Holandsko zdolalo Čile 2:0, rozhodli striedajúci hráči

V druhej minúte nadstaveného času pridali Holanďania gól po skvelej kontre.

Góly: 77. Fer, 90.+2 Depay

ŽK: Blind - Silva. Rozhodovali: Gassama (Gambia) - Menkouande (Kam.), Kabanda (Rwanda), 60 000 divákov v Sao Paule, Arena Corinthians

Holandsko: Cillessen - Janmaat, Vlaar, de Vrij, Blind - Wijnaldum, de Jong, Kuyt (89. Kongolo) - Sneijder (75. Fer) - Robben, Lens (69. Depay)

Čile: Bravo - Medel, Silva (70. Valdivia), Jara - Isla, Aranguiz, Diaz, Mena - Gutierrez (46. Beausejour) - Vargas (81. Pinilla), Sanchez

BRATISLAVA. Futbalisti Holandska sa stali víťazmi B-skupiny na MS v Brazílii, keď v pondelňajšom priamom súboji o prvenstvo zdolali v Sao Paule reprezentáciu Čile 2:0.

Víťazný gól strelil v 77. minúte hlavou striedajúci Leroy Fer, v nadstavenom čase poistil triumf Memphis Depay.

Zverenci Louisa van Gaala sa kvalifikovali do osemfinále z prvého miesta s plným počtom 9 bodov. Už pred ich vzájomným zápasom s Čile bolo jasné, že postúpi aj ich juhoamerický súper.

"Som nesmierne hrdý na to, čo sme dokázali, a to nielen v tomto zápase. Vyhrali sme na turnaji všetky tri doterajšie duely, máme deväť bodov a strelili sme desať gólov, to je pomerne slušná bilancia," cituje stránka holandského futbalového zväzu krídelníka Arjena Robbena.

"Pochvalu si zaslúžia najmä mladí striedajúci hráči, perfektne naskočili do zápasu. Hrali sme však dobre aj ako kolektív, bojovali sme ako levy," doplnil Arjen Robben.

Holandsko si na osemfinálového súpera, s ktorým sa stretne v nedeľu 28. júna o 18.00 vo Fortaleze, musí počkať do neskorého večera.

Stretne sa s druhým tímom z A-skupiny, ktorým bude zrejme Mexiko alebo Chorvátsko, keďže sa očakáva víťazstvo Brazílie. Tá sa v takom prípade stretne v osemfinále s Čile.

((f))

Online:

V druhej minúte nadstaveného času pridali Holanďania gól po skvelej kontre. Loptu potiahol Robben a prihral na päťku Depyaovi, ktorý zvýšil na 2:0.

V 81. minúte mohlo Chile vyrovnať, ale Holanďania mali po neprehľadnej situácii v šestnástke aj šťastie.

77. minúta: Krásna strela striedajúceho Depaya zdiaľky ešte gól nepriniesla, loptu spod brvna vyrazil brankár Bravo, ale hlavička úplneho voľného, ďalšieho striedajúceho hráča, Leroya Fera už áno.

Aj v druhom polčase sa hráči rozhýbali k väčšej aktivite až po 20 minútach. Najskôr Alexis Sanches obišiel Lensa, ale z ťažkého uhla Cillessena neprekonal, na druhej strane pohrozil spoza obrancu strelou po zemi Robben.

Holanďania si v prvom polčase vytvorili viacero šancí, istotne hrozili viac ako súper. Hrali pozorne vzadu a snažili sa o smrteľné brejky. Podobný nevyšiel v závere polčasu ani Lensovi. V 44. minúte však mohol výbornou hlavičkou otvoriť skóre Čilan Diaz, tesne minul.

Ukážková akcia Arjena Robbena prišla v 40. minúte. Prešprintoval 50 metrov, pred šestnástkou urobil svoju povestnú kľučku, ale zakončil po zemi vedľa.

V 35. minúte sa po Robbenovom centri z priameho kopu ocitol v hlavičkovej šanci de Vrij, ale svoju šancu zblízka prehlavičkoval.

V 26. minúte vystrelil z priameho kopu Sneijder, ale brankár Chile Bravo nemusel predviesť žiadny bravúrny zákrok, po loptu si pohodlne prišiel po svojich.

V prvej polovici prvého polčasu sa v Sao Paule nehral vzrušujúci futbal. Zaujímavé momenty sa začali až v 23. minúte. Najskôr na jednej strane prestrelil zo šestnástky Gutierrez, z protiútoku pohrozil vnútri šestnástky Robben.

Hlasy po zápase

Louis van Gaal, tréner Holandska: "Musím priznať, že sme mali aj trochu šťastia, ale striedajúcich hráčov som posielal na trávnik s tým, aby urobili niečo s bezgólovým stavom. Tušil som, že Čiľanom budú v závere duelu dochádzať sily. Stále som však videl v našom výkone nedostatky. Musíme ich odstrániť, potom máme šancu stať sa majstrami sveta."

Jorge Sampaoli, tréner Čile: "Neustále sme sa pokúšali tvoriť hru, napádali sme súpera už na jeho polovici, ale neprinieslo to vytúžený efekt. Holanďania dobre bránili s deviatimi či desiatimi mužmi, na takúto defenzívu sa len ťažko niečo vymýšľa. Výsledok je skresľujúci, pretože sme inkasovali v záverečnej štvrťhodine najprv po štandardnej situácii a potom z rýchleho brejku v nadstavenom čase. Rozhodne sme si nezaslúžili prehrať o dva góly.

Leroy Fer, stredopoliar Holandska: "Tréner odo mňa chcel, aby som zmenil priebeh zápasu. Prišiel som na ihrisko s tým, aby som dal gól a podarilo sa mi to. Vyhrali sme všetky tri zápasy, podali sme v nich dobré výkony, tréner mal šťastnú ruku pri striedaniach. Sme v osemfinále, takže vládne spokojnosť. Za súpera si želám tím, cez ktorý postúpime ďalej."

Arjen Robben, útočník Holandska: "Tri zápasy a deväť bodov, to je skvelá bilancia. A to ešte naši súperi kopali proti nám dve penalty. Dnes to bol boj, ale som veľmi hrdý na tím, že sme tento zápas ubojovali do úspešného konca. Dokázali sme využiť dve šance. Veríme si navzájom, nášmu systému a vôbec celej organizácii hry."

Claudio Bravo, brankár Čile: "Myslím, že dnes nevyhral lepší, ale šťastnejší tím. Musíme však rešpektovať silu Holandska, ktoré vyhralo skupinu. My sme prvý cieľ splnili, ale nezastavíme sa. Ďalšie sú pred nami."

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Holandsko zdolalo Čile 2:0, rozhodli striedajúci hráči