.

Devätnásťroční Filip Forsberg a Elias Lindholm už naskočili pravidelnejšie aj do svojich tímov za morom a v najlepšej lige sveta strelili už aj góly.

Vo všetkom horší

Švédi sú právom najväčším favoritom šampionátu do dvadsať rokov a od začiatku zápasu proti našim hokejistom diktovali tempo.

Skvele korčuľovali, kombinovali a vo všetkých činnostiach dominovali. Slováci sa dostali k prvej strele na bránku až po piatich minútach. Zatiaľ čo domáci mali v tých chvíľach už šesť pokusov.

Pritom sme dostali príležitosť hneď na začiatku, keď sme hrali presilovku, ale tú sme nevyužili. V ôsmej minúte však prišla veľká chyba našej obrany, keď sa na modrej čiare zrazil Jakub Predajňanský s kapitánom Milanom Kolenom, čo využil šikovný Lucas Wallmark, ktorý krásnym blafákom dal prvý gól.

Kolena bol aj pri druhom góle, keď zbytočne fauloval v strednom pásme. Švédi jeho vylúčenie využili na druhý gól, ktorý strelil spomínaný Lindholm. Ku kapitánovi sa pridal aj náš najlepší hráč na šampionáte Martin Reway, ktorý nelogicky podrazil na začiatku druhej tretiny protihráča, čo domáci tím pohodlne využil na tretí gól.

Ani presilovku 5 na 3

Najväčším pozitívom z nášho výkonu bola ubránená presilovka piatich proti trom, ktorá bola skôr už o tom, že sa Švédi až príliš hrali, akoby naši dobre bránili.

Nemohúcnosť Slovákov vyústila pred koncom tretiny, keď nevyužili rovnakú výhodu o dvoch hráčov a to hrali v presile takmer dve minúty. Do konca zápasu Švédi ešte viac bavili divákov peknými akciami. Pridali tri góly a vyhrali 6:0.

Bokroš chváli Švédov

"Po troch výborných výkonoch v úvode šampionátu sme mali väčšie oči než jedno víťazstvo v Malmö. Jediným sklamaním bol zápas proti Česku, v ktorom sme neobstáli. Dnes sme hrali proti vynikajúcemu kolektívu. Uspieť v súboji s hokejistami týchto kvalít by sa dalo iba pre excelentnom výkone našich zverencov. Realita však bola iná," povedal tréner SR 20 Ernest Bokroš.

"Švédi sa predstavili nielen perfektne organizovanou defenzívou, rovnakú silu prezentovali doposiaľ aj v ofenzíve, to všetko umocnené skvelým brankárom, fyzickou pripravenosťou a vynikajúcim korčuľovaním."

Štvrťfinále:

Online prenos

Zápas sa skončil, naši hokejisti prehrali 0:6 na góly, 40:18 na strely.

58. min. Naši sa ešte pokúsili ohroziť švédskeho brankára, Dansk však zatiaľ drží čisté konto. Švédski fanúšikovia už tlieskajú postojačky.

56. min. Pred Sabolom zostal sám Burakowsky a nemal problém pridať ďalší gól. Prehrávame 0:6.

54. min. Séria vylúčení na oboch stranách pokračuje, veľkú šancu opäť v našej presilovke nevyužil Predajniansky. V hre 4:4 si skvele nakorčuľoval pred bránku Forsberg a prestrelil Sabola.

52. min. Švédsku sme dali možnosť hrať presilovku 5:3 takmer celé dve minúty. Švédi už nehrajú zrejme naplno, v oslabení o dvoch hráčov išiel sám na brankára Lunter. Šancu však opäť nevyužil.

50. min. Zrejme najlepším hráčom našich je brankár Sabol. Napriek štyrom gólom v našej bránke sa jeho úspešnosť zákrokov blíži 90 percentám. Vylúčený je opäť Horanský.

49. min. Švédsku presilovku ukončil faulom Luža, pokračovať sa bude v hre 4:4. Na strely momentálne prehrávame 33:16. Nevyužili sme veľkú šancu aspoň na strelenie jedného gólu. Prázdnu bránku netrafil Valjient.

48. min. Rozhodcovia opäť posielajú na trestnú lavicu švédskeho hokejistu a našim dávajú opäť šancu skórovať. Naše presilovky však doteraz boli rozpačité. Na zápas sa napokon prišlo pozrieť desať a pol tisíca platiacich divákov.

46. min. Oslabenie sme ubránili, na trestnú lavicu naopak odišiel Švéd Dela Rose a hrať presilovku budú naši.

44. min. Za držanie odchádza na trestnú lavicu Jakub Predajniansky, Slováci budú hrať opäť v oslabení. "Je tých Švédov plný ľad," hovorí smutne Marián Bezák.

41. min. Zápas potrebujeme dohrať so cťou, hovorí komentátor RTVS. Začala sa tretia tretina.

"Švédsky tréner pred zápasom povedal, že dávno nevidel tak kompaktne zložený útok ako je náš prvý," povedal počas prestávky v štúdiu RTVS bývalý hokejista Marián Bezák.

Skončila sa druhá tretina, prehrávame 0:4 na góly a 14:27 na strely.

40. min. V oslabení sa takmer pred domáceho brankára dostal Lunter, puk sa mu však v rozhodujúcej chvíli zošmykol.

38. min. Presilovku 5:3 sme nevyužili a počas presilovky 5:4 rozhodcovia za filmovanie vylúčili Marka Daňa. Presilovku si tak zahrá necelé dve minúty Švédsko.

36. min. Uvidíme či táto presilovka prinesie aspoň strelu na švédsku bránku, hovorí komentátor RTVS. Pre našich to začína byť veľké trápanie. Prišla zrejme posledná šanca pre našich nejako sa dostať do zápasu, budeme hrať 69 sekúnd presilovku o dvoch hráčov. Na strely prehrávame 26:11.

34. min. Sabol na Wallmarkovu dorážku už nedokázal dobre reagovať a Švédi v druhej tretine vedú už 4:0.

32. min. "Niekedy mám pocit akoby Švédi hrali presilovku. Naši absolútne nestíhajú, ten tlak bol zdrvujúci" počuť komentátorov RTVS počas hry piatich proti piatim. Domáci hrajú výrazne lepšie ako naši. Momentálne je stav len 0:3 pre Slovákov naozaj veľmi prijateľný.

30. min. V hale už sa diváci bavia mexickými vlnami, domácim sa viacnásobnú presilovku využiť nepodarilo. Stále prehrávame 0:3.

28. min. Švédsko opäť bude hrať presilovku, na trestnú lavicu musel obranca Martin Kečkeš. Po faule na Burakovskeho budeme hrať oslabení o dvoch hráčov.

27. min. Naša presilovka sa opäť skončila bez šance, na domáceho brankára sme ani nevystrelili. Na strely je to momentále 20:8.

24. min. Domáci pokračujú v skvelom výkone, len s námahou sme zabránili gólu De la Rosea. Šancu mal Cehlárik a zahráme si aj druhú presilovku v zápase. Aktuálne skóre Švédov na šampionáte je 25:7.

21. min. Už v 25. sekunde druhej tretiny zbytočne fauloval Réway a budeme hrať druhú oslabovku. Domáci presilovku opäť využili, dva z troch gólov dnes dali práve v presilovkách. Forsberg trafil parádne Sabolovi nad vyrážačku.

Treba vystúpiť z tieňa, máme rovnako kvalitných hráčov, povedal počas prestávkového štúdia RTVS bývalý hokejista Marián Bezák.

Prvá tretina sa skončila, prehrali sme ju 0:2. Švédi nás aj prestrieľali 16:5.

19. min. Švédi využili veľký tlak počas prvej presilovky a na 2:0 zvyšuje Lindholm.

18. min. Našim prvým vylúčeným je Milan Kolena, pridržal Forsberga a dostal dve minúty.

14. min. Opäť bol sám pred brankárom jeden zo Švédov, tentokrát De la Rose. Sabol už druhú takúto situáciu vyriešil, z tretej dostal prvý gól. Švédi našim takto unikajú pomerne často. Na strely prehrávame 12:4.

12. min. Domáci trafili tyčku našej brány, v útoku však pokračovali a keď sa naši Kolena s Predajnianskym zrazili na modrej, Wallmark nakorčuľoval sám pred Sabola a nezaváhal. Prehrávame 0:1.

10. min. "Zatiaľ je to veľmi slušný hokej a naši stíhajú s veľmi rýchlymi Švédmi," počuť od komentátorov na RTVS. Na strely je to momentálne 6:4.

8. min. Veľkú šancu mal Milan Kolena, jeden zo Švédov mu však zabránil v jasnej pozícii vystreliť. Švédi sa počas prvej presilovky v zápase ubránili. V tlaku sme však pokračovali, ale ani Daňova dorážka do siete neprešla.

6.min. Obránca Černák nastúpil na mieste zraneného Minárika, ktorý absentuje po zranení v zápase s Českom. Švédi už dostali puk do našej brány, za bránenie v hre však ide naopak na trestnú lavicu jeden z domácich. Budeme hrať prvú presilovku. V ich využívaní máme na šampionáte úspešnosť okolo 40 percent.

4. min. Domáce mužstvo vedie už 4:0 na strely. K nijakej útočnej akcii sme sa ešte nedostali.

3.min. Na zápas prišlo do hľadiska viac ako 13-tisíc fanúšikov, je vypredané. Švédi nás zavreli v obrannom pásme, zachránil nás len zákrok brankára Sabola.

1. min. Švédske mužstvo vyhralo úvodná vhadzovanie a Sabol už má aj prvý úspešný zákrok. Štvrťfinále MS do 20 rokov sa začal.

0. min. Slováci opäť nastúpia s prvou päťkou v zložení Luža, Predajniansky, Réway, Kolena a Gríger. V bráne začne Sabol.

19:30 Zápas sa opäť, ako už je na MS tradíciou začne o pár minút neskôr. Fanúšikovia už sú však v hale pripravení.

19:15 Tretím semifinalistom sa stala Kanada po výhre nad Švajčiarskom 4:1. V zápase o finále si tak zahrá s Fínskom.

17:20 Ani vedenie 3:1 Česku nestačilo a prehralo s Fínskom 3:5. Hráči škandinávskej krajiny rozhodli zápas troma gólmi v tretej tretine. Česko na postup do semifinále čaká dlhých deväť rokov.

15:44 "V prvom rade potrebujeme zápas zvládnuť mentálne. Musíme sa pripraviť na ťažkého súpera, ktorého bude povzbudzovať celý štadión. Niektorí z nášho mužstva ešte pred takou atmosférou, preto bude opäť dôležité zvládnuť začiatok zápasu a neinkasovať," povedal denníku Šport Martin Réway.

14:27 V prvom štvrťfinále porazilo Rusko Američanov 5:3. Obhajcovia titulu tak z turnaja už vypadli. Práve s Ruskom sa v semifinále stretne lepší so zápasu Švédsko - Slovensko.

14:15 "Bude to veľmi náročný zápas. Švédi vyhrali v skupine všetky stretnutia. Myslím, že budú trošku pod tlakom. Tento turnaj chcú samozrejme vyhrať. Verím, že budeme hrať dobre", povedal pre server osporte.sk 18-ročný útočník Peter Cehlárik, ktorý hrá švédsku najvyššiu súťaž za Lulea HF.

"Musíme sa vrátiť k hre, akou sme sa prezentovali proti USA a Kanade. Ak budeme mať nejaké presilové hry a budú nám dobre pracovať, verím, že budeme úspešní", dodáva.

14:05 Štvrťfinále sa dnes hrá podľa nasledovného programu: USA - Rusko (Malmö Isstadion, 12.00), Fínsko - Česko (Malmö Arena, 14.30), Kanada - Švajčiarsko (Malmö Isstadion, 17.00), Švédsko - Slovensko (Malmö Arena, 19.30)

13:30 Nórska hokejová reprezentácia do 20 rokov uspela vo prvom zápase o zotrvanie medzi elitou na svetovom šampionáte, keď v hale Malmö Arena zdolala výber Nemecka hladko 3:0. Druhý zápas sa hrá zajtra (v piatok) o 17:00, prípadný tretí v nedeľu o 15:00.

12:20 „Analyzovali sme hru domáceho tímu na videozáznamoch. Na Silvestra Rusi prehrávali so Švédmi už v prvej tretine 0:2, a to bolo pre Tre Kronor povzbudzujúce. Čo najdlhšie treba s nimi držať vyrovnanú partiu," povedal v rozhovore SME reprezentačný tréner Ernest Bokroš. Viac si prečítajte tu.

11:00 "V priebehu dvoch dní sa dáme dokopy a na Švédov vybehneme. Bude plná hala, o to to bude vyhecovanejšie," povedal náš jediný strelec po zápase s Českom, kapitán Milan Kolena

„Verím, že sa po tejto prehre dáme opäť dokopy a v ďalšom zápase zabojujeme a ukážeme, že sme fakt dobrá partia a že máme na to, aby sme na tomto turnaji išli ďaleko,“ dodal Daňo.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Švédi nedovolili našim nič, mladí Slováci prehrali 0:6 a skončili ôsmi