Fíni zdolali Česko 3:0 a vyzvú o zlato Rusov

Fín Jori Lehtera oslavuje gól.
Fín Jori Lehtera oslavuje gól. (Autor: SITA/AP)
Karol Svozil|24. máj 2014 o 17:42

V základnej skupine sa Fínsku nedarilo, postúpilo až zo 4. miesta. Potom však vyradilo Kanadu aj Česko.

MINSK, BRATISLAVA. Fínski hokejisti zdolali v druhom semifinále MS v Minsku Čechov 3:0 a postúpili do finále, v ktorom sa stretnú s Rusmi.

Fíni v základnej skupine skončili až na 4. mieste, vo štvrťfinále zdolali v základnej skupine prvú Kanadu šťastne 3:2 a v semifinále si s prehľadom poradili s Čechmi 3:0.

Fínsko získalo v roku 2011 v Bratislave druhé zlato v histórii, potom bolo dvakrát na šampionátoch vo Švédsku a Fínsku štvrté. Teraz môže byť opäť zlaté.

Finále Rusko - Fínsko sa hrá v nedeľu o 20.00 h SELČ, zápas o bronz Švédsko - Česko o 15.30 h.

Česko - Fínsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly a asistencie: 9. Lehtera (Hietanen, Mantyla), 32. Immonen (Kontiola, Karalahti), 60. Lehtera

Rozhodovali Brüggemann (Nem.) a Bulanov (Rus.) - Dahmen (Švéd.), Semjonov (Est.), vylúčení: 5:3, presilovky 0:1, oslabenia 0:0, 14 387 divákov

Česko: Salák - Vitásek, Němec, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář - Jágr, Novotný, Červenka - Hertl, Sobotka, Klepiš - Sekáč, Hudler, Zaťovič - Vondrka, Rolinek, Kovář

Fínsko: Rinne - Hietanen, Mantyla, Karalahti, Ohtamaa, Kivisto, Lajunen, Marttinen - Pakarinen, Kontiola, Lehtera - Komarov, Jokinen, Haula - Palola, Immonen, Jormakka - Salomäki, Sallinen, Huhtala

((f))

Hlasy po zápase:

Tomáš Rolinek, kapitán ČR (zdroj: ČT sport): "Ťažko sa mi to hodnotí. Od úvodu nám to nešlo, ťahali sme celý zápas za kratší koniec. Chvíľu po zápase som plný emócií, ale dnes sme na Fínov nemali. Málo sme sa tlačili do bránky, no neviem, čím to bolo."

Ondřej Vitásek, obranca ČR (zdroj: ČT sport): "Bolo ťažké presadiť sa cez stredné pásmo, ktoré Fíni dobre bránili. Keď sa nám to už podarilo, chýbalo nám aj šťastie v koncovke. Ja som zaspal pri prvom góle, veľmi ma to mrzí. Rýchlo musíme na tento duel zabudnúť a chceme si odniesť bronzové medaily."

Jaroslav Špaček, asistent trénera ČR (zdroj: ČT sport): "Fíni výborne bránili stredné pásmo. Rýchlo sme dostali prvý gól a následne sme mali problém dostať sa do zápasu proti dobre hrajúcemu súperovi. Nechodili sme dorážať puky pred Rinneho, urobili sme niekoľko zbytočných faulov a v oslabení inkasovali druhý gól."

Pekka Rinne, brankár Fínska: "Odohrali sme po obrannej stránke náš najlepší zápas. Česi majú výborný tím, mám pred ich hráčmi rešpekt. Dnes sme však boli lepší a postup sme si zaslúžili. Teším sa na finále proti Rusku."

Online:

Koniec, Fíni vyhrali 3:0, Lehtera dal gól do prázdnej bránky pri powerplay Čechov.

59. min: Česi hrajú powerplay, minútu a 9 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času má puk brankár Rinne.

58. min: Česi sa neúspešne tlačia do fínskej bránky.

55. min: Ak by Palola zvýšil v čistej šanci na 3:0, bolo by po nádejách Čechov na finále.

53. min: Česi sa snažia, ale obrana Fínov pracuje výborne, Jágr neuspel so zúfalými dorážkami.

49. min: Rolinek v ďalšom oslabení dobrú šancu nepremenil.

47. min: Fíni nevyužili presilovku.

45. min: Tréner Růžička mení opäť útoky, ale hra Čechov stále nie je taká, aká by za tohto stavu mala byť.

V úvodných dvoch minútach tretej tretiny mali Fíni asi tri veľké šance, ale gól nedali.

Posledné dve minúty druhej tretiny hrajú Česi v oslabení. Na trestnej je Červenka. Najčistejšiu šancu nepremenil Lehtera.

34. min: Salák vytiahol skvelý zákrok betónom. Fíni mohli viesť už 3:0. Vzápätí nedal gól z ďalšej dorážky ani Jokinen.

32. min: Salák si pri oslabení ČR nepostrážil priestor na ľade a Immonen mu dáva gól.

28. min: Česi takmer vyrovnali. Po strele Jágra. Haula ale zaľahol puk v bránkovisku.

27. min: Česi hrajú presilovku. Von išiel Palola.

24. min: Po akcii Jormakku mohol zvýšiť na 2:0 Palola.

23. min: Česi nevyužili presilovku. Neuspeli Jágr ani Červenka.

Česi síce prehrávajú po prvej tretine 0:1, ale pôsobia isto. Fíni hrajú ako proti Kanade, nič nevymýšľajú, ale dali gól. A 18 sekúnd pred koncom prvej tretiny mohol vo výbornej šanci zvýšiť Pakarinen.

15. min: Hertl ide na trestnú lavicu. Fíni neuspeli.

14. min: Immonen a Jormakka mohli zvýšiť, umnú akciu zlikvidoval Salák.

9. min: Lehtera prekonáva Saláka, puk skĺzol o jeho hokejku do siete. Pred ním mohol otvoriť skóre Palola. Česi hneď po góle hrajú presilovku. Červenka gól po prihrávke Jágra nedal.

4. min: Veľkú šancu mali Fíni, Pekarinen trafil ale iba do Saláka.

V bránke ČR stojí Alexander Salák, vo fínskej Pekka Rinne.

Zápas sa začal, kurzy v stávkových kanceláriach sú úplne vyrovnané, na víťazstvo jedného i druhého tímu je kurz okolo 2,5. Takže, ak by ste stavili 10 eur, v čistom by ste zarobili okolo 15 eur.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Fíni zdolali Česko 3:0 a vyzvú o zlato Rusov