Kanaďania zdolali Slovensko 4:1, Slobodov gól nestačil

V našej bránke opäť výborne chytal Ján Laco.
V našej bránke opäť výborne chytal Ján Laco. (Autor: TASR)
Sportnet|10. máj 2014 o 09:14

Slováci po dobrej hre prehrali v Minsku aj druhý zápas a zatiaľ majú v tabuľke skupiny jeden bod.

• V stretnutí sme viedli 1:0, Kanaďania strelili tri góly v poslednej tretine
  • V tabuľke máme jeden bod za remízu v riadnom hracom čase s Českom
  • Tretí zápas hráme v pondelok s Francúzskom, ktoré zdolalo Kanadu

Hokej - MS v Minsku - sobota

Kanada - Slovensko 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)

Góly: 38. J. Ward (Garrison), 48. Hodgson (Garrison, Kadri), 58. Bieksa (Turris), 59. J. Ward (Myers, Burrows) - 33. K. Sloboda (Miklík)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Nord (Švéd.), Olenin (Rus.) - Puolakka, Suominen (obaja Fín.), 6400 divákov

Kanada: Scrivens - Bieksa, Garrison, Myers, Coburn, Gudbranson, Ellis, Rielly - Read, Turris, Chimera - MacKinnon, B. Schenn, Burrows - Brouwer, Hodgson, Kadri - Huderdeau, J. Ward, Monahan - Scheifele

Slovensko: J. Laco - K. Sloboda, Marek Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, J. Valach, Švarný, J. Brejčák - Šatan, Hrivík, L. Nagy - Tatar, Viedenský, Pánik - Miklík, Marcinko, Tybor - Skokan, A. Šťastný, J. Mikúš - 41. Réway

((foto))

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v sobotu vo svojom druhom vystúpení na svetovom šampionáte v bieloruskom Minsku s Kanadou po sympatickom výkone 1:4, keď súper strelil dva góly v úplnom závere zápasu.

Veľkou oporou Slovenska bol opäť brankár Ján Laco.

Premiéru na šampionáte zažil Andrej Šťastný, ktorý v zostave nahradil Martina Réwaya. Ten pôvodne nemal hrať pre zranenie, ale napokon naskočil do tretej tretiny.

Vyhrávali sme iba krátko

Tím Slovenska viedol gólom Karola Slobodu, ktorý bol pre obrancu premiérovým v reprezentácii, Kanaďania však dokázali rýchlo odpovedať.

V 48. minúte prestrelil Laca Hodgson a favorit viedol. Slováci už nedokázali na tento presný zásah odpovedať.

V závere ešte súper pridal ďalšie dva góly.

V pondelok s Francúzmi

Kanada zdolali Slovensko vo vzájomných stretnutiach dvadsiatytretí raz v histórii (bilancia z pohľadu Slovenska 21 - 4 - 23).

Na svetových šampionátoch uspel zámorský kolektív proti SR už deviatykrát z trinástich duelov.

Slovensko má po dvoch stretnutiach na svojom konte jeden bod a v pondelok naň čaká súboj s Francúzskom.

Povedali po zápase

Tomáš Tatar, útočník SR (zdroj RTVS): "Ťažko sa mi rozpráva. Bojujeme so srdcom a potom si dáme v podstate vlastné góly, keď spravíme zlé striedania a chyby. Vedieme, hráme dobrý hokej a potom si to takto pokazíme. Aj ja osobne sa ešte musím zlepšiť, nebol to ešte môj vrchol. Pred turnajom by som možno bol pozitívny, keby sme mali po týchto dvoch zápasoch jeden bod, ale teraz by som ich chcel viac. V ďalších treba získať potrebné body a verím, že môžeme ísť do štvrťfinále a tam niekoho prekvapiť."

Miroslav Šatan (útočník a kapitán SR): "Myslím si, že dve tretiny sme hrali dobre, ale v závere sme urobili chyby. Neviem, či to bolo našou neskúsenosťou, no v závere sme duel zasa pustili. Nemyslím si, že nám chýbali fyzické sily, skôr pokoj. Akási nervozita a zbytočné chyby z našej strany, čo silný súper ako Kanada dokáže využiť."

Vladimír Országh, asistent trénera SR (zdroj RTVS): "Prehra nás určite mrzí. Žiaľbohu, urobili sme chybu pri striedaní a Kanada dala gól na 2:1. Potom sme to chceli zvrátiť, dali sme všetko dopredu, no a Kanada strelila ďalšie dva góly."

Karol Sloboda, obranca a autor jediného gólu SR: "Myslím si, že sme odohrali dva vyrovnané zápasy, ale máme z nich iba bod. Kanaďania mali v závere viac energie, lepšie korčuľovali, boli dôraznejší. Pri mojom góle Miro Šatan clonil pred súperovou bránkou, strieľal som cez hráča, brankár zrejme nič nevidel. Premiérový gól v reprezentácii by som však vymenil za víťazstvo."

Martin Reway, útočník SR: "Moje prvé minúty na ľade v tretej tretine boli ťažké, keďže som bol dovtedy na striedačke. Nebol to zlý zápas, mali sme ho dobre rozohraný. Kanaďania však boli v tretej tretine efektívni. Lekári spravili dobrú prácu a počas dňa sa o mňa postarali. Ráno to bolo tragické, čo sa týka korčuľovania, nemohol som sa na ľade odraziť. Po starostlivosti sa to zlepšilo. Ak budem zdravý a tréner ma postaví, v pondelok určite nastúpim."

Martin Marinčin, obranca SR: "Kondične to bolo v poriadku, ale psychicky na mňa doľahlo, že sa nedokážame presadiť častejšie aj gólovo. Chceme dať gól a potešiť fanúšikov, snažíme sa ísť do bránky, ale nejde nám to. Súperi vystrelia popod nás a padne im to. Kanaďania hrali svoj klasický hokej, nahodili puk do útočného pásma a potom sa tlačili pred bránku."

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Za dva dni sme zohrali dva náročné zápasy so silnými súpermi. V piatok sme vzdorovali Čechom do konca, dnes Kanade 47 minút, čo si cením. Bohužiaľ, nedotiahli sme to do bodovo úspešného konca, Kanaďania sa v závere dokázali presadiť. Som spokojný s nasadením, disciplínou i bojovnosťou tímu, ale, bohužiaľ, v istých fázach urobíme malú chybu, ktorú silné tímy vedia využiť."

Dave Tippett (tréner Kanady): "Hrali sme oveľa lepšie ako v piatok proti Francúzom. Súpera sme dostali pod tlak, na rozdiel od prvého súboja sme dokázali premeniť šance. Slovensko má mladý tím, hrá typický európsky hokej, s ktorým sme sa vedeli vyrovnať."

Online prenos

Zápas sa skončil. Kanada - Slovensko na góly 4:1, na strely na bránku 27:24, na vyhraté vhadzovania 38:17.

59. min. - Tesne pred koncom zápasu sa Kanaďanom podarilo ešte streliť gól a zápas rozhodnúť. Ward strelil do Lacovej bránky štvrtý gól.

58. min. - Tečovaný puk skončil po odrazen od jedného z našich za chrbtom v bránke Jána Laca. Strelcom je Bieksa.

54. min. - Naši sa snažia vyrovnať, tlačia Kanaďanov v ich obrannom pásme. Stále bojujeme o vyrovnanie.

51. min. - Do dobrej šance sa dostal Kanaďan Scheen, po nedovolenom zákroku musel na trestnú lavicu opäť náš hráč, tentoraz to je obranca Čerešňák.

pucik_15.jpg 47. min. - Kanaďanom sa podarilo v zápase otočiť stav, po góle Hodgsona strelou švihom ponad rameno Jána Laca vedú 1:2.

46. min. - Veľkú šancu Kanaďanov na opačnej strane vystriedala strela Miroslava Šatana. Naši sa snažia súpera zatlačiť pred bránku.

42. min. - Do zápasu nastupuje aj náš mladý útočník Martin Reway. Rozhodcovia oficiálne zmenili zápis a za strelca nášho gólu opäť vyhlásili obrancu Slobodu.

41. min. - Tretia tretina začala našou akciou pri ktorej brankár Kanady Scrivens zvalil vlastnú bránku. Nevylučovalo sa.

Karol Sloboda, obranca Slovenska, po II. tretine pre RTVS povedal: „Myslel som si, že gól som strelil ja, je to ale jedno. Kanaďania sú v porovnaní s Čechmi dôraznejší. Hrajú jednoduchšie, nahodia si puk a idú za ním. Vyhrá ten, kto spraví menej chýb."

Skončila sa druhá tretina. Kanada - Slovensko na góly 1:1, na strely na bránku 21:17, na vyhraté vhadzovania 25:9.

pucik_15.jpg 38. min. - Kanaďania po strele Garrisona od modrej vyrovnávajú na 1:1. Aj jeho strelu tesne pred Lacom tečoval zrejme Ward.

36. min. - Kanaďania po inkasovanom góle pridali a pritlačili našich v našom obrannom pásme. Laco stále chytá výborne. Scheen dokonca trafil tyčku.

pucik_15.jpg 33. min. - Slováci využili presilovku, od modrej sa trafil obranca Sloboda. Pred brankárom pomohol cloniť Miroslav Šatan, naši vedú 1:0. Rozhodcovia napokon gól pripísali Šatanovi a Slobodovi prisúdili asistenciu.

31. min. - Veľkú šancu mal obranca Ďaloga, Scrivens jeho strelu však vyrazil. Po faule na Ďalogu ide na trestnú lavicu aj tretí Kanaďan.

30. min. - Po polovici zápasu je stále stav 0:0. Na strely Kanada vedie 18:12, na vyhraté vhadzovania 20:7. Troch vylúčených mali naši, dvoch Kanaďania.

28. min. - V hľadisku počas našej presilovky počuť silné skandovanie šajbu. Výbornú šancu mal po Miklíkovej prihrávke Šatan, brankára neprekonal.

26. min. - Momentálny stav počtu striel v zápase je 16:10 pre Kanadu. Rovnako na vyhraté vhadzovania náš súper vedie 16:4. Po faule na Tomáša Tatara si naši zahrajú opäť presilovku.

23. min. - Veľmi dobre odohrali naši hráči z prvého útoku prvú presilovku v zápase, viackrát im ku gólu chýbal kúsok šťastia.

21. min. - Aj druhá tretina začala výborným zákrokom nášho brankára Jána Laca. Po faule na Čerešňáka budú hrať prvú presilovku aj naši hráči.

Martin Marinčin, obranca Slovenska, po I. tretine pre RTVS povedal: „Kanaďania dobre korčuľujú, napádajú nás s dvomi hráčmi a zatvárajú stred. Hrajú svojim klasickým štýlom – nahodia puk a idú za ním. Vylúčenia nás oslabujú, súper nás točí v obrannej tretine. Musíme hrať v plnom počte a vychádzať z obranného pásma do útoku.“

Prvá tretina sa skončila. Kanada - Slovensko 0:0. Štatistika: Kanada - Slovensko strely na bránku 13:9, vylúčenia 0:3, vyhraté vhadzovania 11:4.

18. min. - Veľkú šancu mali najskôr Kanaďan Brouwer, následne Slovák Pánik. Stav sa zatiaľ nemení. Séria presiloviek dala Kanaďanom priestor na útočenie, vedú na strely 13:9.

16. min. - Ďalším vylúčeným v zápase bude Marek Viedenský. Kanada tak bude hrať okamžite po návrate Tybora presilovku ďalšie dve minúty.

15. min. - Slovenský brankár Ján Laco zatiaľ výborne likviduje kanadské šance. Aktuálny stav na strely na bránku 8:8.

13. min. - Aj druhú presilovku v tomto zápase si zahrajú Kanaďania, za podrazenie išiel na trestnú lavicu Radoslav Tybor.

11. min. - Prvú presilovku hráčov Kanady naši ubránili. Švarný je opäť na ľade, Kanaďania našu bránku vážnejšie neohrozili. Na strely momentálne vedieme 6:4.

8. min. - Ivan Svarný je prvým vylúčeným hráčom dnešného zápasu, Kanaďania si tak zahrajú prvú presilovku. Stav na strely je momentálne 4:4.

4. min. - Veľkú šancu mal náš prvý útok. Šatan s Nagyom sa však pred kanadským brankárom nepresadili, ukázali však, že to Kanaďania s nami nebudú mať jednoduché.

3. min. - Kanaďania sú pred našim brankárom Lacom veľmi dôrazní. Náš brankár však výborne zasiahol a zakryl puk.

2. min. - Kanaďania nastúpili na zápas veľmi namotivovaní a v úvodných sekundách zápasu veľmi tvrdo atakujú našich.

0. min. - Hokejisti nastupujú na ľadovú plochu. Na našej súpiske je aj Martin Reway, hoci predzápasove správy hovorili čosi iné. Bude ale len v pozícii náhradníka do útoku.

Slovenských hokejistov čaká už dnes od 19:45 druhý zápas na majstrovstvách sveta v Minsku. V piatok večer prehrali s Českom 2:3 po predĺžení, v sobotu ich čaká stretnutie s Kanadou, ktorý v piatok prekvapujúco prehrala s Francúzskom 2:3 po predĺžení.

Všetko, čo potrebujete vedieť o MS v hokeji 2014 na jednom mieste

Všetko o MS v hokeji 2014

19:32 - "Nastúpime proti veľmi šikovnému tímu. Bude to rýchly zápas, v ktorom sa presadia zručnejší hráči. Väčšina z nás sme proti Slovákom hrali už na mládežníckych šampionátoch a zo vzájomných duelov vieme, že sú to extrémne nadaní hráči," povedal obranca Kanady Erik Gudbranson. Čítajte viac.

18:45 - Andrej Šťastný si zvolil obľúbené číslo 59, proti Kanade si pripíše premiérový štart na MS.

17:01 - Krab Petrovič predpovedá víťazstvo Kanady nad Slovenskom v zápase majstrovstiev sveta v hokeji. V sobotu by mali podľa predpovedí obyvateľa minského Centra oceánografie vyhrať aj Nemecko, Nórsko, USA, Fínsko, Kanada a Švédsko.

Z tipov na druhý hrací deň šampionátu mu už vyšli dva, Nemci zdolali Kazachov a Nóri si poradili Talianmi.

14:18 - "Nie je to nič vážne. Martin bude v poriadku," povedal na adresu Réwaya lekár slovenského tímu Ján Grauzel.

12:40 - Martin Réway je zranený, proti Kanade nenastúpi. Tréner Vladimír Vůjtek doplnil na súpisku Andreja Šťastného. Čítajte viac.

Čo hovoria pred zápasom?

Vladimír Vůjtek, tréner slovenskej reprezentácie: „Je ťažké povedať, či to bola náhoda alebo či Kanaďania nedali do súboja všetko. Francúzi však vyhrali zaslúžene, hrali dobrý hokej, priamočiary, moderný. Veľmi sa mi páčili, boli rýchli, každú akciu dotiahli do konca. Možno si zaslúžili vyhrať už v riadnom hracom čase.“

Michel Miklík, slovenský útočník: "Kanada podcenila súpera, no v sobotu bude hrať inak. Nemôžeme si proti nej dovoliť taký začiatok ako proti Česku."

Tomáš Tatar, slovenský útočník: "Kanaďania budú hladní po bodoch. Na ich obranu musím povedať, že Francúzsko sa v posledných rokoch herne veľmi zlepšilo. Možno Kanaďania ten súboj aj trochu podcenili. Ak chceme byť proti nim úspešní, musíme hrať naplno od začiatku a nie až pod desiatich minútach. S piatkovým výkonom by sme ich vedeli zdolať"

Ján Laco, slovenský brankár: "Kanaďania budú ťažkým súperom. Na šampionátoch majú zakaždým slabšie začiatky, potom sa však postupne rozbiehajú. Musíme nadviazať na výkon s Českom a dobre sa na nich pripraviť."

Morgan Rielly, kanadský obranca: "Bude to iný duel. O slovenskom tíme toho veľa neviem, ale určite to nebude ľahké. Čakám, že Slováci budú brániť ako Francúzi. Nebudeme mať opäť veľa priestoru na ľade a budeme musieť vyťažiť z minima maximum. Musíme však byť oveľa efektívnejší."

Domov»Hokej»Reprezentácie»Kanaďania zdolali Slovensko 4:1, Slobodov gól nestačil