Šarapovová zdolala Halepovú a druhýkrát vyhrala Roland Garros

Maria Šarapovová s trofejou pre víťazku Roland Garros.
Maria Šarapovová s trofejou pre víťazku Roland Garros. (Autor: TASR/AP)

Maria Šarapovová zdolala Simonu Halepovú v troch setoch 6:4, 6:7 (5) a 6:4.

Roland Garros - finále - ženy

Šarapovová (7.) - Halepová (4.) 6:4, 6:7 (5), 6:4 za 182 minút

((foto))

PARÍŽ. Ruská tenistka Maria Šarapovová sa stala druhýkrát v kariére víťazkou ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.

Zdroj: rolandgarros.com

V dramatickom a kvalitnom finále si ako nasadená sedmička poradila so štvorkou "pavúka" Rumunkou Simonou Halepovou za 175 minút v trojsetovej bitke 6:4, 6:7 (5), 6:4.

Šarapovová nadviazala na triumf z antukového vrcholu sezóny z roku 2012 a získala piaty titul z podujatí veľkej štvorky, vlani prehrala vo finále s Američankou Serenou Williamsovou.

Ruska si z francúzskej metropoly odnáša prémiu 1,650 milióna eur a 2000 bodov do svetového rebríčka WTA. V jeho novom vydaní sa posunie na piate miesto.

Šarapovová sa zároveň stala hráčkou s druhým najväčším zárobkom na prize money v histórii ženského tenisu a novou líderkou rebríčka Champions Race, do ktorého sa započítavajú tohtoročné výsledky.

Osem najlepších tenistiek si vybojuje účasť na šampionáte WTA v Singapure.

Halepová napriek finálovej prehre bude v novom vydaní svetového rebríčka figurovať na tretej priečke - najvyššie v kariére.

Šarapovová ťahá sériu 20 triumfov v trojsetových súbojoch na antuke. V dueli takéhoto typu nezaváhala od prehry s Belgičankou Justine Heninovou v osemfinále RG 2010.

V "maratónoch" má celoživotné skóre 143:43 (Halepová 62:38, z toho v aktuálnej sezóne 8:2). Ruska od osemfinále do semifinále vrátane tri razy predviedla obrat z manka 0:1 na sety - proti Austrálčanke Samanthe Stosurovej, Španielke Garbine Muguruzovej-Blancovej a Kanaďanke Eugenie Bouchardovej.

Ruskí fanúšikovia boli tichší

Šarapovová bola po zisku titulu dojatá. "Bolo to moje najťažšie grandslamové finále v kariére. Klobúk dolu pred výkonom Simony, odohrala neuveriteľný zápas."

"Pred pár rokmi som si vôbec nevedela predstaviť, že by som mohla v Paríži získať dva tituly. V roku 2012 som tu skompletizovala svoju grandslamovú zbierku, vlani som postúpila do finále a teraz sa opäť teším z cennej trofeje."

"Cítim veľké emócie. Atmosféra na Roland Garros je vždy jedinečná, každý fandí svojej krajine, čo nám hráčkam dodáva veľa energie. Dnes bolo v hľadisku veľa rumunských fanúšikov, našli sa tam aj nejakí ruskí, no tí boli oveľa tichší," povedala Ruska v prvom interview s bývalým francúzskym tenistom Fabricom Santorom.

"V prvom rade gratulujem Marii. Je to veľká šampiónka, hrala skvele a zaslúžila si titul. Pre mňa je to prvá reč na grandslamovom ceremoniáli, a hoci dúfam, že ešte prídu mnohé ďalšie, tento okamih navždy bude mať výnimočné miesto v mojej pamäti," skonštatovala Halepová.

Cesta Šarapovovej za titulom

1. kolo: Xenia Pervaková (Rus.-Q/156.) 6:1, 6:2 za 61 minút

2. kolo: Cvetana Pironkovová (Bul./42.) 7:5, 6:2 za 92 minút

3. kolo: Paula Ormaecheová (Arg./75.) 6:0, 6:0 za 51 minút

4. kolo (osemfinále): Samantha Stosurová (Aus.-19/18.) 3:6, 6:4, 6:0 za 123 minút

štvrťfinále: Garbine Muguruzová-Blancová (Šp./35.) 1:6, 7:5, 6:1 za 126 minút

semifinále: Eugenie Bouchardová (Kan.-18/16.) 4:6, 7:5, 6:2 za 147 minút

finále: Simona Halepová (Rum.-4/4.) 6:4, 6:7 (5), 6:4 za 182 minút

Ohlasy zahraničných médií

WTA.com (USA): "Šarapovová si prinavrátila Paríž. Vychádzajúcu hviezdu Simonu Halepovú prekonala v absolútnej epike."

L´Equipe (Fr.): "SuperMária!"

Le Figaro (Fr.): "Šarapovová zužitkovala svoje skúsenosti a napokon v skvelom a napínavom súboji prevýšila novicku v grandslamovom finále Halepovú."

Championat (Rus.): "Trojitý ruský úder. Už predtým nás potešili svojimi výsledkami juniori Daria Kasatkinová a Andrej Rublev."

ProSport (Rum.): "Paríž objavil zázračnú Halepovú. Vo finále síce prehrala so Šarapovovou, ale prispela k elektrizujúcemu predstaveniu."

AP (USA): "Zápas trval 3:02 h, bolo to najdlhšie finále od roku 1996, keď Steffi Grafová zvíťazila nad Arantxou Sánchezovou-Vicariovou 10:8 v treťom sete."

Marca (Šp.): "Mimozemská Šarapovová. Uspela v prvom parížskom trojsetovom finále od sezóny 2001."

ORF (Rak.): "Prvotriedne a dramatické finále."

Press Association (V. Brit.): "Šarapovová zvládla trojsetové titanské útrapy proti Halepovej. Získala svoj druhý parížsky titul za tri sezóny. Pozoruhodný prerod hráčky, pre ktorú antuka kedysi bola cudzou planétou."

iDnes.cz (ČR): "Šarapovová si v Paríži vydrela druhý triumf. Finále sa zapíše do dejín ako jedno z najkrajších a najnapínavejších."

Ohlasy osobností

Mandy Minellová: "Maria Šarapovová je taký vzor! Takto si počínajú šampióni."

Patrick McEnroe: "Dve skvelé semifinále a titanské útrapy vo finále vo dvojhre žien na Roland Garros."

Sofia Arvidssonová: "Aké úžasné finále. Šarapovovej bojovné srdce je obdivuhodné!"

Boris Becker: "Bravó, Maria Šarapovová!!! Veľký rešpekt Simone Halepovej! Všetkých priklonili k ženskému tenisu!!!"

Alina Židkovová: "Grandslamové prejavy ma vždy dostanú... Slzy v očiach."

Marion Bartoliová: "Aké skvelé finále od oboch aktérok. Obrovská gratulácia víťazke i zdolanej."

Irina Falconiová: "Taký dojímavý okamih - vidieť Mariu Šarapovovú objímať sa so svojím tímom. Takéto momenty dodávajú zmysel celému nášmu snaženiu."

Justin Gimelstob: "Wow, Maria Šarapovová je bojovníčka! Jedna z najlepších na celej športovej scéne! Strhujúce finále."

Brad Gilbert: "Všetka úcta Shazze sa to, že zvládla štyri náročné zápasy na ceste za druhým titulom na French Open."

Rennae Stubbsová: "Skvelý zápas! Nenávidím vedomie, že má aj zdolanú!"

Anne Keothavongová: "Bolo to epické finále. Tie dve dámy majú byť na čo hrdé."

Online prenos

tenis_lipticka_15.jpg 6:4 - Ruská tenistka to napokon zvládla. Čistou hrou potvrdila brejk z predošlého gemu a druhýkrát sa teší z víťazstva na Roland Garros.

Štatistiky 3. setu
  • Nevynútené chyby: 14:6
  • Víťazné údery: 14:3
  • Úspešnosť prvého podania: 77 % - 50 %
  • Dvojchyby: 4:1
  • Esá: 2:0

tenis_lipticka_15.jpg 5:4 - Maria Šarapovová však svoje podanie získala späť, a to čistou hrou. Ruská tenistka bude podávať na vítazstvo na Roland Garros.

tenis_lipticka_15.jpg 4:4 - Stav v treťom sete je vyrovnaný. Maria Šarapovová na brejkbal Simony Halepovej zareagovala dvojchybou.

tenis_lipticka_15.jpg 3:2 - Hrá sa naozaj kvalitný ženský tenis. Marii Šarapovovej sa druhýkrát v treťom sete podarilo získať podanie Simony Halepovej. Ako sa však už dnes niekoľkokrát ukázalo, brejk nič neznamená.

tenis_lipticka_15.jpg 1:1 - Podanie zatiaľ v druhom sete nie je zbraňou, priam naopak. Simona Halepová svoju súperku ribrejkla. Mariu Šarapovovú počas gemu rozhodca upozornil na otáľanie pri podaní.

tenis_lipticka_15.jpg 6:7 (5) - Napriek niekoľkým minibrejkom si Šarapovová nedokázala udržať vedenie a Halepová vyhratým tajbrejkom vyrovnala stav finálového zápasu. O víťazke Roland Garros 2014 rozhodne tretí set.

Štatistiky 2. setu
  • Nevynútené chyby: 21:16
  • Víťazné údery: 14:8
  • Úspešnosť prvého podania: 54 % - 61 %
  • Dvojchyby: 4:2
  • Esá: 1:0

tenis_lipticka_15.jpg 6:6 - Štvrtý brejk za sebou rozhodol o tom, že o víťazke druhého setu rozhodne tajbrejk. Na podaní začína Šarapovová.

tenis_lipticka_15.jpg 5:6 - A máme tu tretí brejk za sebou. Halepová sa pri Šarapovovej podaní dostala do výhody 0:40, cez 30:40 napokon svojej súperke podanie zobrala a ide servovať na víťazstvo v druhom sete.

tenis_lipticka_15.jpg 5:5 - Maria Šarapovová mala teraz poriadne šťastie. Svoju súperku ribrejkla aj vďaka úderu od základnej čiary, ktorý sa od pásky odrazil nechytateľne pár centrimetrov za sieť.

tenis_lipticka_15.jpg 4:5 - Simona Halepová si vynikajúcim pohybom v doteraz najdlhšej výmene zápasu (20 úderov) vybojovala brejkbal, ktorý následne využila a bude podávať na víťazstvo v druhom sete.

tenis_lipticka_15.jpg 4:4 - Marii Šarapovovej sa nepodarilo brejknúť svoju súperku. Hrá sa, ako počas celého zápasu, kvalitný ženský tenis hodný finále grandslamového turnaja.

tenis_lipticka_15.jpg 2:2 - Šarapovová však nepokračovala v nasadenom tempe, Rumunka získala dva gemy za sebou.

tenis_lipticka_15.jpg 2:0 - Halepovej nevyšiel vstup do druhého setu, po viacerých zhodách ju Šarapovová brejkla.

tenis_lipticka_15.jpg 1:0 - Šarapovová vstúpila do druhého setu suverénne a poľahky získala prvý gem.

tenis_lipticka_15.jpg 6:4 - Maria Šarapovová brejkla Simonu Halepovú a vyhrala prvý set finálového zápasu Roland Garros.

Štatistiky 1. setu
  • Nevynútené chyby: 16:10
  • Víťazné údery: 19:9
  • Úspešnosť prvého podania: 58 % - 58 %
  • Esá: 0:1

tenis_lipticka_15.jpg 5:4 - Halepová sa dostala naspäť do prvého setu. Pri podaní Šarapovovej využila druhý brejkbal.

tenis_lipticka_15.jpg 5:3 - Rumunská tenistka zastavila rozbehnutú Šarapovovú, ktorá predtým získala päť gemov za sebou, ôsmy gem získala čistou hrou. Šarapovová podáva na víťazstvo v prvom sete.

tenis_lipticka_15.jpg 4:2 - Halepová druhýkrát za sebou stratila svoje podanie. Šarapovová sa oproti úvodu zápasu výrazne zlepšila. Súperku agresívnou hrou naháňa po kurte. Pri 15 víťazných úderoch však Šarapovová však už spravila 10 nevynútených chýb. Halepová má po šiestich gemoch v tomto ohľade bilanciu 6:6.

tenis_lipticka_15.jpg 2:2 - Šarapovová brejkla Halepovú. Vo štvrtom geme sa ruská tenistka prezentovala niekoľkými krásnymi forhendovými víťaznými údermi. Premenila štvrtý brejkbal.

tenis_lipticka_15.jpg 0:1 - Zápas sa začal brejkom. Šarapovová pri gembale spravila dvojchybu, následne Halepová využila svoj prvý brejkbal v zápase.

15:13 - Finále ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros sa začalo podaním Marie Šarapovovej.

Finále ženskej časti Roland Garros je tento rok záležitosťou Marie Šarapovovej a Simony Halepovej.

Ruska sa do finále dostala cez Kanaďanku Eugenie Bouchardovú (4:6, 7:5 a 6:2), Rumunka si poradila s Nemkou Andreou Petkovicovou 6:2 a 7:6 (4). Pre Halepovú je to premiéra vo finále grandslamového turnaja.

Šarapovová dokázala v semifinále otočiť tretíkrát za sebou duel, na antuke vyhrala už 19. trojsetový zápas v sérii. Na Roland Garros triumfovala v roku 2012, vlani podľahla až vo finále Serene Williamsovej.

Halepová potrebovala na vyradenie Petkovicovej iba dva sety, so Šarapovovou pred mesiacom prehrala vo finále turnaja v Madride.

"Možno sa mi podarí odplata, ale bude to veľmi náročné, Maria je veľká šampiónka. Ale verím si, pretože tu hrám naozaj dobre," povedala Halepová.