Kližan postúpil v Melbourne ako lucky loser, čaká ho Isner

S Novakom Djokovičom si zahrá v mužskom singli Lukáš Lacko. Zápas začne v pondelok ráno o 9:00 nášho času. (Autor: SITA/AP)
TASR|11. jan 2014 o 07:12

Vo finále kvalifikácie prehral Martin Kližan s Rakúšanom Dominicom Thiemom za 75 minút v dvoch setoch 2:6 a 5:7. I tak si hlavnú súťaž Australian Open zahrá.

MELBOURNE. Slovenský tenista Martin Kližan si napokon zahrá v hlavnej súťaži na úvodnom grandslame sezóny Australian Open v Melbourne.

Vo finále kvalifikácie síce prehral s Rakúšanom Dominicom Thiemom za 75 minút v dvoch setoch 2:6, 5:7, no dostal sa do hlavného pavúka ako "lucky loser" namiesto zraneného Španiela Nicolasa Almagra.

Kližan nastúpi v 1. kole dvojhry proti trinástemu nasadenému Američanovi Johnovi Isnerovi, ktorý v sobotu vyhral turnaj ATP v novozélandskom Aucklande.

"Mal som 25-percentnú šancu, že sa dostanem do hlavného pavúka namiesto Almagra. Ocitol som sa v štvorici kandidátov a šťastie sa napokon usmialo na mňa. Možno bude v hlavnej súťaži ešte jeden lucky loser, pretože Francúz Gilles Simon si vyvrtol členok a chodí tu o barlách, takže sa asi odhlási," povedal Kližan.

"Chcem využiť ponúknutú šancu a zabojovať o postup do 2. kola, hoci proti Isnerovi to nebude jednoduché. Počítam s tým, že bude hrať svoj typický tenis a "prášiť" esá. Dôležité bude dobre returnovať a dostať ho do výmen, aby bola loptička čo najdlhšie v hre."

"Ak mu nevychádza prvé podanie a nepadá mu to tam, vtedy je zraniteľný a môže prehrať set i dva. Hrám až v utorok a verím, že sa na zápas dobre pripravím," dodal Kližan.

Nevyužil tri brejkbaly

Kližan mal v prvom sete za stavu 2:1 k dispozícii tri brejkbaly, ani jeden však nevyužil a v ďalšom priebehu setu už neuhral ani gem.

Na začiatku druhého setu si slovenský daviscupový reprezentant po rýchlom brejku vybudoval náskok 3:1, no Thiem bleskovo vyrovnal na 3:3 a v koncovke slávil úspech.

Za stavu 6:5 premenil pri vlastnom servise hneď prvý mečbal a vyrovnal vzájomnú bilanciu s Kližanom na 1:1. Talentovaný Rakúšan odplatil slovenskej dvojke vlaňajšiu prehru z antukového turnaja ATP v Kitzbüheli.

Aj Andrej Martin rovnako ako Kližan skončil pred bránami hlavnej súťaže na úvodnom grandslame sezóny Australian Open v Melbourne.

Vo finále kvalifikácie prehral ako nasadená dvadsaťštvorka po tretí raz v kariére so štrnástkou Litovčanom Ricardasom Berankisom za rovnú hodinu hladko v dvoch setoch 3:6 a 1:6.

Martin v prvom sete duelu s Berankisom síce dokázal vyrovnať z 0:3 na 3:3, no ďalšie tri hry sa stali korisťou súpera. Druhé dejstvo bolo už jasne v réžii Litovčana, ktorý premenil za stavu 5:1 pri podaní Martina hneď prvý mečbal.

Lacko si v pondelok zahrá s Djokovičom

Ďalším slovenským zástupcom v mužskom singli na úvodnom podujatí veľkej štvorky bude Lukáš Lacko, ktorý nastúpi v 1. kole proti trojnásobnému obhajcovi titulu Srbovi Novakovi Djokovičovi.

Zápas sa hrá v pondelok o 9.00 SEČ v aréne Roda Lavera. Melbournski organizátori sa rozhodli zaradiť duel do večerného programu, po Lackovi s Djokovičom sa na centri predstavia ženská svetová jednotka Američanka Serena Williamsová a mladá Austrálčanka Ashleigh Bartyová.

V prvý deň zo Slovákov zasiahne do bojov ešte Daniela Hantuchová, ktorá nastúpi v 1. kole dvojhry v pondelok o 1.00 SEČ proti britskej kvalifikantke Heather Watsonovej. Pôjde o prvý vzájomný súboj oboch hráčok.

Ak by sa semifinalistke z roku 2008 podarilo postúpiť do 3. kola, zrejme by narazila na svetovú i turnajovú jednotku Američanku Serenu Williamsovú.

V prípade víťazstva nad 21-ročnou Watsonovou (120. vo svetovom rebríčku WTA) čaká Hantuchovú v 2. kole úspešnejšia z duelu medzi Francúzkou Pauline Parmentierovou a Češkou Karolínou Plíškovou.

Novinkou je zmena súperky pre Janu Čepelovú. Američanka Jamie Hamptonová nasadená ako dvadsiata siedma sa totiž odhlásila pre zranenie v oblasti bedier, ako informovalo twitterové konto turnaja. Na jej miesto sa posunula Srbka Bojana Jovanovská nasadená ako tridsiata tretia. Lucky loserkou z kvalifikácie sa stala spomenutá Falconiová.

Dvadsaťdvaročná Belehradčanka Jovanovská (34.) dostáva šancu revanšovať sa 20-ročnej Košičanke Čepelovej (70.) za tesnú prehru 7:5, 5:7, 9:11, ktorú inkasovala vlani vo februári v Niši v rámci fedcupového stretnutia Srbsko - SR (2:3).

Isner vyhral v Aucklande

Americký tenista John Isner, Kližanov súper v prvom kole AO, sa stal po druhý raz v kariére víťazom turnaja ATP v novozélandskom Aucklande.

Vo finále dvojhry si ako nasadená trojka poradil s Lu Yen-Hsunom z Taiwanu v dvoch setoch 7:6 (4) a 7:6 (7). Prvýkrát triumfoval delovo podávajúci Američan v Aucklande v roku 2010.

"Želal by som si, aby to v koncovke nebolo také tesné, pribudlo mi dosť šedivých vlasov," zažartoval si Isner podľa webu ATP)a dodal: "Niekedy veci fungujú tak, že človek prichádza na turnaj s malými očakávaniami a bez tlaku a ono to náhle ide. Presne to sa stalo tento týždeň."

Dve trofeje z Nového Zélandu sú jediné, ktoré si Američan vybojoval mimo domácej pôdy. Lu si zahral svoje premiérové finále na World Tour, v semifinále vyradil štvornásobného miestneho šampióna Davida Ferrera zo Španielska.

Blancová vyhrala v Hobarte

Španielska tenistka Garbine Muguruzová Blancová zase získala v tasmánskom Hobarte prvý singlový titul na okruhu WTA. Vo finále dvojhry si ako kvalifikantka poradila so siedmou nasadenou Češkou Klárou Zakopalovou za 70 minút hladko v dvoch setoch 6:4 a 6:0.

"Ani nedokážem slovami opísať, aká som šťastná. Minulý rok som pre zranenie pol roka pauzovala, o to mám väčšiu radosť, že som novú sezónu odštartovala takto úspešne. Vlani som tu triumfovala v debli, takže Hobart sa stal mojím milovaným mestom," povedala 20-ročná Španielka pre akreditované médiá.

V Sydney vyhral del Potro

Argentínsky tenista Juan Martin del Potro sa stal víťazom turnaja ATP v Sydney, keď vo finále zdolal obhajcu trofeje Bernarda Tomica z Austrálie 6:3 a 6:1. Del Potro získal osemnásty titul v kariére aj vďaka tomu, že vo finálovom zápase predviedol osemkrát eso a štyri nevynútené chyby, pričom na podaní stratil len šesť bodov.