Slovensko vyhralo po 10 rokoch nad Fínskom, v oslabení rozhodol Šatan

Ivan Švarný (vľavo) takto strieľa úvodný gól.
Ivan Švarný (vľavo) takto strieľa úvodný gól. (Autor: TASR)
Sportnet|26. apr 2014 o 16:45

Fínov sme v Poprade zdolali 2:1. Vladimír Vůjtek z kádra vyradil Stehlíka, Bulíka a Bakoša.

POPRAD. Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili v Poprade v sobotňajšom prípravnom zápase pred majstrovstvami sveta nad Fínmi 2:1.

Víťazný slovenský gól dosiahol v 31. minúte počas oslabenia Miroslav Šatan. V podaní najlepšieho strelca slovenskej reprezentačnej histórie to bol 85. gól v národnom tíme.

V 29. vzájomnom zápase s Fínmi dosiahli slovenskí hokejisti šieste víťazstvo, ale prvé po desiatich rokoch, keď ešte 28. apríla 2004 zdolali severanov na MS v Ostrave 5:2.

Súboj s Fínmi bol pre Slovákov šiesty v príprave na MS 2014 v Minsku, doteraz sme s každým súperom - Ruskom, Francúzskom i Fínskom - raz prehrali a raz vyhrali.

Prípravu uzavrú zverenci Vladimíra Vůjtka 1. a 3. mája v Bratislave, keď si v rámci turnaja Slovakia Cup zmerajú sily s Lotyšmi a Nórmi.

Slovensko - Fínsko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly a asistencie: 13. Švarný (Réway, Špirko), 32. Šatan (Švarný) - 21. Mäntylä (Immonen), 4468 divákov (vypredané)

Rozhodovali: Orolín, Jonák - Valach, Smrek, vylúčení: 5:9, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0

Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Štajnoch, Švarný, Deyl, Stehlík - Šatan, J. Mikúš, Nagy - Miklík, Šťastný, Tybor - Bartek, Špirko, Réway - Haščák, Lušňák, Skokan

Fínsko: Koskinen - Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Korpikari, Taimi, Lindell, Kivistö, Marttinen - Hytönen, Immonen, Tuppurainen - Pakarinen, Teräväinen, Keränen - Poysti, T. Sallinen, J. Sallinen - Wirtanen, Lahti, Savinainen

((f))

Vůjtek vyradil Stehlíka, Bulíka a Bakoša

Hlavný tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Vůjtek už nepočíta na piaty záverečný blok prípravy v Bratislave s trojicou reprezentantov - obrancom Richardom Stehlíkom, centrom Tomášom Bulíkom a krídelníkom Martinom Bakošom.

"Káder opustia Rišo Stehlík, Tomáš Bulík a Martin Bakoš," povedal Vůjtek. Tešia ho výkony 19-ročného Martina Réwaya. "Je to veľký talent a vieme o tom už dlho a dnes to aj potvrdil," dodal tréner.

Oproti Košiciam, ak nerátame brankársky post, urobil Vůjtek sedem zmien, ktoré slávili v Poprade úspech. Slováci boli pohyblivejší, agresívnejší v súbojoch a predovšetkým dokázali vsietiť dva góly.

"Hráčov striedame pravidelne, všetkým sa snažíme dať rovnakú šancu a ešte stále hľadáme ideálnu zostavu. Preto nastali tie zmeny," vysvetlil Vůjtek.

Vladimír Vůjtek pre RTVS hneď po zápase povedal: "Dali sme dva góly, hrali sme perfektne v obrane, podržal nás brankár Ján Laco. Myslím si, že to bol kvalitný zápas. V našej defenzívnej zložke vidím veľký posun, dobre vykrývame stredné pásmo a nepúšťame súpera do prečíslení."

Erkka Westerlund, tréner Fínska: "Gratulujem slovenskému tímu k víťazstvu, odohral veľmi dobré stretnutie. Som presvedčený, že diváci museli byť spokojní, pretože videli veľmi kvalitné stretnutie. Máme ešte dva zápasy a treba to načasovať tak, aby sme boli na MS dobre pripravení."

Hlasy hráčov:

Miroslav Šatan, kapitán SR: "Ľahšie sa hrá, keď si vyskúšame, akým štýlom hrá náš súper a zatiaľ sa to zopakovalo vo všetkých troch dvojzápasoch. Myslím si, že dnešný výkon bol asi najlepším spoločne s duelom proti Rusku, v ktorom sme zvíťazili 4:3."

Rastislav Špirko, útočník SR: "Zápas mal veľmi dobré tempo, diváci vytvorili fantastickú kulisu a pred takým publikom sa hrá lepšie, ženie vás dopredu. Pripravovali sme sa na tento duel a chceli sme podať ešte lepší výkon, vedeli sme, že užšie klzisko umožní hrať rýchly hokej a budeme zvádzať viac osobných súbojov."

Martin Réway, útočník SR: "Bol to náročný zápas, v ktorom sa nám oplatilo bojovať až do poslednej minúty. Klzisko v Poprade je iné ako v Košiciach a preto sme museli zmeniť štýl našej hry. Museli sme si dávať pozor na protiútoky a to sa nám darilo."

Ivan Švarný, obranca SR: "Dnes to bol nový deň, akoby iné mužstvo na našej strane. Boli sme rýchlejší, čomu pomohlo aj to, že klzisko bolo menšie. Ráno sme sa dohadovali, kto pôjde pred bránku. Vyšlo to na mňa, postavil som sa tam a vyšlo to."

Ján Laco, brankár SR: "Ľudia sa bavili a myslím si, že sme im ponúkli dobrý hokej. Hral sa kontaktný hokej, bol to zaujímavý zápas. Hrali sme dobre, veľa striel sme zblokovali."

Nemci vrátili Rusom prehru zo štvrtka

Nemeckí hokejisti zdolali v druhom zápase 3. kola Euro Hockey Challenge na domácom ľade Rusko 3:0.

Nemecko - Rusko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 15. Ehliz, 25. Schütz, 60. Seidenberg

Lotyšsko - Francúzsko 6:3 (2:0, 3:3, 1:0)

Góly: 12. Vasiljevs, 17. Redlihs, 26. Vasiljevs, 27. Meija, 36. Redlihs, 50. Indrašis

Dánsko - Bielorusko 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)

Góly: 12. Spelling, 22. Bjorkstrand, 53. Madsen - 16. Usenko, 26. A. Kosticyn, 32. Stas, 42. Stas

ONLINE:

Laco jednu šancu hostí zneškodnil, tréner Vůjtek si vzal 40 sekúnd pred koncom oddychový čas, Fíni potom dohrali zápas bez brankára ale aj bez vyrovnávajúceho gólu. Druhý zápas s Fínmi sme vyhrali.

Do konca ostávajú už len dve minúty, veľké šance ani na jednej strane neprichádzajú. Dve minúty a 4 sekundy pred koncom riadneho hracieho času sme sa však previnili, mali sme príliš veľa hráčov na ľade a hráme v oslabení.

48. min: Slováci môžu zvýšiť náskok v ďalšej presilovke. Nepodarilo sa.

42. min: Výborne hrajúci Réway mohol streliť svoj prvý gól v seniorskej reprezentácii, Koskinen mu to ale nedovolil, o dve minúty vychytal Fín aj Nagya.

Využívanie presiloviek je dnes našou obrovskou slabinou, nepremenili sme už šesť početných výhod počas prvých dvoch tretín.

36. min: Slováci nevyužili ďalšiu presilovku a budeme hrať ďalšiu. Ani tú sme však nevyužili. Špirko nedal po dobrej prihrávke Réwaya.

32. min: Odborník na góly v oslabení Miroslav Šatan dostáva Slovensko blafákom do vedenia 2:1. Asistenciu si za nahodenie puku do útočného pásma zapisuje Švarný.

31. min: Slováci nevyužili presilovku, následne nedali v dobrej šanci Šťastný ani Tybor a Šťastný fauloval a ide na trestnú lavicu.

23. min: Slováci majú šancu odpovedať v presilovke 4 na 3.

Hneď v úvode druhej tretiny mali veľkú šancu Hytöonen a Tuppurainen, gól nedali, no hneď na to sa vylúčenie Nagya podarilo zužitkovať ich spoluhráčovi Mäntylovi.

20. min: Nagy fauloval v útočnom pásme, je to naše prvé vylúčenie v zápase.

16. min: Laco opäť drží náš tím nad hladinou, rovnako ako v druhom zápase vo Francúzsku.

13. min: Slovensko druhú presilovku využilo, gól dal po strele Réwaya tečom Švarný.

7. min: Najskôr Koskinen vychytal Skokana, potom na druhej strane Laco na dvakrát Fínov, opäť v tom mal prsty aktívny Tuppurainen. Budeme hrať presilovku, nevyužili sme ju.

V úvode zápasu mal najskôr šancu Šatan po prihrávke Ďalogu, na druhej strane nepresne pohrozil Tuppurainen.

Popradskí fanúšikovia dokazujú, že po takomto zápase sú už dlhodobo vyhladovaní. Slováci budú dnes zrejme hrať v búrlivej atmosfére, práve taká zatiaľ vládne v úvode.

V Poprade je vypredané. Zápas sa začal o 17.00 h, v bránke našich chytá Laco, do fínskej sa postavil Koskinen. V prvom zápase Laco ani Koskinen nechytali, v bránkach stáli Janus a Saros.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Slovensko vyhralo po 10 rokoch nad Fínskom, v oslabení rozhodol Šatan