Kamery či miznúca pena urobia MS presnejšími, napriek rozhodcom

Pri priamych kopoch rozhodcom pomôže sprej.
Pri priamych kopoch rozhodcom pomôže sprej. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Olšiak|12. jún 2014 o 20:18

Bránková technológia, lopta s drsným povrchom či miznúci sprej pri štandardkách. Vedci avizujú technologicky najsofistikovanejší šampionát v dejinách.

BRATISLAVA. Zdalo sa to ako bezvýznamný amatérsky zápas medzi bývalými spolužiakmi. „Prehrávali sme 1:0, no získali sme priamy kop z výhodnej pozície. Postavil som si loptu a veril som si, že môžem vyrovnať,“ opisuje športový novinár Pablo Silva zápas z roku 2002.

„No keď som vystrelil, lopta trafila jedného z hráčov v múre do brucha, v momente strely bol tri metre odo mňa,“ spomína Silva. „Okamžite som rozzúrený bežal za rozhodcom, no za protesty som dostal červenú kartu.“

Silva následne začal v spolupráci s chemickým inžinierom vyvíjať sprej, ktorý mal premiéru v roku 2008 v zápase druhej argentínskej ligy. Postupne ho v Argentíne začali používať vo všetkých súťažiach a napokon ho FIFA vybrala na premiéru na svetovom šampionáte.

„Je to významné aj finančne, no najviac nás hrdosťou napĺňa, že náš produkt vstúpi do povedomia na takejto medzinárodnej úrovni,“ hovorí nadšený Silva.

Rozhodcovia budú sprejom vyznačovať vzdialenosť múru 9,15 metra od lopty. Je čiastočne na báze peny na holenie a po pár desiatkach sekúnd úplne zmizne. Silva zdôrazňuje jeho stopercentnú ekologickú neškodlivosť.

Má aj odporcov

Nápad so sprejom nie je pritom nijaká novinka. Už v roku 2000 prišiel s prvou verziou brazílsky vynálezca Heine Allemagne a sprej neskôr skúšali v brazílskych súťažiach. FIFA však bola v tom čase k tejto pomôcke skeptická.

Napokon sa dohodla so Silvom a jeho sprej použila už minulý rok na majstrovstvách sveta do dvadsať rokov i tento rok na európskom šampionáte do sedemnásť rokov. „Najprv bolo veľa skeptikov, no rozprávali sme sa s rozhodcami, ktorí ho používali, a všetci s ním boli spokojní,“ hovoril predseda FIFA Sepp Blatter minulý rok v decembri počas klubových majstrovstiev sveta.

Aj na nich sprej skúšali a našiel si tu i mnoho odporcov. „Sprej hru spomaľuje a pre mužstvá, ktoré chcú zahrať štandardku rýchlo a udržať hru vo vysokom tempe, to môže byť nevýhoda. S použitím spreja môže len zahranie voľného kopu trvať minútu-dve,“ povedal brankár Bayernu a nemeckej reprezentácie Manuel Neuer po zápase s Kuang-čou Evergrande.

Rozhodcovia však novinku prijali. „Stále si zvykám, ale je to dobrý nástroj na to, aby sa dodržiavali pravidlá,“ vyhlásil podľa idnes.cz skúsený rozhodca Howard Webb.

Novinky pre MS v Brazílii

  • Systém bránkových kamier odošle v prípade, ak lopta vletí do bránky signál do hodiniek rozhodcu.
  • Rozhodcovia budú používať pri priamych kopoch sprej na označenie miesta pre loptu a postavenia múru.
  • Lopta s povrchom vo forme dlhých a hlbokých rýh má obmedziť nepredvídateľnosti letu.

Očakávaná novinka

Rozhodcovia budú mať aj ďalšiu pomôcku. Škandalózne neuznané góly na posledných dvoch veľkých turnajoch (MS 2010, EURO 2012) definitívne presvedčili vedenie FIFA aj o nevyhnutnosti zavedenia gólovej technológie.

Aj od úspechu na šampionáte bude závisieť jej prípadné zavedenie napríklad v zápasoch Ligy majstrov. „Ide o vyspelú technológiu a sme absolútne presvedčení o spoľahlivosti tohto systému,“ cituje Associated Press Dirka Broichhausena, generálneho riaditeľa nemeckej spoločnosti GoalControl. Tá dodala bránkovú technológiu na šampionát v Brazílii. Na každej bránke bude namontovaných sedem špeciálnych kamier, ktoré spolu budú trojdimenzionálne vyhodnocovať polohu lopty.

Keď sa dostane celým objemom za bránkovú čiaru, za menej než sekundu dostane rozhodca do svojich hodiniek signál o góle.

O premiéru na svetovom šampionáte ešte nedávno súperili dva typy tejto technológie - čip v lopte vs. systém bránkových kamier.

V Brazílii bude napokon ten druhý. Oba systémy boli testované na klubových majstrovstvách sveta v roku 2012 a reakcie na loptu s čipom boli rozpačité.

„Po prvom tréningu sa mi chlapci sťažovali, že do lôpt s čipom sa akosi ťažšie kope,“ uviedol počas turnaja Rafa Benítez, vtedajší tréner Chelsea. „Cítil som to tak, akoby boli lopty prefúkané. No po pár dňoch by sme si mali zvyknúť,“ povedal jeho zverenec stopér Gary Cahill.

gol_sita_r8773_res.jpeg

Rozhodca o góle dostane správu.

FOTO: SITA/AP

Technika aj pre trénerov

Najmodernejšie technológie by v Brazílii nemali pomáhať iba rozhodcom. „Bude to technologicky najsofistikovanejší šampionát v dejinách,“ hovorí Omar Chaudhuri zo softvérovej firmy Prozone, špecializujúcej sa na analýzu hráčov v zápasoch anglickej Premier League.

„Áno, futbalové schopnosti budú hrať kľúčovú úlohu. No realizačné tímy, ktoré nebudú využívať súčasné technológie na zlepšenie výkonov mužstva, na to môžu doplatiť,“ dodáva Chaudhuri. Systém mobilných kamier umiestnených popri ihrisku bude nepretržite sledovať jednotlivých hráčov a podľa Chaudhuriho môže trénerom v pozápasovej analýze poskytnúť cenné informácie.

„Väčšina hráčov strávi s loptou priemerne iba tri minúty. Pre výsledok zápasu je však veľmi dôležité aj to, čo robia predovšetkým počas zvyšných 87 minút. Nezlyhávajú pozične pri štandardkách? Obsadzujú si adekvátne súperov?“ píše denník Guardian.

Poučili sa z jabulani

Azda nikdy v histórii nemala futbalová lopta toľko negatívnej publicity ako počas predchádzajúceho šampionátu. Brazílsky brankár Julio Cesar ju prirovnal k lopte zo supermarketu, nevyspytateľný let lopty jabulani otvorene kritizoval aj Talian Buffon i mnohí ďalší.

Hladký povrch jabulani vytváral počas letu turbulentné asymetrické víry a brazuca, lopta pre tohtoročný šampionát, je preto dizajnovaná presne opačne – s drsným povrchom vo forme dlhých a hlbokých rýh. Práve to má zamedziť nepredvídateľnosti letu.

To, že šampionát v Brazílii bude s vedou prepojený viac než akýkoľvek pred ním, malo symbolicky vyjadriť už jeho otvorenie. Vybraný dobrovoľník alebo dobrovoľníčka si pred prvým zápasom medzi Brazíliou a Chorvátskom obliekol špeciálny robotický oblek a napriek ochrnutiu dolných končatín v ňom prešiel cez ihrisko a postaral sa tak o začiatok šampionátu.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Reprezentácie»Kamery či miznúca pena urobia MS presnejšími, napriek rozhodcom