Kanada postúpila do finále ZOH v Soči po výhre 1:0 nad USA

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|21. feb 2014 o 18:08

Vo finále olympijského hokejového turnaja sa stretnú po dvadsiatich rokoch Švédsko a Kanada.

Zo Soči od nášho redaktora TOMÁŠA PROKOPA

SOČI. Mala to byť hokejová klasika. Zámorské média sa od rána pretekali v tom, kto napíše lepšie preview k vysnívanému zápasu. Američania stále hovorili o pomste za Vancouver. Nakoniec však ostalo len pri slovách.

Dokonalá obrana Kanady nepustila rivala k ničomu. USA síce vyslali 31 striel, ale Carey Price nemusel riešiť veľa zložitých situácii. Defenzíva pred ním všetko čistila a Američanov nepustila do vyložených šancí.

Skvelý brankár Quick

Naopak Kanada mohla pokojne vyhrať vyšším rozdielom ako 1:0, ale ich súpera držal skvelý Jonathan Quick. Za jeho chrbát prešiel len šikovný teč Jamieho Benna. Ostatných 36 striel kryl.

„Obom tímom zachytali brankári. Vedeli sme, že Američania budú dobre korčuľovať, preto sme museli pozorne brániť. Som rád, že sa nám to podarilo a môžeme obhájiť zlato,“ hovoril obranca Duncan Keith.

„Nevedeli sme sa dostať do pásma a vytvoriť si tlak. Dnes fakt výborne bránili,“ povedal Američan Ryan Callahan.

„Hrali sme dostatočne tvrdo. V strednom pásme sme zachytávali Američanov a dobre sme si ich rozdeľovali. Tým sme eliminovali ich rýchlosť. Ak sa dostali k šance, výborne ich vychytal brankár Price,“ dodal center Ryan Getzlaf.

Najťažšie bral prehru jeden z amerických kapitánov Ryan Suter. „Táto prehra je bolestnejšia ako tá vo Vancouvri, lebo sme neukázali našu hru, ktorú sme predvádzali na turnaji. Je to frustrujúce.“

Stret dvoch posledných olympijských víťazov

Kanaďania vyzvú v nedeľu o jednej Švédov, ktorí zdolali 2:1 Fínov. Tí sa stretnú už v sobotu o štvrtej s USA.

„Švédi majú skvelý a talentovaný tím. Bude to výborný zápas, ktorý bude pre nás ďalším testom,“ dodal Keith.

„Majú výborný tím, veď tu ešte nestratili body. Musíme zregenerovať a pripraviť sa na ďalšiu veľkú bitku,“ uviedol Getzlaf.

Kanada - USA 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Gól: 22. Benn (Bouwmeester). Rozhodovali: Meier (USA), Sutherland (Kan.) - Dedioulia (Bielorus.), Devorski (Kan.), vylúčení: 2:3, presilovky a oslabenia: 0:0. 11 172 divákov.

((gal))

USA: Quick Suter, McDonagh, Orpik, Carlson, Fowler, Shattenkirk, Faulk - Kane, Kesler, Parise - Kessel, Pavelski, van Riemsdyk Callahan, Backes, Brown - Oshie, Šťastný, Pacioretty - Wheeler

Kanada: Price - Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Hamhuis Bergeron, Crosby, Kunitz Perry, Getzlaf, Benn - Carter, Toews, Marleau St. Louis, Sharp, Nash - Duchene

Online prenos:

20:10 Zápas sa skončil.

59. minúta: Američania odvolali brankára, Kanaďania bránia výhru.

54. minúta: Kunitz mohol poistiť vedenie Kanady, v čistej šanci ho vychytal Quick.

53. minúta: Ani piata presilovka v zápase nebola využitá.

51. minúta: Američan Kessel ide za hákovanie na trestnú lavicu, Kanaďania hrajú druhú presilovku v zápase.

50. minúta: Kanaďania výborne bránia, Američanom dovolili vystreliť vo štvrtej tretine len päťkrát.

44. minúta: Crosby sa hodil po puku a snažil sa ho zasunúť do odkrytej brány, americký obranca mu v tom zabránil.

19:39 Začala sa tretia tretina.

19:24 Skončila sa druhá tretina.

Hokejisti oboch tímov držia vysoké tempo z prvej tretiny, Američania v druhej tretine hrali dve presilovky, Kanaďania žiadnu, napriek tomu hrala Kanada v druhej tretine lepšie.

39. minúta: 68 sekúnd pred koncom tretiny si tréner USA berie timeout.

38. minúta: Ani tretiu presilovku v zápase Američania nevyužili.

36. minúta: Kunitz dostal dve minúty za sekanie, snažil sa doraziť puk, ktorý mal Quick v lapačke.

33. minúta: Kanaďan Benn mohol opäť skórovať, na pravé krídlo dostal nahrávku a Quick výborným zákrokom zabránil gólu. Benn pálil do odkrytej časti brány.

26. minúta: Američania druhú presilovku v zápase nevyužili.

24. minúta: Kanaďan Getzlaf ide na trestnú lavicu za hru vysokou hokejkou.

22. minúta: Bouwmeester krížnou nahrávkou našiel voľného Benna, tomu stačilo nastaviť hokejku a nasmerovať puk do brány.

18:54 Začala sa druhá tretina.

18:39 Skončila sa prvá tretina.

Zápas sa hrá vo veľmi vysokom tempe, podobne ako v zápase Rusko-USA, dnes vidíme jeden z najlepších zápasov na turnaji. Po prvej tretine v počte striel vedie Kanada 16:11.

18. minúta: Ani v druhej presilovke zápasu gól nepadol.

16. minúta: Presilovku budú hrať aj Američania, dve minúty za držanie dostal Marleau.

13. minúta: Kanaďania prvú presilovku v zápase nevyužili.

11. minúta: Američan Suter ide na trestnú lavicu za držanie hokejky.

10. minúta: V polovici tretiny je stav na strely vyrovnaný 9:9.

6. minúta: Carlsson sa dostal pred brankára Pricea a z blízka mieri do pravého horného rohu, Price výborným zákrokom puk chytá do lapačky.

18:05 Začala sa prvá tretina.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Kanada postúpila do finále ZOH v Soči po výhre 1:0 nad USA