Hokejisti Ruska na olympiáde dohrali, prehrali s Fínskom 1:3

Selanne strieľa druhý gól Fínska.
Selanne strieľa druhý gól Fínska. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|19. feb 2014 o 13:35

Jeden z najväčších favoritov turnaja vypadol už vo štvrťfinále. Rusko strelilo Fínsku jediný gól.

BRATISLAVA. Súpermi Švédska v semifinále olympijského turnaja v Soči budú hokejisti Fínska, ktorí v stredajšom druhom štvrťfinále zdolali domáce Rusko 3:1.

Zborná síce viedla po presnom zásahu Kovaľčuka, ale výber "Suomi" troma gólmi v rozpätí 16 minút otočil priebeh duelu.

Po dva body za gól a prihrávku zaznamenali spoluhráči z prvého fínskeho útoku 21-ročný Mikael Granlund a o 22 rokov starší Teemu Selänne.

Zverenci trénera Zinetulu Biľaletdinova totiž neprerušia ani po 22 rokoch čakanie na zlato z turnaja pod piatimi kruhmi, naposledy to pod hlavičkou Spoločenstva nezávislých štátov dokázali na ZOH 1992 vo francúzskom Albertville.

Fínsko sa v piatkovom semifinále stretne so Švédskom, ktoré v úvodnom stredajšom štvrťfinále vyradilo Slovinsko (5:0).

((gal))

Fínsko - Rusko 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Góly: 10. Aaltonen (Kontiola), 18. Selänne (Granlund), 26. Granlund (Selänne, Timonen) - 8. Kovaľčuk (Dacjuk). Rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.), Sutherland - Devorski, Wilmot (všetci Kan.), vylúčení: 3:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0.

Fínsko: Rask - Timonen, Vatanen, Määttä, Salo, Lepistö, Hietanen, Väänänen, Kukkonen Selänne, Immonen, Granlund J. Jokinen, O. Jokinen, Ruutu Aaltonen, Kontiola, Korpikoski Pihlström, Komarov, Lehterä

Rusko: Varlamov (27. Bobrovskij) - Vojnov, Markov, Jemelin, Medvedev, Nikitin, Belov, Ťjutin, Tichonov - Radulov, Dacjuk, Kovaľčuk - Popov, Malkin, Ovečkin - Siomin, Anisimov, Kuľomin - Tarasenko, Tereščenko, Ničuškin

Alexander Ovečkin (útočník Ruska): "Je to na nič pocit, veľa iného vám k tomu nepoviem. Mali sme dobrý štart, strelili sme gól, ale potom prišli dve hrubé chyby v defenzíve. Snažili sme sa vyrovnať, ale nevyšlo to."

Zinetula Biľaletdinov (tréner Ruska): "Neviem vám vysvetliť, prečo nedáme viac gólov, keď máme v tíme hráčov ako Ovečkin alebo Malkin. Ospravedlňujem sa fanúšikom za náš výkon. Odohrali sme nešťastný zápas. Na adresu hráčov nemôžem povedať krivé slovo. Chceli veľmi vyhrať, ale individuálne chyby nás pripravili o úspech."

Jussi Jokinen (útočník Fínska): "Presne takto musíme hrať na turnajoch tohto typu. Možno to nie je divácky najatraktívnejšie, ale určite účelové. Defenzívna hra bola vždy našou prednosťou. My nemáme veľké individuality, my hráme ako tím."

Sami Vatanen (obranca Fínska): "Je to skvelý pocit. Vieme, že keď sa zomkneme ako tím a predvedieme defenzívu ako dnes, vždy môžeme pomýšľať na úspech. A ukázali sme, že vieme dávať aj góly."

Online prenos:

15:46 Skončila sa tretia tretina.

60. minúta: Ani odvolanie brankára Rusku nepomohlo, na turnaji skončili.

58. minúta: Rusi sa trápia, v snahe dostať sa do útoku boli v zakázanom uvoľnení.

56. minúta: Dvaja Fíni šli v prečíslení na jednoho obrancu Ruska, Jokinen veľkú šancu nepremenil.

56. minúta: Fíni vystrelili v druhej tretine na Bobrovského len dve strely.

54. minúta: Najprv Malkin a neskôr aj Ovečkin sa snažili prekonať Raska ale neúspešne.

51. minúta: Fíni presilovku nevyužili, sú ale o dve minúty bližšie k postupu.

49. minúta: Kuljomin ide na trestnú lavicu, Fíni budú hrať presilovku.

46. minúta: Kukkonem ide za hákovanie na dve minúty na trestnú lavicu.

45. minúta: Za prvých päť minút tretej tretiny vystrelili Rusi na Raaska 7 striel, Fíni na Bobrovského jedinú.

43. minúta: Rusi od začiatku tretiny zovreli Fínov v obrane, štadión povzbudzuje domácich.

15:10 Začala sa tretia tretina.

14:56 Skončila sa druhá tretina.

40. minúta: Z 24 striel, ktoré Rusi vypálili na Raska chytil fínsky brankár 23, na rozdiel od Varlamova, ktorého musel vystriedať Bobroviski je oporou tímu.

36. minúta: Druhú presilovku v zápase Rusi napriek veľkému tlaku nevyužili.

34. minúta: Aaltonen ide za sekanie na trestnú lavicu.

33. minúta: Siomin išiel sám na Raska, ten vykorčuloval a pádom na ľad vykryl priestor.

27. minúta: Brankár Varlamov, ktorý dostal už tri góly, končí, strieda ho Bobrovski.

26. minúta: Selannemu nevyšla strela z blízka, Granlund ju zachytil pred Varlamovom a poslal puk za jeho chrbát.

25. minúta: Jemelin podržal súperovu hokeju, ten pri páde nešťastne udrel Rusa hokejkou do úst, Rus fauloval a Fíni budú hrať presilovku.

24. minúta: Ovečkin dostal krížnu nahrávku od Popova a netrafil do odkrytej brány, puk napálil do brankára.

14:24 Začala sa druhá tretina.

14:09 Skončila sa prvá tretina.

18. minúta: Granlund sa po chybe ruskej obrany dostal k puku, nahral Selannemu a ten prekonal Varlamova.

16. minúta: Fíni nevyužili ani druhú presilovku v zápase, Rusi využili hneď prvú.

14. minúta: Tereščenko ide za hákovanie na dve minúty na trestnú lavicu.

10. minúta: Aalton z ľavej strany obišiel obrancu a prestrelil Varlamova, brankár by takéto strely mal kryť.

8. minúta: Daciuk nahral na Kovaľčuka, ktorého Fíni nepokryli a ten tvrdou strelou skóruje.

8. minúta: Granlund ide za držanie na trestnú lavicu.

7. minúta: Napriek presilovke patrí začiatok zápasu jednoznačne Rusom, ktorí vybehli na súpera.

5. minúta: Presilovku sa Fínom nepodarilo využiť, Rusi sa ubránili.

3. minúta: Kovaľčuk fauloval, Fíni budú hrať prvú presilovku.

13:34 Začala sa prvá tretina

Domov»Hokej»Reprezentácie»Hokejisti Ruska na olympiáde dohrali, prehrali s Fínskom 1:3