Všetky tri medaily v skikrose získali Francúzi

(Autor: Ilustračné - TASR/AP)
SITA|20. feb 2014 o 11:59

V štvorčlennom finále nastúpili traja Francúzi a jeden Kanaďan, ten po páde do cieľa neprišiel.

SOČI. Nevyspytateľný skikros akrobatických lyžiarov na zimných olympijských hrách v Soči sa skončil dokonalým francúzskym triumfom: zlato patrí Jeanovi Frédéricovi Chapuisovi, striebro Arnaudovi Bovolentovi a bronz Jonathanovi Midolovi. Úradujúci majster sveta z Vossu Chapuis prešiel súťažou v Parku extrémnych športov Roza Chutor suverénnym spôsobom, mal síce až štvrtú najlepšiu nasadzovaciu jazdu, ale vyhral potom všetky vo vyraďovacej fáze.

Veľké finále bolo súbojom troch Francúzov proti Kanaďanovi Bradymu Lemanovi, ktorý ale nezúročil výhodu červeného dresu s právom výberu miesta na štarte - reagoval najpomalšie a potom v súboji o lepšiu pozíciu spadol. "Zelený" Chapuis mal najlepší reakčný čas na štarte a zaslúžene zvíťazil.

"Mal som pódiový cieľ. Celé leto som na ňom usilovne pracoval. Začiatok sezóny bol výborný, potom sa dostavila únava, ale vrhol som sa do tréningu a oplatilo sa. Keď som začínal so skikrosom, za svoj vrchol som si stanovil tieto hry, preto som šťastný, že to vyšlo," citoval víťaza informačný servis ZOH.

Pred bránami finále skončilo viacero favoritov. Líder priebežného poradia disciplíny vo Svetovom pohári a najrýchlejší z jazdy pre nasadenie do osemfinále Victor Öhling Norberg zo Švédska stroskotal v štvrťfinálovej fáze, cez ktorú neprešiel ani strieborný z Vancouveru Andreas Matt z Rakúska.

Nádej na reparát pre smoliara zo ZOH 2010 Christophera Delbosca z Kanady vyhasla už v osemfinále. Delbosco vo vancouverskom veľkom finále spadol a skončil štvrtý. Medzi najlepších 16 nepostúpil ani ďalší Kanaďan David Duncan, ani víťaz Svetového pohára 2012/13 Alex Fiva zo Švajčiarska.

Skikros je súčasťou programu zimných olympijských hier druhý raz v histórii. Na štart nasadzovacej jazdy sa nepostavil obhajca a víťaz premiéry Michael Schmid. Švajčiar si v sobotu počas tréningu zranil koleno.

"Ešte ráno som bol plný optimizmu, ale ukázalo sa, že dokonca aj bez skokov je koleno príliš nestabilné, aby zvládlo preteky. Riziko je príliš vysoké. Som extrémne sklamaný, veľmi som sa tešil," povedal 30-ročný Švajčiar, ktorý sa borí so zraneniami prakticky od svojho prenikavého úspechu na ZOH 2010.