Kanadskí hokejisti nedali Švédom šancu a obhájili olympijské zlato

Jonathan Toews sa teší z gólu v prvej tretine.
Jonathan Toews sa teší z gólu v prvej tretine. (Autor: SITA/AP)
Karol Svozil|23. feb 2014 o 10:30

Kanaďania vyhrali v Soči všetky zápasy a získali druhé zlato po sebe. Švédsko porazili 3:0.

BRATISLAVA. Kanada získala v mužskom hokejovom turnaji v Soči druhé zlato po sebe, obhájila prvé miesto z Vancouvru 2010.

Kanaďania celkovo získali až tri zlatá v novodobej histórii hier s hráčmi NHL. Ich dominanciu narušili iba Česi v roku 1998 a Švédi v roku 2006.

Kanaďania sa po záverečnom hvizde rozhodcu zo zaslúženého víťazstva vo finále ani veľmi netešili, akoby to brali ako samozrejmosť.

Kanada - Švédsko 3:0

Prekvapujúce je, že v tíme Kanady boli najproduktívnejší obrancovia.

Po šesť bodov majú na konte ofenzívni obrancovia Drew Doughty (4+2) a Shea Weber (3+3).

Vyhrali všetky zápasy na turnaji. Päť v riadnom hracom čase, jediný, proti Fínom v skupine, vyhrali až po predĺžení.

Švédom dali v každej tretine po jednom góle. Crosby a Kunitz skórovali sami po tom, čo Švédom odobrali puk.

Švédi v tretej tretine vôbec nepripomínali tím, ktorý by chcel dotiahnuť dvojgólové manko.

V tretej tretine ich Kanada prestrieľala 13:4, celkovo 36:24.

((f))

Mimo Ameriky naposledy v Osle 1952

Pre Kanadu je to už rekordný deviaty titul pod piatimi kruhmi v histórii a po 62 rokoch vyhrala ZOH aj mimo amerického kontinentu. Naposledy sa tak stalo v Osle 1952.

Vôbec prvýkrát od zavedenia play off pod piatimi kruhmi v roku 1992 si zlato odnieslo mužstvo, ktoré na turnaji vyhralo všetky zápasy.

Kanada zároveň ako prvý tím od roku 1988 obhájila olympijský titul, vtedy v Calgary to dokázal výber Sovietskeho zväzu.

Švédi prehrali raz

Úradujúci majstri sveta Švédi sa vo finále museli zaobísť bez centra Nicklasa Bäckströma a na turnaji v Soči prehrali v nedeľu svoj prvý zápas. Po zápase vyšlo najavo, že Bäckström nenastúpil pre pozitívny dopingový test.

Oba tímy si zopakovali finálový súboj spred 20 rokov z Lillehammeru, kde o zlate pre Švédsko po výsledku 3:2 rozhodol až v nájazdoch nezabudnuteľnou fintou Peter Forsberg.

Na ZOH sa cekovo stretli už v 17. vzájomnom dueli, aktuálna bilancia je s trinástimi víťazstvami, jednou remízou a tromi prehrami jasne v prospech Kanady.

Slovenskí hokejisti obsadili na olympijskom turnaji bez jediného víťazstva predposledné 11. miesto. Bronz získali v sobotu Fíni v súboji proti USA 5:0.

Švédsko - Kanada 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly a asistencie: 13. Toews (Carter, Weber), 36. Crosby, 50. Kunitz

Rozhodovali: Meier (USA), Sutherland - Devorski, Amell (všetci Kan.), vylúčení 3:2, presilovky a oslabenia 0:0, 11 067 divákov

Švédsko: Lundqvist - Jon. Ericsson, Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, Edler, Karlsson, Ekman-Larsson - Jim. Ericsson, Krüger, Hagelin - Silfverberg, Johansson, Landeskog - Alfredsson, Berglund, Steen - Eriksson, Sedin - Nyquist

Kanada: Price - Keith, Weber, Doughty, Vlasic, Bouwmeester, Pietrangelo, Hamhuis - Bergeron, Crosby, Kunitz - Perry, Getzlaf, Benn - Carter, Toews, Marleau - Nash, Duchene, Sharp - St. Louis

Hlasy po zápase:

Pär Maarts (tréner Švédska): "Kanada bola najlepším tímom nielen dnes, ale na celom turnaji a zaslúžene získala zlato. Ak s nimi chceme súperiť, musíme predviesť stopercentný výkon, čo sa nám dnes nepodarilo. Som sklamaný."

Mike Babcock (tréner Kanady): "Carey Price odchytal vynikajúci zápas. Je to brankár s obrovským talentom, preto môže prakticky paralelne predvádzať vynikajúce výkony v NHL aj v Európe. V každom zápase na ceste za zlatom sme dominovali. Som spokojný s hrou nášho tímu a nič na tom nemení ani skutočnosť, že sme v ofenzívne neboli veľmi efektívni. Nik si nebude pamätať najlepších strelcov turnaja, ale len šampiónov."

Sidney Crosby (útočník Kanady, kapitán): "Hrali sme veľmi dobre. Počas celého turnaja sme predvádzali to, čo sme potrebovali. Teraz mám radosť z toho, že naša práca žne úrodu. Defenzíva bola skvelá, obrancovia dobre korčuľovali a aj preto sme nemuseli o puky bojovať v našom obrannom pásme. Mohli sme hrať smerom dopredu a vytvárať si šance."

Carey Price (brankár Kanady): "Som nadšený. Chlapci veľmi tvrdo pracovali na tom, aby sme to dosiahli. Robili sme všetko pre zlato. Spoluhráči sa snažili, aby udržali puk čo najďalej od našej bránky. Dokázali sme to a teraz sa tešíme na návrat domov."

Jay Bouwmeester (obranca Kanady): "Hrali sme presne tak, ako sme mali. Súpera sa prakticky k ničomu nepustili. V druhej tretine sme previedli výborný výkon a v tretej časti sme si triumf ustrážili."

Henrik Lundqvist (brankár Švédska): "Na celkové pocity sa ma radšej opýtajte až o niekoľko dní, teraz mi je hrozne. Cítil som, že sa každým zápasom zlepšujeme. Na víťazstvo sme potrebovali podať náš najlepší výkon, no nepredviedli sme ho. Kanada dnes hrala výborne."

Jonathan Ericsson (obranca Švédska): "V budúcnosti si zisk striebra možno budem užívať a ceniť, no teraz pre mňa veľa neznamená. O desať rokov na to budem isto pyšný, teraz som však sklamaný."

Duncan Keith (obranca Kanady): "Carey Price dnes zachytal veľmi dobre. Ani raz som nezaznamenal, že by mu puk vypadol. Všetko sa končilo v jeho lapačke."

Ryan Getzlaf (útočník Kanady): "Dnes sme mali rovnaký plán ako v piatok proti Američanom - od začiatku súperovi nedarovať veľa voľného priestoru. Ak Švédi majú puk veľmi dlho na svojich hokejkách, vedia to využiť. Dnes na to nemali príležitosti. Celý náš tím odviedol skvelú prácu."

Konečné poradie turnaja na ZOH v Soči:

1. Kanada, 2. Švédsko, 3. Fínsko

4. USA, 5. Rusko, 6. Česko, 7. Slovinsko, 8. Lotyšsko, 9. Švajčiarsko, 10. Rakúsko, 11. SLOVENSKO, 12. Nórsko

ONLINE:

Tretia tretina:

Koniec. Kanada zaslúžene získala zlato.

Do konca zápasu ostávajú už len čosi vyše tri minúty, Kanada bude mať druhé zlato za sebou.

53. min: Švédi hrali presilovku otrasne, góly mohli pridať Benn i Nash. V tretej tretine sú strely na bránku 1:11 pre Kanadu!

50. min: Kunitz odobral po chybe Švédov na ich modrej čiare puk a dal pekný gól pod vrchnú tyčku. Druhý aj tretí gól Kanady boli bez asistencie. Švédsky tréner Märts si vzal oddychový čas.

Kanada začala tretinu náporom, Švédov v 43. minúte zachránila tyč Lundqvistovej bránky. Kanada sa snaží o tretí gól.

Druhá tretina:

40. min: Kanada mohla zvýšiť na 3:0 pri vylúčení Berglunda, no nepodarilo sa jej to. Strely na bránku po druhej tretine sú 20:23.

36. min: Crosby dal svoj prvý gól na ZOH. Puk si vzal na vlastnej modrej čiare a bľafákom sám zakončil.

32. min: Po dvoch akých-takých šanciach Švédov prišli dve ozajstné Kanaďanov. Nedali Nash ani Bouwmeester.

26. min: Kanada mohla dať ďalšie dva góly. Neuspeli St. Louis ani Carter. Na trestnej lavici sedí Švéd Silfverberg za zdržovanie hry. Ďalšiu tutovku nepremenil Perry

Švédi svoju presilovku v úvode druhej tretiny nevyužili.

Prvá tretina:

V čase 19:47 dostal Kunitz dve minúty za hru vysokou hokejkou, Švédi budú hrať presilovku na začiatku druhej tretiny. Strely na bránku sú po prvej tretine 11:12.

17. min: Na trestnej lavici sedel Jonathan Ericsson za držanie, ale Kanada prvú presilovku v zápase nevyužila.

13. min: Toews poslal Kanadu do vedenia pekným usmernením Carterovej prihrávky pomedzi Lundqvistove nohy.

11. min: Aj Bergeron nastrelil žŕdku. Peknou strelou spoza obrancu.

8. min: Švédi vedú na strely na bránku už 6:2. Otočili z 0:2.

5. min: Nyquist nastrelil žŕdku a puk sa takmer od Pricea odrazil za čiaru, no Price ho napokon prikryl. Zápas má v úvode veľa šancí na oboch stranách.

1. min: Bergeron po prihrávke Crosbyho mohol dať prvý gól, skvele zasiahol Lundqvist. Nebezpečne dorážal aj Benn.

Zápas sa začal, v bránke Švédska je Henrik Lundqvist, v kanadskej stojí Carey Price.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Kanadskí hokejisti nedali Švédom šancu a obhájili olympijské zlato