Zjazd vyhral Rakúšan Mayer, Svidnal je bez medaily

(Autor: SITA/AP)
TASR|9. feb 2014 o 09:54

Dvadsaťtriročný Rakúšan triumfoval v nedeľňajšom zjazde a slávil tak svoj najväčší úspech v kariére.

ČERVENÁ POĽANA. Prvú zlatú medailu v alpských lyžiarskych disciplínach si na XXII. ZOH v Soči vyjazdil Matthias Mayer. Striebro v alpskom centre Roza Chutor vybojoval Talian Christof Innerhofer, ktorý na Mayera stratil šesť stotín sekundy, bronz získal Nór Kjetil Jansrud (+0,10).

Mayer patril v zjazde medzi širší okruh medailových adeptov, jeho víťazstvo sa však veľmi nečakalo. Jeho dosiaľ najlepšími výsledkami boli dve druhé miesta v super-G v pretekoch Svetového pohára.

Medzi hlavných kandidátov na titul patrili najmä Nór Aksel Lund Svindal a Američan Bode Miller. Obaja skončili napokon bez medaily, Svindal obsadil nepopulárnu štvrtú priečku, Miller až ôsmu.

Jediný Slovák na 45. mieste

Na technicky náročnej, zľadovatelej trati s viacerými dlhými skokmi zajazdil prvý kritériový čas (2:06,33) Nór Jansrud s číslom osem. Jeho výkon potom tesne prekonal Mayer, ktorý vydržal na čele aj po jazde Millera. Favorizovaný Američan odštartoval perfektne, na prvých medzičasoch viedol, no v spodnej časti trate šiel nečakane pasívne a v cieli stratil na Rakúšana až vyše pol sekundy.

Mayerov čas nepokoril ani ďalší veľký kandidát na zlato, Aksel Lund Svindal predviedol na 3495 m dlhej zjazdovke agresívnu jazdu, no stredná pasáž mu nevyšla podľa predstáv a napokon sa zaradil až za Jansruda.

Potom začiatok napálil Innerhofer, na prvom medzičase viedol o takmer šesť desatín, po drobných chybičkách však postupne naberal čas a v cieli stratil na Mayera šesť stotiniek. A keď obhajca titulu z Vancouveru 2010 Didier Defago prišiel do cieľa až na štrnástej pozícii (+1,56), mohol rakúsky zjazdár oslavovať.

"V roku 1998 sme si v noci spolu s dedom nastavili budík, aby som mohol sledovať zjazd na olympijských hrách v Nagane. Hermann Maier utrpel ťažký pád a pár dní na to vyhral super G. Vtedy som sa definitívne rozhodol, že budem zjazdárom. Dnešné preteky som dopredu nejako neprežíval. Len som nechal ísť lyže čo najrýchlejšie a vyšlo to," povedal po pretekoch víťaz.

Jediný slovenský reprezentant na štarte Martin Bendík s číslom 43 obsadil pri svojej olympijskej premiére 45. priečku s odstupom 9,16 s na víťaza.

"Som rád, že som trať zišiel, pretože bola veľmi ťažká. Celá zľadovatelá, ako hokejové klzisko. Okrem toho boli na nej štyri dlhé skoky. Tí najlepší pretekári hovorili, že je to nebezpečná trať, doslova na zabitie. Každopádne, je to pre mňa nová, cenná skúsenosť," vyznal sa pre RTVS slovenský reprezentant, ktorý štartoval s číslom 43.

Posunuli štart

Rakúšania si tak napravili chuť po ZOH 2010, kde v piatich mužských alpských súťažiach nezískali ani medailu. Matthias Mayer pri svojej olympijskej premiére prekonal aj svojho otca Helmuta, ktorý na ZOH 1988 získal v super-G "iba" striebro.

"Nemám slov. Vyhrať zlato na olympiáde je najšťastnejší moment pre každého športovca. Už ráno som sa cítil veľmi dobre a vedel som, že môžem byť rýchly. Keď sa Bode Miller zaradil za mňa, tušil som, že mám šancu na víťazstvo. Splnil sa mi veľký sen," povedal šťastný víťaz pre RTVS.

Začiatok zjazdu posunuli o 15 minút pre problémy s kabínkovou lanovkou, ktorá privážala pretekárov na štart. Na ceste nahor sa v nej zasekol americký reprezentant Travis Ganong štartujúci s číslom 7. Kráľovská alpská disciplína divákov príliš nelákala, tribúny v cieli boli zaplnené iba z polovice.