Fíni vyhrali 8:4 nad Rakúskom, Selänne nedohral, Grabner strelil Raskovi hetrik

Teemu Selänne sa prizerá gólu spoluhráča do siete Rakúšana Bernharda Starkbauma. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|13. feb 2014 o 09:26

Fíni majú v Soči troch brankárov z NHL, Rakúšania dali z prvých troch striel dva góly.

SOČI. Fínsky brankár Tuukka Rask inkasoval v prvej tretine otváracieho súboja B-skupiny na hokejovom turnaji mužov na ZOH z prvých troch striel Rakúšanov dva góly.

Fíni zápas napokon otočili a vyhrali 8:4. Druhý zápas B-skupiny Kanada - Nórsko sa hrá vo štvrtok o 18.00 SEČ.

Gól spoza bránky

Po prvej tretine bol stav zápasu v Boľšoj aréne 4:2 pre Fínov, ktorí v závere tretiny strelili dva góly v rozpätí 8 sekúnd.

Hneď v úvode druhej tretiny Fíni zásluhou Jussiho Jokinena z Pittsburghu zvýšili náskok na 5:2. Jokinena nechala rakúska obrana pohodlne zakončiť na dvakrát.

Šiesty gól pridal Kontiola zo záporného uhla, puk dorážal do bránky o rakúskeho brankára Starkbauma.

V tretej tretine skóroval dvakrát Rakúšan Michael Grabner z New York Islanders a zavŕšil tak cenný hetrik proti Fínovi Raskovi.

Rask: Prvý gól nás prebudil

"Vyleteli na nás a boli sme nepripravení. Pri prvom góle zaspala celá obrana, ale aspoň nás prebudil," uviedol brankár Tuukka Rask.

"Súper veľa nestrieľal, čo je nepríjemné. V útoku sme hrali výborne, ale v defenzíve máme čo naprávať."

Na severanov čaká v B-skupine v piatok duel proti Nórom. "V každom ďalšom stretnutí, čo nastúpim, sa pokúsim inkasovať menej gólov než v prvom zápase. Posnažím sa dostať maximálne dva," dodal gólman Bostonu Rask.

Selänne nedohral

Kapitán Fínov Teemu Selänne zápas nedohral. Štyridsaťtriročný útočník musel podľa nhl.com počas prvej tretiny absolvovať ošetrenie v oblasti hlavy a krku.

Podľa hovorcu fínskeho reprezentačného tímu Janneho Lahtiho bude Selänne pripravený nastúpiť na ďalšie zápasy.

V prvej časti hry absolvoval osem striedaní, na ľade strávil päť a pol minúty a asistoval pri vyrovnávajúcom góle Granlunda na 1:1.

Útočník Anaheimu ukončí po tejto sezóne zámorskú kariéru, v Soči štartuje už na svojom šiestom olympijskom turnaji.

((f))

Fínsko - Rakúsko 8:4 (4:2, 2:0, 2:2)

Góly a asistencie: 6. Granlund (Selänne, Vatanen), 12. Lepistö (J. Jokinen, Ruutu), 20. Maatta (O. Jokinen), 20. Immonen (Lehterä, Vaananen), 22. J. Jokinen (Kontiola), 33. Kontiola (Granlund), 52. Immonen (Barkov, Vatanen), 59. Granlund (Timonen, Vatanen) - 1. Grabner (M. Raffl), 10. Hundertpfund (Vanek), 42. Grabner (Lebler, M. Raffl), 55. Grabner

Rozhodovali Piechaczek (Nem.), Walsh (USA) - Kovachik (Kan.), George (USA), vylúčení 2:5, presilovky 2:0, oslabenia 0:0, 5664 divákov

Strely na bránku - v I. tretine 15:6, v II. tretine 19:8, v III. tretine 18:6, spolu 52:20

Fínsko: Rask - Timonen, Vatanen, Maatta, Salo, Lepistö, Hietanen, Vaananen, Kukkonen - Selänne, Barkov, Granlund - Korpikoski, O. Jokinen, Ruutu - Aaltonen, Kontiola, J. Jokinen - Komarov, Immonen, Lehterä

Rakúsko: Starkbaum - Trattnig, Lakos, Ulmer, Pöck, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann, Lukas - Vanek, Koch, Setzinger - Lebler, Grabner, M. Raffl - Nödl, Hundertpfund, T. Raffl - Latusa, Oberkofler, Welser

Súpisky oboch tímov pred turnajom:

Fínsko

Brankári: Kari Lehtonen (Dallas Stars/NHL), Antti Niemi (San Jose Sharks/NHL), Tuukka Rask (Boston Bruins/NHL)

Obrancovia: Lasse Kukkonen (Kärpät Oulu), Juuso Hietanen (Torpedo Nižnij Novgorod, Rus./KHL), Sami Lepistö (Avtomobilist Jekaterinburg, Rus./KHL), Olli Määttä (Pittsburgh Penguins/NHL), Sami Salo (Tampa Bay Lightning/NHL), Kimmo Timonen (Philadelphia Flyers/NHL), Ossi Väänänen (Jokerit Helsinki), Sami Vatanen (Anaheim Ducks/NHL)

Útočníci: Juhamatti Aaltonen (Kärpät Oulu), Aleksander Barkov (Florida Panthers/NHL), Mikael Granlund (Minnesota Wild/NHL), Jussi Jokinen (Pittsburgh Penguins/NHL), Olli Jokinen (Winnipeg Jets/NHL), Leo Komarov (Dinamo Moskva, Rus./KHL), Petri Kontiola (Traktor Čeľabinsk, Rus./KHL), Lauri Korpikoski (Phoenix Coyotes/NHL), Jori Lehterä (Sibir Novosibirsk, Rus./KHL), Antti Pihlström (Salavat Julajev Ufa, Rus./KHL), Tuomo Ruutu (Carolina Hurricanes/NHL), Teemu Selänne (Anaheim Ducks/NHL), Sakari Salminen, Jarkko Immonen (obaja Torpedo Nižnij Novgorod, Rus./KHL)

Rakúsko

Brankári: Bernhard Starkbaum (Brynäs Gävle, Švéd.), René Swette (KAC Klagenfurt), Mathias Lange (Iserlohn Roosters, Nem.)

Obrancovia: Mario Altmann (VSV Villach), Florian Iberer (KAC Klagenfurt), Andre Lakos (Viedeň Capitals), Robert Lukas (EHC Linz), Thomas Pöck (KAC Klagenfurt), Matthias Trattnig (Red Bull Salzburg), Stefan Ulmer (HC Lugano, Švajč.), Gerhard Unterluggauer (VSV Villach)

Útočníci: Michael Grabner (New York Islanders/NHL), Raphael Herburger (EHC Biel), Thomas Hundertpfund (Timra IK, Švéd.), Matthias Iberer, Brian Lebler, Daniel Oberkofler (všetci EHC Linz), Thomas Koch (KAC Klagenfurt), Manuel Latusa (Red Bull Salzburg), Andreas Nödl (HC Lausanne, Švajč.), Michael Raffl (Philadelphia Flyers/NHL), Thomas Raffl, Daniel Welser (obaja Red Bull Salzburg), Oliver Setzinger (Lausanne HC), Thomas Vanek (Buffalo Sabres/NHL, New York Islanders/NHL)

Domov»Hokej»Reprezentácie»Fíni vyhrali 8:4 nad Rakúskom, Selänne nedohral, Grabner strelil Raskovi hetrik