Futbalový titul si šejkovia vždy nekúpia

Liverpool ťahá k titulu aj Slovák Martin Škrtel.
Liverpool ťahá k titulu aj Slovák Martin Škrtel. (Autor: TASR/AP)
Tomáš Olšiak|18. apr 2014 o 19:20

Futbalu vládnu peniaze, ale neznamenajú okamžité víťazstvá. Ukazujú to súboje o tituly v Anglicku, Taliansku aj v Španielsku.

BRATISLAVA. Ešte nikdy sa nestalo, aby anglickú Premier League vyhralo mužstvo, ktoré skončilo v predchádzajúcej sezóne siedme. Teraz to môže dokázať Liverpool. V nedeľu hrá na ihrisku zachraňujúceho sa Norwichu, pred druhou Chelsea má štyri kolá pred koncom náskok dva body.

Podobná situácia je aj v Španielsku a Taliansku. Systematicky budované kluby tam vedú ligy a majú k titulom bližšie ako bohatí súperi.

Inak je to len v Nemecku a vo Francúzsku. Už dávnejšie je jasné, že ligové prvenstvo obhájil bohatý Bayern Mníchov. Rovnako už ťažko niekto zastaví vo Francúzsku parížsky PSG, podporovaný peniazmi z Kataru.

V Anglicku peniaze bohatého majiteľa Manchester City stačiť zrejme nebudú. Mužstvo, do ktorého jeho majiteľ, šejk Mansúr zo Spojených arabských emirátov investoval za posledné roky stovky miliónov eur, v stredu doma len remizovalo so Sunderlandom 2:2. O titule sa tak môže rozhodnúť budúci víkend v súboji jeho konkurentov, Liverpool hrá doma s Chelsea.

Práve Liverpoolu viac ako peniaze pomohol tréner Brendan Rodgers, ktorému sa darí aj vďaka psychológovi Stevovi Petersovi dostať z hráčov viac, ako ukazovali v minulých sezónach.

Spomedzi trojice kandidátov na titul má pritom toto mužstvo suverénne najlacnejší káder s hodnotou približne 250 miliónov eur (Manchester City 451, Chelsea 388 miliónov). V rebríčku nákladov na mzdy hráčov je v Premier League až na piatom mieste.

V Taliansku je to Conte

SSC Neapol pred sezónou prišiel o Edinsona Cavaniho, na nákup nových posíl však minul až 105 miliónov eur a neskrýval majstrovské ambície. Napriek tomu už tretiu sezónu vládne talianskej lige tím, ktorý bol vybudovaný bez veľkých nákupov.

Časy drahých posíl sa skončili aj v Turíne, no Juventus i tak päť kôl pred koncom vedie tabuľku pred AS Rím o osem bodov.

Neapol na treťom mieste stráca až dvadsať. „Rozdiel medzi Juventusom a Neapolom je Conte. To, čo dokázal on, sa ešte nikdy nikomu nepodarilo. Je to Messi medzi trénermi,“ napísal vo svojom stĺpčeku v denníku Tuttosport bývalý útočník Fabrizio Ravanelli.

V súčasnom kádri Juventusu nestál nik z hráčov v poli viac ako 15 miliónov eur. Suverénne najdrahší je Gianluigi Buffon, z ktorého ešte v roku 2001 urobil klub najdrahšieho brankára sveta, keď ho z Parmy vykúpil za 51 miliónov eur. Za ním nasledujú pätnásťmiliónoví taliansky reprezentačný obranca Leonardo Bonucci a čiernohorský útočník Mirko Vučinič.

„Hrali sme proti tímu, ktorý minul na nákupy sto miliónov a bol vybudovaný, aby víťazil,“ povedal na konci marca po zápase v Neapole Conte.

„V priebehu roka investovali toľko, koľko my počas troch sezón. Napriek tomu sú v lige veľa bodov za nami a vypadli už aj z európskych pohárov,“ hovoril tréner Juventusu. Neapol a trénera Rafu Beníteza potešila vo vzájomnom zápase aspoň výhra 2:0.

conte_r6483_res.jpeg

Antonio Conte. FOTO: TASR/AP

Atlético vytiahol Simeone

Odborníci vidia za úspechom chudobnejšieho klubu trénera aj v Španielsku. Kým Real Madrid na predsezónne nákupy minul 163 miliónov eur, Atlético Madrid iba 29.

Ročný rozpočet má Atlético približne štvornásobne nižší ako Real a Barca. Napriek tomu je päť kôl pred koncom najbližšie k titulu mužstvo Diega Simeoneho. Od senzačného úspechu ho delia už iba štyri víťazstvá.

„Od prvej chvíle sme verili Simeoneho filozofii. Sme tam, kde sme vďaka tomu, že nás naučil myslieť vždy len jeden zápas dopredu,“ hovorí záložník Atlética Koke. Argentínsky kouč za posledné roky vybudoval mužstvo, ktoré hoci predáva hviezdy ako Radamel Falcao, z roka na rok funguje lepšie. Ukázal, že drahé posily na úspechy netreba.

„Vieme, že sú kluby, ktoré majú veľký hráčsky potenciál, ale ich spolupráca viazne,“ povedal športový psychológ Tomáš Gurský pre denník Šport. Existujú podľa neho štyri základné podmienky vytvárajúce chémiu v športovom kolektíve - tímová identita, atmosféra v mužstve, spoločný cieľ a schopnosť spolupracovať. Nič z toho si za peniaze nekúpite, len kvalitných jednotlivcov. Ostatné musíte vytvoriť.

simeone_tasr2_res.jpg

Diego Simeone. FOTO: TASR/AP

Pirlo prišiel zadarmo

Contemu v Juventuse veľmi pomáha aj šikovný manažment, vďaka ktorému má k dispozícii silný káder aj bez drahých nákupov.

Napríklad pri kúpe Carlosa Téveza využili jeho problematickú povesť. Momentálne druhého najlepšieho strelca Serie A priviedli z Manchester City iba za 12 miliónov eur. Dve zo súčasných opôr - tvorca hry Andrea Pirlo a druhý najlepší strelec Španiel Fernando Llorente - prišli zadarmo po vypršaní kontraktov v ich predošlých kluboch.

Navyše v minuloročnom letnom prestupovom období Juventus získal za predaj hráčov o štyri milióny viac ako minul na nákupu nových. Tohtoročným talianskym majstrom sa tak zrejme stane klub, ktorý skončil prestupové obdobie pred sezónou v pluse, čo by bol unikát.

Trénerom, ktorý nekupujú drahé posily a viac sa venujú neznámym hráčom a tým, ktorých majú v klube, veria viac aj samotní futbalisti. V poslednom zápase proti Getafe si kanonier Atlética Diego Costa pri gólovej dorážke odvážnym skokom spôsobil tržnú ranu na nohe. „Spôsob, akým sa Costa vrhol po lopte, bol príznačný pre odvážny a bojovný štýl, vďaka ktorému Atlético bojuje o titul,“ píše nezávislý futbalový komentátor Ben Hayward.

„Ak sa hovorí, že kvôli niektorým trénerom by hráči išli aj hlavou proti múru, pre Atlético to platí stopercentne,“ dodáva Hayward.

Liverpool má fanúšikov

Rovnako sa na slabšie možnosti na nákupy nevyhovára ani tréner Rodgers v Liverpoole. „Niektoré kluby míňajú obrovské sumy, no to vám nič nezaručí. Dôležité je porozumieť hráčom, mať k nim ľudský prístup a ukázať im, že majú za čo bojovať,“ cituje kouča Liverpoolu denník Daily Mirror.

Celý tím ide na doraz aj kvôli kapitánovi Stevenovi Gerrardovi. Legenda the Reds anglický titul nikdy nezískala, budúci mesiac oslávi 34. narodeniny a môže to byť jedna z jeho posledných šancí. „Stevie by pre Liverpool aj umrel a zaslúži si titul za všetko, čo pre tento klub urobil,“ povedal útočník Daniel Sturridge.

Okrem schopností trénera Rodgersa sú veľkou podporou Liverpoolu aj fantastickí priaznivci. „Iba príchod autobusu s domácimi hráčmi vyvolal pred zápasom so City ovácie porovnateľné s hlukom po strelení gólu na niektorom z iných štadiónoch,“ písal portál goal.com.

„S takouto podporou máme pocit, akoby sme doma ani nemohli prehrať. Ani keď nehráme dobre, neprestávajú nás povzbudzovať,“ povedal pre klubový web Luis Suárez.

liverpool_fanusikovia_res.jpg

Fanúšikovia v Liverpoole. FOTO: SITA/AP

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Ďalšie súťaže»Futbalový titul si šejkovia vždy nekúpia