Budaj vyhral, Hossa skóroval a Jurčo tečoval

Slovenský brankár Peter Budaj.
Slovenský brankár Peter Budaj. (Autor: TASR/AP)
TASR|5. apr 2014 o 07:14

Slovenskí hokejisti Marián Hossa a Tomáš Jurčo gólmi prispeli k výhram svojich tímov.

NEW YORK. V zápasoch zámorskej NHL si v noci na sobotu vylepšili kanadské bodovanie aj slovenskí hokejisti. Marián Hossa prispel 28. gólom v sezóne k víťazstvu Chicaga Blackahwks na ľade Columbusu Blue Jackets 4:3.

Marián Hossa z Chicaga strelil v piatok na ľade Columbusu 28. gól v sezóne a s 57 bodmi je najproduktívnejším Slovákom v ročníku.

Trenčan posielal v 31. min strelou zápästím Blackhawks do vedenia 3:2. Domáci, ktorí vyhrávali 1:0 i 2:1, však o dve minúty vyrovnali. Keď sa zdalo, že sa bude predlžovať, rozhodol o výsledku v čase 59:56 min bekhendom po závare pred bránkou Ben Smith.

"Bolo to skvele načasované. Počas celého zápasu sme sa snažili vytvárať tlak pred Sergejom Bobrovským a výsledok sa dostavil," tešil sa tréner Blackhawks Joel Quenneville.

Chicago zdolalo Blue Jackets trinástykrát v rade. Columbus zatiaľ zostáva posledným postupujúcim do play-off z Východnej konferencie, pred Torontom má bodový náskok.

Gól Mariána Hossu

Handžuš sa vráti

Slovák Michal Handzuš by sa mohol do zostavy Chicaga vrátiť po vynechaní dvoch duelov proti Minnesote a Columbusu už v nedeľu v súboji so St. Louis.

Banskobystričan nebol s mužstvom ani na zápase v Columbuse a oddychoval doma.

Podľa trénera Joela Quennevilla dali Handzušovi čas na odpočinok, aby zregeneroval sily pred vyvrcholením sezóny.

Tridsaťsedemročný center nedohral už ani predchádzajúci súboj Blackhawks v Pittsburghu, keď v tretej tretine nezasiahol do hry. Handzuš odohral v tejto sezóne 56 stretnutí, v ktorých strelil štyri góly a pridal jedenásť asistencií. Informácie zverejnil web denníka Chicago Sun-Times.

Jurčo jemne tečoval

Skvelá prvá tretina pomohla Detroitu priblížiť sa o ďalšie dva body k 23. play-off v rade. Red Wings dokázali vďaka trom gólom za necelých šestnásť minút zdolať Buffalo 3:2.

Medzi úspešnými strelcami bol Tomáš Jurčo, ktorý sa v 15. min v presilovke radoval z pätnásteho presného zásahu v sezóne. Počas presilovej hry umne tečoval pred bránkou strelu od modrej.

Detroit vyhral štvrtý duel v rade a drží siedmu priečku vo Východnej konferencii. Od 6. marca 1994 vyhrali Red Wings doma nad Sabres trinásť zápasov a prehrali len raz v nadstavenom čase.

Tréner Mike Babcock sa tešil zo 413. výhry na lavičke Detroitu, čím sa vyrovnal najúspešnejšiemu koučovi v histórii tohto klubu Jackovi Adamsovi.

Teč Tomáša Jurča

Vyhral aj Budaj

Darilo sa aj slovenskému brankárovi Petrovi Budajovi, ktorý sa v drese Montrealu tešil z víťazstva 7:4 na ľade Ottawy Senators. Gólman hostí mal 39 zákrokov a 90,7% úspešnosť a zapísal si desiaty triumf v sezóne.

Hviezdou večera však bol útočník Montrealu Max Pacioretty s bilanciou 3+2, ktorý súčasne zaznamenal už tretí hetrik v tomto ročníku.

Ďalší slovenský brankár Jaroslav Halák mal síce 93,5% úspešnosť zákrokov, keď kryl 29 pokusov, ale jeho tím Washington Capitals prehral v New Jersey 1:2. Rozhodujúci gól Devils dal v 56. minúte Ryan Carter.

NHL - piatok

Columbus - Chicago 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)

Góly: 2. MacKenzie (Umberger, Boll), 21. Johansen (Dubinsky, Atkinson), 33. Anisimov (Wisniewski, J. Johnson) - 18. Morin (Rozsíval, Sharp), 25. Sharp (Keith), 31. MARIÁN HOSSA (Versteeg, Keith), 60. B. Smith (Keith, Seabrook)

Marián Hossa (Chicago) odohral 18:41 min, mal 4 strely, dal 1 gól

New Jersey - Washington 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Góly: 33. T. Ruutu (Gelinas, Zajac), 56. R. Carter (Židlický, Harrold) - 11. Ovečkin (Grabovskij, Nicklas Bäckström)

Jaroslav Halák (Washington) mal 29 úspešných zákrokov

Ottawa - Montreal 4:7 (3:3, 0:2, 1:2)

Góly: 3. Z. Smith (Phillips), 5. Hemský (Wiercioch), 6. Z. Smith (Zibanejad, Neil), 55. Zibanejad (Turris) - 8. A. Markov (Galchenyuk, Jemelin), 10. Weaver (Plekanec, Pacioretty), 16. Pacioretty (Vanek, Weaver), 25. Eller (B. Gionta), 36. Pacioretty, 42. Pacioretty (Desharnais, Vanek), 50. Desharnais (Pacioretty, Vanek)

Peter Budaj (Montreal) mal 39 úspešných zákrokov

Detroit - Buffalo 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)

Góly: 6. Helm (Glendening, Dekeyser), 15. JURČO (Dekeyser, Alfredsson) - 33. McBain (Ruhwedel, Leino), 47. Deslauriers (Larsson)

Tomáš Tatar odohral 13:30 min a mal 1 strelu, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 14:15 min, strelil 1 gól a mal 5 striel

Florida - Calgary 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Góly: 23. Trocheck (Hayes, Pirri) - 22. Agostino (McGrattan, Billins), 27. Cammalleri (Hudler)

Phoenix - Edmonton 2:3 psn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 35. Ekman-Larsson (Yandle, Boedker), 53. Chipchura (Erat, Ekman-Larsson) - 20. J. Schultz (Eberle, T. Hall), 60. Gagner (Eberle), rozhodujúci sam. nájazd Gagner

Martin Marinčin (Edmonton) odohral 20:14 min, mal 1 mínusový bod a 1 strelu

Anaheim - Nashville 2:5 (1:4, 1:1, 0:0)

Góly: 15. Palmieri (Maroon, Perreault), 24. Winnik (Rakell) - 6. C. Wilson (Josi), 13. C. Wilson (Hörnqvist, Ellis), 14. Fisher (Hörnqvist, Cullen), 18. Hörnqvist (Cullen, Fisher), 36. Fisher (S. Weber, Cullen)