Krása je preč, MS sa už hrajú na výsledok

Nemecký tréner Joachim Löw vo štvrťfinále proti Francúzsku.
Nemecký tréner Joachim Löw vo štvrťfinále proti Francúzsku. (Autor: SITA/AP)
Peter Fukatsch|7. júl 2014 o 23:01

Tréner Nemcov Joachim Löw pred štvrťfinále s Francúzskom povedal, že radšej uprednostní škaredý, ale víťazný futbal pred pekným s prehrou.

BRATISLAVA. Po skupinovej fáze padlo na futbalovom šampionáte v Brazílii viac gólov ako na predchádzajúcom v Juhoafrickej republike počas celého podujatia – krása. Ibaže prišlo osemfinále, a najmä štvrťfinále, a vysoký priemer klesol.

Zápasy o postup zo skupiny a play off zápasy sú vlastne dva turnaje. V prvom prípade prehra ešte nemusí nič znamenať, v druhom je to koniec.

Bezpečnosť nadovšetko

Tréneri súčasnosti sú opatrní. Preč sú časy, keď sa favorizované mužstvo s objektívne silnejším kádrom pustilo v prvých minútach do súpera a dalo zopár gólov.

Teraz v troch prípadoch padli góly už v úvode. Favoriti napriek priaznivému vývoju začali náskok brániť spoliehajúc sa na protiútoky.

Ani Holanďania sa za nerozhodného stavu proti Kostarike dlho neponáhľali, miestami ich vyťahovanie súpera z obrany pripomínalo tiki – taka.

Po zápase Nemecko – Francúzsko, ktorý bol podľa zvučnosti mien najvyrovnanejší, vravel Joachim Löw: „Oba tímy pristúpili k duelu veľmi opatrne, nikto nechcel urobiť chybu.“

Najlepší futbal videli diváci vždy v záveroch. V stretnutí Holandsko – Kostarika v predĺžení. V čase, keď už zviazané taktické pokyny menia tréneri na vabank. Na 90 percent príde neskoro.

Za jeden z najlepších zápasov je považovaný semifinálový súboj z MS 1970 Taliansko – Nemecko 4:3 po predĺžení. V riadnom čase bolo 1:1. Taliani viedli od 8. minúty 1:0. Začali hrať odporné catenaccio, až Nemci v 90. minúte vyrovnali. V predĺžení to bolo postupne 1:2, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3. Päť gólov padlo za 17 minút.

Legendárny slovenský tréner Leopold Šťastný v knihe Mexiko 70 hovoril: „Tréneri stratili kontrolu nad zápasom. Po góloch sa objímali s hráčmi, pobehovali, poskakovali. Úplne sa dali strhnúť dejom. Ako na dvore. To, čo sa divákovi môže páčiť, je neraz trénerska hlúposť.“

Dobrý tréner bol skôr priemerný hráč

Ak sa pozrieme na kariéru súčasných trénerov na MS, nájdeme spoločné prvky.

Iba Francúz Didier Deschamps a Nemec trénujúci USA Jürgen Klinsmann boli aj skutočne veľkí futbalisti.

Kombinácia skvelý hráč + slávny tréner je výnimočná. Len Nemec Franz Beckenbauer a Brazílčan Mario Lobo Zagalo získali titul ako futbalisti i koučovia.

Na trénerskej lavičke sa nedarilo Platinimu, van Bastenovi, Zoffovi. Maradona bol na posledných MS doslova smiešny.

Zo súčasníkov boli hráčmi medzinárodnej triedy ešte Belgičan Marc Wilmots, Španiel Vicente del Bosque, Chorvát Niko Kovač. Tiež dvaja tréneri z Bosny Safet Sušič a Vahid Halilhodžič (koučoval Alžírsko) a Portugalčan Paulo Bento.

Španieli zhoreli (pravda, del Bosque s nimi získal šnúru triumfov), Portugalčania tiež, Chorváti nepostúpili, ani Bosna a Hercegovina. Američania, Alžírčania, Belgičania zanechali sympatický dojem. Veľké veci však nedokázali.

Na vodcovských lavičkách sa presadzujú skôr priemerní futbalisti, ktorí rýchlo prešli na trénerskú dráhu. Majú už isté skúsenosti a sú aj teoreticky vzdelaní.

Pozrime sa bližšie na tých, ktorí ešte budú v akcii. Luiz Felipe Scolari (65 r.) počas trénerskej kariéry 24-krát menil miesto. Už získal s Brazíliou titul (2002).

Preklínajú ho však v Portugalsku. Na EURO 2004 prehral na domácom šampionáte dvakrát s Gréckom – v skupine i vo finále. Práve on by mal byť pripravený na takýto deštrukčný tím.

Je pragmatik typu – Účel svätí prostriedky. Tak vyhral titul 2002. Teraz vo štvrťfinále zvolil proti Kolumbii taktiku mnohých menších faulov najmä proti Jamesovi Rodriguezovi. V zápase ich bolo celkovo (nielen na Rodrigueza) 54, z brazílskej strany 31.

Joachim Löw (54) tiež vymenil na nemeckého reprezentačného trénera dosť miest – jedenásť. Tento európsky tím vyzerá zo všetkých mužstiev najkonsolidovanejšie. Netrpezliví nemeckí fanúšikovia a médiá nie sú s hrou spokojní. Löw zrejme múdro vyčkáva, kedy jeho hráči ukážu všetko.

Nenápadný Alejandro Sabella (59) robil dlho asistenta v rôznych argentínskych kluboch a vzdelával sa. Na viacerých miestach asistoval, aj slávnemu Danielovi Pasasarellovi. Po neúspechu Argentíny na poslednom šampionáte Južnej Ameriky ho prekvapujúco určili za hlavného kouča. Prvé, čo urobil, bolo, že zveril kapitánsku pásku Messimu.

Zo zahadzovania sa poučil

Ťažko povedať, či zo semifinálovej štvorky je známejší Scolari, alebo Louis van Gaal (62). Holanďana považujú za najlepšieho v súčasnosti. Vymenil deväť pracovných miest. Mal veľké úspechy, prežil si však svoje. Ligu majstrov vyhral s Ajaxom, s Barcelonou pri dvoch pôsobeniach zvíťazil „iba“ dvakrát v lige.

S Holandskom si užil svoje jeho asistent Frank Rijkaard na EURO 2000 doma. V semifinále remizoval s oslabeným Talianskom 0:0, na penalty prehrali Holanďania 1:3. V zápase zahodili dve jedenástky, v rozstreli ďalšie dve. Potom sa nedostali na MS 2002, van Gaal ako hlavný tréner odišiel preklínaný. Zo zahadzovania penált pred 14 rokmi sa však poučil.

Holanďania boli na MS 2010 vo finále, na EURO 2012 zlyhali. Prvé, čo van Gaal urobil, bolo, že urovnal vzťahy. Van Persie a Huntelaar sú zrazu kamaráti. Nominoval deväť hráčov z domácej ligy, čo je na Holandsko veľa. Menej známi hráči dostali šancu.

Ak by sme urobili priemer trénerov elitnej štvorice, tak nám vyjde, že by to mohol byť približne šesťdesiatnik, ktorý nikdy nebol veľký futbalista. V kluboch i reprezentácii si už svoje odskákal, aby vedel dostať tím do formy v pravú chvíľu. Ani jeden z nich neriskuje, sú to skôr pragmatici, ktorí sa snažia predstihnúť súpera drobnými ťahmi.

Domov»Futbal»Reprezentácie»MS vo futbale»Krása je preč, MS sa už hrajú na výsledok