Anna Schmiedlová na Roland Garros. (Autor: SITA/AP)

Karolína Schmiedlová (SR) - Venus Williamsová (USA-29) 2:6, 6:3 a 6:4

Dominika Cibulková (SR) - Tamira Paszeková (Rak.) 6:3, 6:4

Daniela Hantuchová (SR) - Claire Feuersteinová (Fr.) 6:1, 6:4

Dvojhra mužov - 2. kolo:

Martin Kližan (SR) - Robin Haase (Hol.) 6:1, 3:6, 6:1, 1:6 a 7:5

((f))

PARÍŽ. Streda bola na Roland Garros skvelým dňom pre slovenských tenistov. Do tretieho kola postúpili všetci štyria Slováci. O najväčšie prekvapenie z našich sa v Paríži postarala Karolína Schmiedlová.

Po výbornom bojovnom výkone vyradila bývalú svetovú jednotku a nasadenú dvadsaťdeviatku Američanku Venus Williamsovú v troch setoch 2:6, 6:3, 6:4.

Zverenka trénera Milana Martinca získala na centrálnom dvorci Philippa Chatriera najcennejší skalp v kariére.

V 3. kole nastúpi proti Španielke Garbine Muguruzovej Blancovej, ktorá nečakane vyradila najvyššie nasadenú obhajkyňu titulu Serenu Wlliamsovú 6:2 a 6:2.

Slovenka sa Venus revanšovala za nezdar dvakrát 3:6 z marca na tvrdom povrchu v Miami. Jej doterajším maximom podľa renkingu zdolanej súperky bol vlaňajší triumf nad Alizé Cornetovou v Katoviciach. Francúzka bola v tej chvíli na 33. pozícii. Viac o priebehu zápasu sa dočítate v online prenose dole.

Schmiedlová: Nemôžem tomu uveriť

Víťazka nedávneho trnavského podujatia ITF Empire Slovak Open Schmiedlová bola na Majors štvrtýkrát v 2. kole, prvý raz v ňom uspela.

"Je to moje najcennejšie víťazstvo v doterajšej kariére, stále nemôžem tomu uveriť. Na začiatku zápasu som mala z Venus rešpekt. Je to veľká šampiónka, navyše na turnaji v Miami som s ňou prehrala. Postupne som sa však dostala do správneho rytmu a začala predvádzať kvalitný tenis. V 3. kole zrejme nastúpim proti jej sestre Serene. Chcem si ten zápas užiť a uvidíme, ako to dopadne," povedala v prvom interview priamo na kurte.

"Muguruzová hrá veľmi útočný tenis. Je to vysoká hráčka, ktorá dáva veľké pecky, no určite mám väčšiu šancu ako v Austrálii, kde bol veľmi rýchly povrch. Na antuke sa dá predsa len dostať do výmen. Nevidela som ani jednu loptičku jej zápasu so svetovou jednotkou, no určite musela hrať dobre, keď ju tak hravo zdolala. Všetko je však lepšie ako čeliť v 3. kole Serene," dodala Schmiedlová.

Martinec: Hrá tu vždy dobre

Veľkú spokojnosť vyslovil aj jej tréner Martinec. "Som veľmi šťastný, že sa jej na grandslame podarilo zdolať takú skvelú hráčku akou je Venus, navyše na najväčšom kurte, kde v živote nehrala. Kajka potvrdzuje, že parížsky Roland Garros miluje, hrá tu vždy dobre," povedal Martinec.

"V prvom sete hrala Venus výborne, mal som však pocit, že jej postupne ubúdajú sily. V druhom sete Kája predĺžila údery a na dvorci dominovala, rovnako na začiatku tretieho dejstva, kde dobehla ťažké lopty. Za stavu 5:3 síce nepremenila dva mečbaly, keď príliš riskovala, desiaty gem však zvládla na jednotku."

Venus: Bola som príliš netrpezlivá

"Myslím si, že súperka zahrala veľmi dobre. Dokonca aj v tom prvom sete kvalitne vzdorovala. Ja som v druhej a tretej časti porobila veľa chýb a jej sa naďalej darilo, stále vracala do dvorca množstvo loptičiek," povedala Venus na tlačovej besede.

"V druhom a treťom sete to nebol môj deň. V porovnaní s tým prvým dejstvom v nich značne klesla percentáž môjho prvého podania, často som musela ísť cez druhý servis. Navyše, bola som príliš netrpezlivá, mala som tendenciu unáhliť sa, zbytočne skracovať výmeny."

Cibulkovú čaká nepríjemná súperka

Dominika Cibulková si ako nasadená deviatka poradila s Rakúšankou Tamirou Paszekovou v dvoch setoch 6:3 a 6:4. O osude prvého setu zápasu medzi Cibulkovou a Paszekovou rozhodol ôsmy gem, v ktorom Slovenka prelomila súperkino podanie. V druhom dejstve síce Rakúšanka vyrovnala za 2:4 na 4:4, no záver patril slovenskej jednotke. Cibulková využila štyri brejkové príležitosti zo siedmich, Rakúšanka dve z piatich.

V deviatom geme Cibulková vzala Paszekovej servis a v ďalšej hre premenila po úspešnom obhodení hneď prvý mečbal.

"Som rada, že sa na antuke postupne rozohrávam. Každé víťazstvo je pre mňa veľmi dôležité. Môj herný štýl je trochu iný, ako bol predtým. Na antuke som sa spočiatku necítila v tejto sezóne dobre, ale tvrdo sme makali s trénerom na tom, aby som sa do toho dostala," uviedla Cibulková pre Rádio Slovensko.

Ďalšou súperkou finalistky Australian Open bude Austrálčanka Samantha Stosurová.

"Je to pre mňa asi najnepríjemnejšia súperka na okruhu. Stosurová hrá servis s vysokým odskokom, čo je pre mňa veľmi nepríjemné, keďže som malá a drobná. Austrálčanka si vie utvoriť konštantný tlak z forhendu a nepúšťa ma k mojej hre. Oproti minulým rokom som trochu inde tenisovo aj mentálne a verím, že dobrým
výkonom ju môžem zdolať."

Hantuchová čelila brejkom

Zavŕšila úpešný slovenský deň v Paríži. Zdolala domácu Francúzku Claire Feuersteinovú v dvoch setoch 6:1 a 6:4. V úvodnom geme prehrávala slovenská tenistka pri svojom podaní 0:40, napokon si však podržala svoj servis a dostala sa do zápasu. V ďalšom priebehu prvého setu dovolila uhrať súperke iba jedinú hru a v druhom dejstve si po dvoch brejkoch vybudovala rozhodujúci náskok 4:1.

Sama odvrátila 10 z 11 brejkbalov súperky.

V dueli o postup do osemfinále nastúpi v piatok proti ôsmej nasadenej Nemke Angelique Kerberovej.

Kližan: V piatom sete som sa nevzdával

Z postupu do 3. kola sa tešil aj Martin Kližan. V zápase plnom zvratov si poradil s Holanďnom Robinom Haasem po päťsetovej bitke 6:1, 3:6, 6:1, 1:6 a 7:5. V rozhodujúcom sete prehrával 0:2, potom však súperovi zobral podanie. Za stavu 5:4 síce nepremenil prvý mečbal, no v dvanástom geme využil po víťaznom forhende pri podaní súpera v poradí druhú možnosť.

"Je to taký ženský výsledok. Najkrajší bol piaty set, v ktorom som prehrával 0:2 na gemy a bol som brejk dole, no nevzdával som sa. Videl som, že Haase nebol na tom kondične dobre. Bol vzadu zakopaný, no stále som to naťahoval a takmer sa mi to vypomstilo. S Granollersom som v tomto roku už vyhral v Sao Paule. Je to môj dobrý kamarát, vyhovuje mi a mám veľké šance vyhrať," povedal Kližan pre RTVS.

V 3. kole si Kližan zmeria sily s 28-ročným Španielom Marcelom Granollersom-Pujolom.

Kližan na Roland Garros už jeden titul získal. V roku 2006 uspel vo dvojhre juniorov. V súťaži mužov bol zatiaľ najďalej v 2. kole.

Prvý raz od melbournských Australian Open 2002 sú na grandslamovom podujatí štyria slovenskí tenisti v 3. kole dvojhry. Vo štvrtok sa sa k úspešnému kvartetu môže pridať Magdaléna Rybáriková. V 2. kole nastúpi proti Španielke Maríi-Terese Torróovej-Florovej.

Štvorhra mužov - 1. kolo:

García-López, Oswald (Šp./Rak.) - Knowle, Mertiňák (Rak./SR) 6:4, 6:2

Štvorhra žien - 1. kolo:

Čepelová, Vögeleová (SR/Švaj.) - Foretzová-Gaconová, Thorpeová (Fr.) 6:2, 7:6 (3)

Online prenos:

tenis_lipticka_15.jpg Za stavu 5:4 ďalší mečbal pre Slovenku, už tretí. A úspešný, Schmiedlová vyhrala 6:4 a celý zápas 2:1 na sety!

tenis_lipticka_15.jpg Dva mečbaly pre našu tenistku, 19-ročná nádej prvý nevyužila. Ani druhý, je to zhoda. Hru nepokon získava Venus.

tenis_lipticka_15.jpg Schmiedlová vydrela víťazstvo pri svojom podaní a vedie už 5:3, v hre hranej na dve zhody dokázala troma skvelými obhodmi znechutiť súperku.

tenis_lipticka_15.jpg Škoda. Schmiedlová otočila z 0:30 na 40:30, ale hru napokon prehrala, je to 4:3. A stále má naša tenistka brejk k dobru.

tenis_lipticka_15.jpg Schmiedlová hrá isto, naopak, Venus kopí chyby, je to už 4:2, Schmiedlová dovolila súperke v 6. hre tretieho setu len jeden fiftín.

tenis_lipticka_15.jpg Víťazné údery sú aktuálne celkovo 19:29. Najrýchlejšie podanie Slovenky išlo rýchlosťou 168 km/h, Venus 185 km/h.

tenis_lipticka_15.jpg Tretia hra tretieho setu trvala približne 10 minút, padlo v nej veľa zhôd a jej víťazkou sa stala Schmiedlová. Venus urobila na záver dvojchybu.

tenis_lipticka_15.jpg Schmiedlová vyhrala druhý set 6:3, trval 43 minút. Na forhendové víťazné údery vedie Venus výrazne 14:5.

tenis_lipticka_15.jpg Výborne. Anna získala aj svoje podanie a je to už 5:2 v jej prospech v II. sete.

tenis_lipticka_15.jpg Schmiedlová sa v druhom sete predsa len chytila. Zobrala súperke až dve podania za sebou a vedie 4:2! Venus začína viac kaziť, nevynútené chyby sú aktuálne 7:22.

tenis_lipticka_15.jpg V druhom sete viedla naša tenistka 1:0, ale stratila ďalšie svoje podanie a je to už 1:2.

tenis_lipticka_15.jpg Za stavu 2:4 a 0:30 Schmiedlová pri svojom podaní otočila na 40:30, nasledovalo viacero zhôd a napokon strata ďalšej hry, je to už 2:5.

tenis_lipticka_15.jpg Naopak, podanie berie Anne Venus, získala ho štyrmi vyhratými loptičkami, Schmiedlová mala len jediný fiftín.

tenis_lipticka_15.jpg Druhé podanie Venus Schmiedlová tiež poriadne skomplikovala, hralo sa na viacero zhôd, je to 2:2.

tenis_lipticka_15.jpg Schmiedlová hrá zatiaľ výborne, prvé podanie získala, následne prvé podanie súperky takmer zlomila, ale ďalšie svoje podanie tiež získala.