Dve minúty pred koncom sme viedli, Slováci s Českom prehrali v predĺžení 2:3

Gól Slovenska po strele Michela Miklíka (nie je na snímke). Zľava brankár Česka Alexander Salák, Slovák Martin Marcinko a Čech Roman Polák. (Autor: TASR)
Sportnet|9. máj 2014 o 12:11

V Minsku je prevaha slovenských fanúšikov, tí oslavovali naše víťazstvo predčasne.

MINSK. Slovenská hokejová reprezentácia získala na majstrovstvách sveta v bieloruskom Minsku prvý bod, keď v piatkovom prvom zápase v A-skupine prehrala s Českom 2:3 po predĺžení.

Slovenský tím bol blízko k víťazstvu, Jaromír Jágr poslal duel do nadstaveného času v 58. minúte a o českej výhre napokon rozhodol strelou od modrej Jakub Klepiš.

((v))

Slováci sa prezentovali kvalitným výkonom, hrali nadšene a kolektívne. Síce nestrieľali často priamo na bránku, ale boli efektívni. Veľkou oporou tímu bol brankár Ján Laco.

V zápase síce slovenskí hráči od 7. minúty prehrávali, ale v druhej časti hry otočili skóre. O slovenské góly sa postarali Michel Miklík a Marek Viedenský.

V 58. vzájomnom súboji Slovensko prehralo s Česko 38. krát. Už v sobotu nastúpia Slováci o 19.45 SELČ na zápas proti Kanade, ktorá v piatok nečakane prehrala 2:3 po nájazdoch s Francúzmi.

A-skupina (Čižovka Arena)

Slovensko - Česko 2:3 po predĺžení (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1)

Góly a asistencie: 26. Miklík (Tatar), 36. Viedenský (Miklík, Reway) - 7. Němec (Hudler, Červenka), 58. Jágr (Němec, Hertl), 62. Klepiš (Vitásek, Ševc)

Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Valach, Švarný, Brejčák - Šatan, Hrivík, Nagy - Miklík, Marcinko, Reway - Tatar, Mikúš, Pánik - Skokan, Viedenský, Tybor

Česko: Salák - Němec, Kindl, Polák, Ševc, Zámorský, Kolář, 21. Vitásek - Jágr, Sobotka, Klepiš - Hertl, Červenka, Rolinek - Sekáč, Jan Kovář, Hudler - Petružálek, Novotný, Zaťovič

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Piechaczek (Nem.) - Deďuľa (Bielor.), Raming (Rus.), 7900 divákov

((foto))

Povedali po zápase

Michel Miklík, strelec prvého gólu SR: "Obrovská škoda, že sme nezískali tri body. Zápas sme mali dobre rozohraný, hoci nás Česi prestrieľali. Viedli sme 2:1, a to sme mali využiť. V závere sme však urobili hrubú chybu a pykali sme."

Vladimír Růžička, tréner ČR: "Zápas sa začal pre nás veľmi dobre. Hrali sme pomerne aktívne, často sme držali puk v útočnom pásme a ujali sa v prvej tretine vedenia. Súper postavil hru na obrane, čo sme tušili už pred zápasom. V druhej tretine sa Slováci začali zlepšovať, viac si verili a hra sa vyrovnala. Z troch brejkov jeden využili, následne nás ešte raz prečíslili, narazili si to a otočili skóre. V tretej tretine sme nechceli súpera púšťať do brejkov, podarilo sa nám ho dostať pod tlak a v závere vyrovnali. V predĺžení sme boli šťastnejším tímom."

Ján Laco, brankár SR: "Mali sme to dobre rozohraté. Česi však dali do záveru všetko a vyrovnali krátko pred koncom. Trochu sme to tam nezvládli. Súper mal kopec šťastia, keď ma puk trafil od žŕdky do nohy a do bránky. Dnes sme naozaj stratili tri body."

Tomáš Tatar, útočník SR: "Keď sme dali gól na 2:1, mal som z našej hry dobrý pocit. V závere nám už trochu chýbali sily, hrať toľko oslabení za sebou, to človeka vyšťaví. Česi nemali ani veľký tlak, len to nahodili pred bránku a Jágr to tam tečoval. Takého gólu by sme sa mali v budúcnosti vyvarovať. Nabudúce by sme mali v obrane menej špekulovať."

Miroslav Šatan po zápase pre RTVS povedal: „Po takomto vývoji nás prehra môže mrzieť, boli sme dve a pol minúty od troch bodov. Spravili sme malé chyby v obrane, ktoré nás stáli vyrovnanie. Zlé striedanie nás zas stálo ďalšie body v predĺžení. Dalo sa čakať, že prvá tretina bude nervózna, veľa chalanov prvýkrát zažilo atmosféru majstrovstiev sveta. Mali sme veľmi zlý začiatok, ale dostali sme sa blízko k trom bodom. Nahrávka Martina Rewaya na gól Mareka Viedenského bola skvelá. Len veľmi málo hráčov má vzadu také spätné zrkadlo.“

"Proti Kanade by mala opadnúť nervozita. Väčšinu zápasu proti Česku sme hrali dobre, treba to preniesť do ďalšieho zápasu. Ukázalo sa, že hráčom na takejto úrovni nemožno dať ani pol sekundy čas."

Online prenos

Škoda, prehrali sme 2:3 po predĺžení. Minúta a 50 sekúnd extračasu stačila Klepišovi na strelu od modrej čiary na gól.

Koniec. Po 60 minútach je to 2:2, bude sa predlžovať. USA vyhralo nad Bieloruskom 6:1.

58. min: Proti víťazstvu Slovenska bol práve Jaromír Jágr, vyrovnal na 2:2.

53. min: Dnes je ten správny čas zdolať Čechov prvýkrát v histórii s Jaromírom Jágrom na ľade, referuje Rádio Slovensko. V Minsku je prevaha slovenských fanúšikov, ktorí už oslavujú prípadné víťazstvo. Strely sú 15:31.

52. min: Naši mladí hráči hrajú dobrý zápas, Reway nedal Salákovi gól a budeme hrať presilovku. Von išiel Vitásek.

50. min: Veľa sa toho na ľade neudialo, naši sú spokojní s jednogólovým náskokom a Čechom sa nedarí.

47. min: Jiří Novotný nedal v dobrej šanci na 2:2.

Hráme 4. minútu tretej tretiny, zápas zatiaľ vyzerá z nášho pohľadu dobre. Strely sú 11:31.

Martin Reway, slovenský útočník, po II. tretine pre RTVS povedal: „Mareka Viedenského som videl, hneď, ako som dostal prihrávku, tak som mu prihral. Zatiaľ je to ťažký zápas, doteraz to celkom zvládame. Treba takto pokračovať a hrať až do konca. Česi majú veľa šikovných hráčov, sú silní na puku a v kombinácií. Musíme hrať zozadu, Jano Laco chytá skvele.“

Koniec druhej tretiny, naši vedú nad Čechmi 2:1, hoci strely na bránku sú 9:27!

39. min: Česi už tak dobre ako úvodnej tretine nehrajú, v druhej tretine sme otočili zápas. Petružálka navyše vychytal Laco.

36. min: Viedenský gól! Krásna akcia našich, Viedenský dáva vedúci gól Slovákov.

Američania vedú nad Bielorusmi už 4:0.

35. min: Všetko je otvorené. Hoci Česi sú doteraz aktívnejší v ofenzíve, stav je 1:1. Laco je brankár na správnom mieste.

33. min: Marcinko dostal od Kindla hokejkou do tváre, hráme prisilovku. Tú sme ale odohrali zle.

31. min: Nagy neuspel v útočnej aktivite, niektorý z Čechov ho podrazil, ale von nejde.

28. min: Brejčák opäť sedí na trestnej lavici. Dostal našťastie len dve minúty. Gól ale mohol dať po individuálnej akcií Tatar.

26. min: Presilovku sme nevyužili. Ale vyrovnal Miklík, 13 sekúnd po vypršaní trestu Petružálka trafil do horného rohu Salákovej bránky. Šiesta strela našich v zápase bola gólová.

24. min: Budeme hrať presilovku, von išiel Petružálek. Hrivík mal šancu po Šatanovej prihrávke. Šatan ani po strele Slobodu neuspel.

22. min: Úvodné oslabenie v druhej tretine sme prežili bez inkasovaného gólu.

Takto sme dostali prvý gól. FOTO - TASR

Marek Viedenský, slovenský útočník, po I. tretine pre RTVS povedal: „Pri mojej šanci v úvode zápasu som sa snažil chytiť balanc, no strela sa nepodarila. V ďalšom priebehu musíme viac korčuľovať. Musíme hrať bez vylúčení, lebo to nám berie veľa síl.“

Skončila sa prvá tretina. Strely na bránku v nej boli 5:17.

20. min. Druhý gól Česi v krátkej presilovke nepridali. Laco zachránil. Prvá tretina sa skončila.

18. min. Česi mohli dať druhý gól po obrovskej chybe Brejčáka, Jágr s Klepišom ju nepotrestali. Brejčák ide na trestnú lavicu pol minúty pred koncom prvej tretiny.

Ešte dve minúty v prvej tretine. Naši nedali gól v jasnej šanci, šancu nevyužil Šatan. Vhadzovania sa nám v tejto presilovke nedaria, asi ju nevyužijeme. Nie.

15. min. Nagy spomedzi kruhov trafil Saláka, Šatanova prihrávka tak nebola gólová. Necelých 5 minút pred koncom tretiny budeme hrať presilovku, von išiel Petr Zámorský.

Američania dali prvý gól v súboji s domácimi Bielorusmi, v 13. minúte vedú 1:0.

Strely na bránku sú už 2:12.

Šatan mohol vyrovnať. Brankár Salák z tímu KHL SKA Petrohrad šancu Šatana zlikvidoval, ale Česi sú opäť v našom útočnom pásme

9. min: Strely na bránku 0:10...

Česi naďalej dominujú, hráme zle, už dvakrát mohli pridať druhý gól.

7. min: Česi tlačia Slovákov, skóre v presilovke 5 proti 4 otvára Němec, obranca pražského Leva.

5. min: Marinčin ide na trestnú lavicu, budeme hrať 3 proti 4.

3. min: V oslabení urobil chybu Jágr a Viedenský mohol dať v samostatnom nájazde náš úvodný gól, fauloval ho Němec a budeme hrať 4 na 4. Viedenský netrafil bránku.

V 2. minúte mohol prestreliť Laca v našej bránke Hertl. Doteraz to zatiaľ vyzerá na jasnú prevahu Čechov, budeme hrať v oslabení. Šancu má aj Jágr. Na trestnej lavici je v 2:17 minúte Juraj Mikúš.

Reway zbúral českú bránku. Vhadzuje sa v útočnej tretine SR.

Zápas sa začal. Slováci do toho!

19:42 Rádio Slovensko informuje, že o výbornú atmosféru v Minsku sa starajú najmä slovenskí fanúšikovia. V hľadisku máme výraznú prevahu, Čechov tak veľa ako Slovákov do Minska neprišlo.

19:32 Úradujúci vicemajstri sveta Švajčiari nevstúpili ideálne do 78. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, keď v piatok popoludní v súboji B-skupiny prehrali v Minsk Arene s výberom Ruska 0:5. Inkasovali už v 13. sekunde. "Všetci máme veľkú radosť z výsledku. Previedli sme dobrý kolektívny výkon. V Minsku sa nám veľmi páči a fanúšikovia sú skvelí," poznamenal po súboji ruský brankár Sergej Bobrovskij, ktorý v súboji proti Švajčiarom zneškodnil všetkých 27 striel súpera a vyhlásili ho za najlepšieho hráča zbornej.

19:24 Hokejisti Francúzska sa postarali hneď na úvod B-skupiny o prvé veľké prekvapenie, keď zdolali Kanadu 3:2 po samostatných nájazdoch. V doterajšej histórii svetových šampionátov sa oba výbery stretli desiatykrát. Francúzi zdolali v minulosti výber javorového listu iba na MS 25. apríla 1995, keď vo Švédsku vyhrali 4:1.

18:52 Krab Petrovič z Minska predpovedá víťazstvo Slovenska nad Českom. V piatok popoludní určoval morský živočích lepšieho z večerného súboja a po dlhšom váhaní položil na dno akvária puk na vrchu so slovenskou vlajkou. Krab Petrovič tipuje výsledky vybraných zápasov hokejových majstrovstiev sveta 2014. Živočích je z miestneho Centra oceánografie.

V predpovediach sa preslávila najmä chobotnica Paul z akvária v nemeckom Oberhausene počas majstrovstiev sveta 2010 vo futbale. Na ME 2012 sa Poliaci spoliehali na veštecké schopnosti slona, Rusi zasa na soba. Počas ZOH sa snažili predvídať výsledky zápasov hokejového turnaja ruské vydry.

18:32 Veľkým prekvapením sa skončil prvý zápas našej skupiny A. Francúzsko po nájazdoch zdolalo Kanadu 3:2.

17:24 Ruský hokejista Andrej Lokťonov sa zranil hneď v úvodnom zápase na MS v Bielorusku. Dvadsaťtriročný útočník Caroliny opustil ľad v dueli B-skupiny Ruska proti Švajčiarsku pre problémy s ramenom a zdravotná služba ho následne previezla do nemocnice.

Podľa slov generálneho manažéra "zbornej" Andreja Safronova je návrat Lokťonova do zostavy nateraz otázny. Rusi majú na súpiske ešte dve voľné miesta, zraneného útočníka môže nahradiť jeden z čakajúcih hráčov na miesto v zostave Iľja Zubov alebo Sergej Kalinin. Informoval portál belarushockey.com.

((video))

16:59 Hokejisti Ruska a Švédska sú podľa stávkových kancelárií favoritmi majstrovstiev sveta 2014 v Minsku. Rusko dominuje podľa vypísaných kurzov William Hill a BetCity, podľa Pari-Match má najlepšie výhliadky na úspech Švédsko. Slováci nefigurujú medzi favoritmi na prvenstvo.

Podľa Williama Hilla je kurz na úspech Ruska 3,00:1, Švédska 3,50:1 a Kanady 4,00:1. Pari-Match favorizuje Švédsko (3,55:1) pred Ruskom (3,85:1) a Fínskom (4,45:1). Podľa BetCity má Rusko kurz 3,30:1, Švédsko i Kanada 4,00:1.

14:28 Na súpisku slovenskej reprezentácie pribudlo v piatok meno Júliusa Hudáčka. Na dvadsaťdvačlenný zoznam sú tak zapísaní už všetci traja brankári, na miesto čaká ešte trio Vladimír Mihálik, Marcel Haščák a Andrej Šťastný.

"Rozhodli sme sa tak z preventívnych dôvodov, ak by sa náhodou zranil jeden z brankárov. Poslednú zmenu pred zápasom môžeme urobiť dve hodiny pred jeho začiatkom," uviedol na oficiálnom webe Slovenského zväzu ľadového hokeja generálny manažér Otto Sýkora.

Kto s kým býva v hoteli Renaissance v Minsku (zdroj: pluska.sk): Šatan - sám, J. Laco - Marek Ďaloga, Janus - Pánik, Skokan - Nagy, Tatar - Tybor, Miklík - Marcel Haščák, Viedenský - Hrivík, Sloboda - Valach, Švarný - J. Mikúš, V. Mihálik - J. Brejčák, T. Marcinko - J. Hudáček, Marinčin - Čerešňák, Réway - A. Šťastný

14:19 Tréner Slovenska Vladimír Vůjtek zložil pre MS v Bielorusku "najvyšší" výber hráčov s priemernou výškou 187 cm. S najstarším kádrom sa na šampionáte predstavia hokejisti Kazachstanu, vekový priemer tímu fínskeho trénera Ari-Pekku Selin dosiahol hranicu 30 rokov.

Najskúsenejšieho veterána však organizátori podujatia našli v českom mužstve. Útočník Jaromír Jágr sa vo veku 42 rokov predstaví už na svojom deviatom šampionáte. Za ním nasleduje americký brankár Tim Thomas (40 rokov) a tretím najstarším hráčom na turnaji je dlhoročná bieloruská stálica medzi tromi žŕdkami Andrej Mezin (39).

13:23 Slovenská hokejová reprezentácia nastúpi na proti Česku v modrých dresoch, jej súperi budú v bielych. Súboj povedie rusko-nemecká dvojica Viačeslav Bulanov, Daniel Piechaczek, na čiarach im budú pomáhať Rus Stanislav Raming a Bielorus Ivan Deďuľa.

V sobotu proti Kanade budú Slováci od 19.45 SELČ korčuľovať v bielych dresoch. Kanaďania nastúpia v tradičných červených.

Jedným z hlavných arbitrov bude opäť Rus, Švédovi Mikaelovi Nordovi bude asistovať Konstantin Olenin, na čiarach im budú pomáhať Fíni Masi Puolakka a Sakari Suominen.

12:19. Slovensko aj Česko už v priebehu posledných dní trénovali v Bielorusku. Novinári podľa tréningov už poskladali pravdepodobné zostavy oboch mužstiev.

Pravdepodobná zostava Slovenska proti Česku. Podľa zloženia formácií na štvrtkovom tréningu.

1. formácia: Marek Ďaloga, K. Sloboda - Šatan, Hrivík, L. Nagy

2. formácia: J. Valach, Švarný - Pánik, J. Mikúš, Tatar

3. formácia: Marinčin, Čerešňák - Miklík, Marcinko, Réway - Marcel Haščák

4. formácia: V. Mihálik, J. Brejčák - Tybor, Viedenský, Skokan - A. Šťastný

Pravdepodobná zostava Česka proti Slovensku.

Brankár: Salák / Kovář

Obrana: Polák, Ševc, Němenc, Kindl, Kolář, Zámorský, Vitásek,

Útočníci: Jágr, Sobotka, Klepiš, Hertl, Červenka, Rolinek, Sekáč, Kovář, Hudler, Petružálek - Novotný - Zaťovič

12:16 Slovenské mužstvo začne MS v hokeji v Minsku zápasom proti susedom z Česka. Kapitán českej hokejovej reprezentácie Tomáš Rolinek sa pred úvodným zápasom na MS v Bielorusku vyjadril, že rivalita so Slovákmi v súčasnej dobe upadá. Piatkový duel proti mladému výberu Vladimíra Vůjteka tak nepovažuje za derby, ale za normálny zápas.

Žreb základnej A-skupiny postavil proti sebe hneď v úvodný deň šampionátu dva najbližšie stredoeurópske národy, ktoré žili niekoľko desaťročí v spoločnom štátnom zväzku. Podľa Rolinka sa v súčasnosti hokejová rivalita medzi Slovenskom a Českom pomyselne vytráca.

"Keď sa hralo proti Slovákom, veľmi som to prežíval. Vedeli sa na nás ´vyhecovať´, ale myslím si, že v posledných rokoch to nejako upadá. Je to už dlho, čo sme žili spoločne v jednej republike a už to nie je derby, ale normálny zápas," citoval portál idnes.cz slová 34-ročného krídelníka.

12: 12 Program dnes na MS

• Slovensko – Česko o 19.45. Zápas naživo vysiela Jednotka.
  • Rusko – Švajčiarsko o 15.45. Zápas naživo vysiela Dvojka.
  • Francúzsko – Kanada o 15.4. Zo záznamu ho vysiela Dvojka o 18:00.
  • Bielorusko – USA o 19.45. Zápas vysiela Dvojka o 00:10.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Dve minúty pred koncom sme viedli, Slováci s Českom prehrali v predĺžení 2:3