Švédsko zdolalo Švajčiarsko 1:0, štvrťfinále má takmer isté

Švéd Patrik Berglund (vľavo) a Švajčiar Kevin Romy.
Švéd Patrik Berglund (vľavo) a Švajčiar Kevin Romy. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|14. feb 2014 o 13:00

Švédi sú na čele C-skupiny, Švajčiari a Česi ich môžu na prvom mieste predbehnúť len o skóre.

SOČI. Švédi nastúpili na druhý zápas hokejového turnaja na ZOH v C-skupine proti Švajčiarom bez zraneného Henrika Zetterberga a zvíťazili len tesne 1:0.

Švajčiari prišli o nepriestrelnosť na ZOH až po 112 minútach a 39 sekundách.

Víťazný gól v 53. minúte strelil dorážkou do prázdnej bránky Daniel Alfredsson. Po výhre majú Švédi takmer isté prvenstvo v C-skupine.

Do štvrťfinále sa kvalifikuje priamo trojica tímov z prvých miest a jeden najlepší tím z druhého miesta.

Ak by aj Švédi skončili v skupine druhí, šesť získaných bodov by im dávalo slušné šance na priamy postup z 2. miesta.

Švajčiari alebo Česi môžu Švédov predbehnúť o skóre len v prípade, ak by Švédi v poslednom zápase prehrali s Lotyšmi.

Ďalší duel v C-skupine odohrajú Česi v sobotu 15. februára o 18.00 so Švajčiarskom. Lotyši v rovnaký deň i čas nastúpia proti Švédsku.

Švédsko - Švajčiarsko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Gól a asistencia: 53. Alfredsson (Karlsson)

Rozhodovali: Leggo (USA), Šindler (ČR) - Devorski (Kan.), Suominen (Fín.), vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0.

Švédsko: Lundqvist - Kronwall, Jonathan Ericsson, Oduya, Hjalmarsson, Karlsson, Ekman-Larsson, Tallinder - Steen, Berglund, Landeskog - Eriksson, Bäckström, Sedin - Alfredson, Johansson, Nyquist - Silfverberg, Krüger, Jimmie Ericsson

Švajčiarsko: Berra - Streit, Diaz, Weber, Josi, von Gunten, Blindenbacher, Vauclair, Seger - Brunner, Romy, Wick - Suri, Cunti, Hollenstein - Ambühl, Bieber, Trachsler - Niederreiter, Plüss, Moser

Henrik Lundqvist, brankár Švédska: "Prekvapili ma trochu, akí sú dobrí. Ale v posledných rokoch sa veľmi zlepšili. Hrali rýchlo a vo vysokom tempe. Ale my sme v druhej a tretej tretine hrali skutočne dobre. Je to pre nás veľká výhra. Bol to super zápas."

Daniel Alfredsson, strelec gólu: "Bola to šťastná dorážka. Som šťastný, že brankár puk nevidel a ja som ho mohol doklepnúť do siete."

Tretia tretina:

Švajčiari sa do veľkých šancí už nedostali, Švédi umne víťazstvo udržali, výnimkou bola situácia 10 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času, kedy švédsky hráč nadvihol hokejku švajčiarskemu, ktorý by inak dopravil puk do prázdnej bránky.

53. min: Švédi sa trpezlivo dočkali prvého gólu. Do prázdnej bránky doráža puk Alfredsson.

50. min: Švédsky "zámok" pokračuje, Švajčiari môžu byť radi, že na trestnú lavicu nejde ich ďalší hráč.

Švajčiari začali tretiu časť presilovkou a veľmi dobrou, dve veľké šance však nepremenili. Následne však začali hrať v útočnej tretine svoju klasickú nátlakovú hru Švédi. A vyťažili z toho presilovku. Švajčiari sú ale majstri sveta - v blokovaní striel.

Druhá tretina:

Švédi dohrali druhú tretinu viac-menej v tlaku, vyložených šancí však bolo veľmi málo, ak, tak na oboch stranách to boli skôr iba náznaky, obe obrany totiž fungujú veľmi dobre. V druhej tretne mali viac striel na bránku Švédi, vyhrali ju v tomto ukazovateli 17:7, celkovo je to 22:20.

30. min: Švajčiari sa ubránili, Švédi nevyužili svoju druhú presilovku v zápase. A budú hrať aj tretiu. V nej Švédi zasypali Švajčiarov strelami. Alfredssonova sa obtrela o žrď Berrovej bránky.

26. min: V úvode druhej tretiny sa hrá rušný hokej, zatiaľ bez vyložených šancí. Veľa streleckých pokusov stíhajú zrážať obrany oboch tímov.

Prvá tretina:

Švajčiarom sa nepodarilo skórovať ani v početnej výhode, a tak sa tretina skončila 0:0. Prvú tretinu na strely na bránku vyhrali 13:5.

14. min: Hra sa vyrovnala, ale žiadne veľké šance nevidíme. V závere tretiny budú hrať presilovku aj Švajčiari.

9. min: Švédom pomohla presilovka, vďaka nej sa prvýkrát trvalejšie usadili v útočnom pásme, nevyužili ju ale.

5. min: Švajčiari v prvej päťminútovke jasne prevýšili Švédov, mohli už viesť aj o dva-tri góly, ale Lundqvist bol proti.

Zápas sa začal. Švajčiari na úvod štyrikrát zatopili pred švédskou bránkou, v ktorej stojí Henrik Lundqvist. Švajčiarsku bránku chráni Reto Berra.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Švédsko zdolalo Švajčiarsko 1:0, štvrťfinále má takmer isté