Fínski hokejisti sú juniorskými majstrami sveta, Švédov zdolali v predĺžení

Brankár Fínov Juuse Saros, Aleksi Mustonen a Švéd Sebastian Collberg bojujú pred bránkou. (Autor: SITA/AP)
SITA|5. jan 2014 o 14:25

Kanada skončila bez medaily, v boji o bronz ju zdolali Rusi. Nemci porazili Nórov a udržali sa medzi elitou.

MALMÖ. Hokejisti Fínska sa stali po tretí raz v histórii majstrami sveta hráčov do 20 rokov.

Vo finále proti domácim Švédom dvakrát viedli, aby napokon zvíťazili po predĺžení 3:2.

Na ľade mal zastúpenie aj slovenský hokej v osobe čiarového arbitra Petra Šefčíka. Zaplnenú Malmö arénu s viac ako 12.000 divákmi schladil už po 28 sekundách fínsky gól z hokejky Esu Lindella, na ktorý už domáci nedokázali napriek miernej streleckej prevahe v prvej tretine odpovedať.

Švédi sa dočkali vyrovnania na 1:1 až v 28. minúte, keď sa v presilovke s pomocou pravej žŕdky ujala tvrdá strela Lucasa Wallmarka.

Už o 45 sekúnd neskôr ale naklonil misky váh opäť na stranu Fínov pred bránkou nepokrytý Saku Mäenalanen - 1:2. Domáci až necelých desať minút pred koncom vyrovnali opäť v početnej výhode vďaka Christianovi Djoosovi, ktorý tak poslal duel do predĺženia. V ňom sa o "zlatý" gól postaral v 70. minúte fínsky obranca Rasmus Ristolainen.

Príbeh ako z rozprávky

"Nikto nám pred šampionátom neveril, no my áno. Vedeli sme, že budeme mať kvalitný tím a že budeme mať šancu vyhrať tento turnaj. Sú to momentálne úžasné pocity," nadchýnal sa kapitán Fínov Teuvo Teräväinen. Radosťou jasal aj tréner "Suomi" Karri Kivi.

"Je excelentné, ako tento tím počas šampionátu rástol. Každý bolestný moment nás zocelil a stávali sme sa silnejší a silnejší. Je to príbeh ako z rozprávky," rozplýval sa Kivi a na otázku, ako budú Fíni oslavovať titul, odpovedal s úsmevom: "V našej krajine sa vždy vedeli ľudia zabávať. Nikdy sme s tým nemali problém..."

V medailovej bilancii sa Fíni posunuli na 3. miesto za dvojicu Kanada (15 zlatých medailí), Rusko (13). Svoj predchádzajúci triumf získali v roku 1998.

Favorizovaní Švédi sa predstavili v súboji o zlato tretíkrát za sebou, ale rovnako ako vlani v Ufe proti USA sa po finále museli uspokojiť s druhou priečkou.

Premožiteľa našli až v rozhodujúcom súboji a nepridali tak ďalší titul k dvom predchádzajúcim z rokov 1981 a 2012. Slovenskí hokejisti obsadili 8. miesto.

Šampionát sa sťahuje do Kanady

Do All star zostavy na základe hlasovania novinárov sa dostali brankár Juuse Saros (Fín.), obrancovia Nikita Zadorov (Rus.), Rasmus Ristolainen (Fín.) a útočníci Anthony Mantha (Kan.), Teuvo Teräväinen (Fín.) a Filip Forsberg (Švéd.).

Nasledujúci svetový šampionát 2015 sa uskutoční tradične na prelome rokov v kanadských mestách Toronto a Montreal. V skupine hráme s Fínskom, Kanadou, USA a Nemeckom. B-skupinu utvoria Švédsko, Rusko, Česko, Švajčiarsko a Dánsko.

Finále:

Švédsko - Fínsko 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 28. Wallmark (Bengtsson, Djoos), 51. Djoss (Wallmark, Collberg) - 1. Lindell (Mäenalanen, Teräväinen), 29. Mäenalanen (Teräväinen, Lehkonen), 70. Ristolainen (Teräväinen, Vainonen)

Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Papp (Kan.), Stricker (Švaj.) - McIntyre (USA), Peter Šefčík (SR), 12 023 divákov

Švédsko: Dansk - Djoos, Arnesson, Olofsson, Bengtsson, Norell, Hägg - Collberg, Wennberg, Johnson - F. Forsberg, Lindholm, De la Rose - Sörensen, Wallmark, Burakowsky - A. Karlsson, Sundqvist, E. Karlsson - Sandberg

Fínsko: Saros - Lindell, Pokka, Lehtonen, Ristolainen, Honka, Vainonen, Vainio - Mäenalanen, Teräväinen, Lehkonen - Nikko, Mustonen, Haapala - J. Ikonen, Kinnunen, Nättinen - Rauhala, Leskinen, H. Ikonen

Alexander Barabanov a brankár Kanady Zachary Fucale, ktorý vyráža puk. Snímka - SITA/AP

Hokejisti Ruska získali bronzové medaily na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov vo švédskom Malmö. Mladí Rusi si v súboji o 3. miesto poradili s rovesníkmi z Kanady 2:1.

Rozhodujúci náskok získala zborná v II. tretine gólmi Grigorenka a Gimatova, v tretej časti už len skorigoval Morrissey.

V repríze duelu o bronz spred roka opäť uspeli Rusi, Kanaďania druhýkrát v rade nezískali žiadnu medailu.

V minulosti boli dvakrát po sebe bez cenného kovu len na prelome 70. a 80. rokov, keď medzi trojicou najlepších nefigurovali na juniorskom šampionáte trikrát.

Kanada na tomto šampionáte prehrala v skupine s Čechmi 4:5 po predĺžení a v semifinále s Fínmi 1:5.

O 3. miesto:

Kanada - Rusko 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Góly: 48. Morrissey (Hudon, Pelech) - 4. Grigorenko, 15. Gimatov (Mironov)

[content type="video" source="youtube" id="oG69SCeAVYk?list=UUTrV-H_kc60QsDoGaQTSbng" width="600" height="345"][/content]

Nemecká hokejová reprezentácia do 20 rokov uspela v nedeľňajšom rozhodujúcom treťom zápase o zotrvanie medzi elitou na svetovom šampionáte vo švédskom Malmö, keď v hale Malmö Isstadion zdolala výber Nórska 3:1 a v sérii o záchranu triumfovala 2:1.

O výhre Nemecka a jeho záchrane v najvyššej kategórii rozhodli góly Tiffelsa, Kahuna a Klöppera. Za severanov skorigoval výsledok päť minút pred koncom Fischer.

Nóri po dvoch prehrách s Nemcami po sebe zostúpili do A-skupiny I. kategórie.

Nemecko - Nórsko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1) - konečný výsledok série: 2:1

Góly: 20. Tiffels, 40. Kahun, 44. Klöpper - 55. M. Fischer

Konečné poradie MS "20":

1. Fínsko, 2. Švédko, 3. Rusko, 4. Kanada, 5. USA, 6. Česko, 7. Švajčiarsko, 8. SLOVENSKO, 9. Nemecko, 10. Nórsko /zostup/

Domov»Hokej»Reprezentácie»Fínski hokejisti sú juniorskými majstrami sveta, Švédov zdolali v predĺžení