Sagan si pripomenie vojnu, etapy kopírujú front

Belgickí vojaci počas prvej svetovej vojny.
Belgickí vojaci počas prvej svetovej vojny. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|8. júl 2014 o 18:01

Cyklisti z Tour boli v prvej svetovej vojne delostrelcami aj pilotmi.

BRATISLAVA. Mestečko Ypres leží v západnom Flámsku. Cyklisti tu v stredu odštartujú etapy, v ktorých si pripomenú obete prvej svetovej vojny (1914 - 1918). Piata až desiata etapa kopírujú západný front. Podľa odhadov tu zahynulo vyše päť miliónov ľudí.

V Ypres (po flámsky sa mesto volá Iever) sa odohrali mimoriadne brutálne boje. Nemecké vojská tu prvý raz použili proti nepriateľovi smrtiaci plyn. Najskôr to bol chlór.

Dvadsiateho druhého apríla 1915 pri priaznivom vetre otvorili tisíce fliaš s chlórom a zelenožltý oblak sa plazil k francúzskym zákopom.

Neskôr použili aj nebezpečný yperit, ktorý mohol za určitých podmienok zamoriť územie na celé dni. Etapa odštartuje pri pamätníku obetí jednej z najväčších bitiek.

Chcel ísť na front

Medzi obeťami vojny je aj 48 účastníkov Tour de France. Dokonca aj traja víťazi - Lucien Petit-Breton (1907, 1908), Francois Faber (1909) a Octave Lapize (1910).

Viaceré príbehy pripomenul historik Jean-Paul Bourgier v knihe Od kytíc a riadidiel po bajonet a kanón.

Šiesta etapa má štart pri najväčšom vojenskom cintoríne vo Francúzsku – Notre Dame de Lorette. Medzi 40­tisíc obeťami leží aj Francois Faber.

Luxemburčan bol silným cyklistom. Pri triumfe na Tour vyhral šesť zo 14 etáp. V poslednej etape sa mu asi štyri kilometre pred cieľom v Paríži roztrhla reťaz. Do cieľa dobehol ako víťaz.

V roku 1914 dokončil Tour celkovo na deviatom mieste. Mesiac po pretekoch vstúpil do Francúzskej légie.

V armáde mu najskôr ponúkli miesto pri cyklistickej jednotke, no chcel ísť na front. „Radšej budem v zákopoch. Viem, aké to tam je, a mám väčšiu šancu zabiť Nemca odtiaľ ako na bicykli,“ vravel vraj Faber. Zahynul v máji 1915 v bitke pri Artois.

Bicykle a cyklistov počas bojov často využívali obe strany Nemci i vojská Spojencov. Slúžili ako prieskumníci, poslíčkovia a pri transporte munície i zásob.

Prvý zdolal Tourmalet

Octave Lapize sa v cyklistike preslávil nielen triumfom na Tour, ale aj tým, že v roku 1910 bol na vrchole priesmyku Col du Tourmalet (2115 m) ako prvý jazdec. Na slávnych pretekoch to bola vôbec prvá horská etapa.

Väčšinu stúpania pritom Lapize bicykel tlačil vedľa seba. Organizátorov, ktorí mali na vrchole kontrolné stanovisko, obvinil, že takýmto kopcom chcú cyklistov zabiť. Lapize patril medzi známych cyklistov. Z olympiády (1908) mal bronz, vyhral klasiky Paríž – Roubaix a Paríž - Brusel, bol trojnásobným francúzskym majstrom.

V armáde slúžil najskôr pri delostrelectve, neskôr ako pilot. V júli 1917 ho zostrelili Nemci blízko Verdunu. Zomrel v nemocnici.

Cyklisti pôjdu na Tour aj okolo jeho pamätníka na Tourmalete v 18. etape.

Vojna mnohých výnimočných cyklistov obrala v najlepších rokoch o možnosť súťažiť. Belgičan Philippe Thys vyhral Tour tri razy. Jeho úspechy preklenula vojna. Zakladateľ pretekov Henri Desgrange vravel, že pre ňu prišiel minimálne o dve­tri víťazstvá.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Sagan si pripomenie vojnu, etapy kopírujú front