Rozhodli majstri sveta z Nitry, vynútili si siedmy zápas v Košiciach

Brankár Rastislav Staňa z HC Košice takto inkasuje úvodný gól.
Brankár Rastislav Staňa z HC Košice takto inkasuje úvodný gól. (Autor: SITA)
Sportnet|19. apr 2014 o 17:37

Prvýkrát vo finále bol rozdiel vo výsledku vyšší než jeden gól. Hokejisti Nitry vyhrali v sobotu 3:1.

NITRA. Košičania si trúfali ukončiť finálovú sériu hokejovej extraligy už v sobotu, no v polovici zápasu boli očividne zaskočení stavom 0:3.

Prvé dva góly domácich dali majstri sveta z roku 2002. Prvý strelil v 6. minúte skvele bojujúci Jozef Stümpel, jediný gól zápasu z presilovky pridal v 26. minúte obranca Dušan Milo.

Nitra bola dve tretiny lepšia, mala viac šancí ako hostia, ktorých do nich nepúšťala.

Nitra - Košice 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Góly a asistencie: 6. Stümpel (Mráz), 26. Milo (Lelkeš, Nádašdi), 33. Segľa - 50. Hinďoš

- na zápasy 3:3

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák - M. Valach, Šefčík, 3600 divákov (vypredané)

Nitra: Kristan - Milo, Nádašdi, Konig, Ordzovenský, M. Novák, Kuzma, Bača, Ďurkech - J. Ručkay, Lelkeš, Kováčik - Segľa, Chrenko, Tománek - Mráz, Stümpel, H. Ručkay - Bajtek, Piačka.

Košice: Staňa - Macejko, Cebák, Deyl, Klouček, Šeda, Kolba, M. Takáč - Jenčík, P. Bartoš, Spilar - M. Bartánus, T. Marcinko, Hrnka - Sojčík, Češík, Bicek - Gmitter, Jokeľ, Hinďoš – Skalický

Stümpel dohováral spoluhráčom

„Všetci sme vďační fantastickej podpore fanúšikov. Pred takou kulisou sa asi nedá prehrať. Každý zo spoluhráčov sa vypol k maximálnemu výkonu. Víťazná rozlúčka s domácim štadiónom však nie je náš definitívny cieľ. Chceme to zopakovať aj v Košiciach. Keby sme si netrúfali, nemalo by tam význam ani cestovať,“ povedal 41-ročný kapitán domácich Stümpel, ktorý na začiatku druhej tretiny dohováral na striedačke spoluhráčom.

„Zdalo sa mi, že treba niektorým pripomenúť zopár taktických zásad. Aby sme hru za stavu 3:0 zbytočne neotvárali, no zároveň neostali pasívni bez pohybu. Náš tím to zvládol proti kvalitnému súperovi, čo je cenné.“

Kolník bol dojatý

Na tribúne sedel jeho bývalý spoluhráč z Nitry i reprezentácie Ľuomír Kolník. „Jožo úžasne bojoval, má silu, no najmä predvídavosť a prehľad. Chvíľami som bol dojatý s akým nasadením sa vrhá do každého puku i súboja. Nitra bola v sobotu jasne lepšia, zaslúžene vyhrala a ukázala, že má potenciál zavŕšiť sériu víťazstvom na ľade Košíc.“

Asistent trénera domácich Karol Kolečáni reagoval na nečakaný ťah so zostavou, v ktorej prvýkrát rozdelil útočníka Romana Tománka od centra Stümpela.

„Odhodlali sme sa pred zápasom k zmenám v zložení útokov, vyšlo nám to. Roman Tománek nakoniec nedohral pre zranenie. Nebudeme pred siedmym zápasom špeciálne trénovať samostatné nájazdy, nemalo by to praktický význam. Nájazdy závisia aj od typológie hráčov. Už pred rokom som vravel, že vo finálovej sérii by sa nemalo rozhodovať v nájazdoch, ale až pokým nepadne gól z hry. Podobne ako to funguje v Čechách.“

Tomko: Boli sme málo agresívni

Tréner Košíc Anton Tomko netajil sklamanie. „Na tento zápas musíme rýchlo zabudnúť a dať sa znovu dokopy. V prvých dvoch tretinách sme boli málo agresívni pred našou bránkou a pustili sme Nitru do vedenia. Mali sme hrať celý zápas tak ako v poslednej tretine. Neskoro sme dali gól, ktorý nás oživil. Siedmy zápas je ten, ktorý už musí rozhodnúť. Ku komu sa prikloní športové šťastie, ten bude víťazom. Verím, že to budeme my."

ONLINE:

Je koniec. Nitra vyrovnala stav na zápasy na 3:3.

Obetaví domáci hráči sa hádžu telami do striel Košíc, puk vytláčajú von z pásma, Kováčik dostal 12 sekúnd pred koncom dve minúty, Košice hrajú 6 na 4.

Hra sa nám v závere kúskuje, tréner hostí Tomko si zrejme vezme oddychový čas. Tak nie, Staňa odišiel z bránky, Košice hrajú powerplay.

57. minúta: Veľké šance si hostia nedokážu vypracovať, domáci umne bránia. Košičan Bartánus ostal ležať na ľade a s ťažkosťami odišiel do kabíny.

52. min: Nitra dostala dve minúty za priveľa hráčov na ľade. Oslabenie prežila bez inkasovaného gólu.

50. min: Košice znížili v Nitre na 1:3, na vyrovnanie majú 10 minút. Obrovskú chybu v obrane trestá bez asistencie Hinďoš.

V polovici tretej tretiny sa diváci bavia mexickými vlnami.

Počas prvých 5 minút tretej tretiny sa nič vážne neudialo.

Koniec druhej tretiny. Dnes to vyzerá na to, že Košičania sa na veľa nezmôžu.

38. min: Staňa opäť rieši problémy, predtým bol vylúčený domáci Bajtek na veľkú nevôľu publika, no Košičania neboli v presilovke nebezpeční.

33. min: Nitra dala z ničoho nič tretí gól. Fanúšikovia domácich vehementne oslavujú.

28. min: Tréner Košíc si vzal oddychový čas, po ňom vyskúšal Staňu aj Henrich Ručkay.

26. min: Nitra využila presilovku pri vylúčení Marcinka a zaslúžene zvýšila náskok na 2:0.

Nitrania Chrenko, Mráz ani Piačka neuspeli v prvej päťminútovke druhej tretiny, Staňa drží Košice nad vodou.

V závere prvej tretiny chytil Kristan azda prvú väčšiu šancu Košíc, vychytal Jenčíka. Na druhej strane mohol zvýšiť Segľa.

18. min: Taký dramatický a rýchly hokej, na aký sme boli zvyknutí v predchádzajúcich zápasoch finálovej série, sa dnes v Nitre nehrá.

12. min: Chrenko to s aktivitou prehnal, ide na trestnú lavicu, domáci fanúšikovia teraz budú tŕpnuť. V oslabení mohol na 2:0 zvýšiť Lelkeš.

8. min: Nitra vedie zaslúžene, okrem gólu veterána Stümpela mali ďalšie šance Segľa i Tománek.

Domov»Hokej»Slovensko»Rozhodli majstri sveta z Nitry, vynútili si siedmy zápas v Košiciach