11. etapa Tour: Vyhral Gallopin, Sagan skončil deviaty

Tony Gallopin vyhral 11. etapu Tour.
Tony Gallopin vyhral 11. etapu Tour. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|16. júl 2014 o 08:46

V cieli bol Peter Sagan opäť sklamaný. Na konci etapy veľa nechýbalo, aby bojoval o víťazstvo.

Tour de France - 11. etapa: Besançon - Oyonnax

Dĺžka: 187,5 km, kategória: stredne kopcovitá, najvyšší bod: 998 m. n m.

Výsledky

11. etapa (Besancon - Oyonnax, 187,5 km): 1. Tony Gallopin (Fr.) Lotto-Belisol 4:25:45 h, 2. John Degenkolb (Nem.) Giant-Shimano, 3. Matteo Trentin (Tal.) Omega Pharma - Quick-Step, 4. Daniele Bennati (Tal.) Tinkoff-Saxo, 5. Simon Gerrans (Aus.) Orica GreenEdge .... 9. Peter Sagan (SR) Cannondale, 50. Peter Velits (SR) BMC Racing Team +1:36.

Poradie po 11. etape: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 46:59:23 h, 2. Richie Porte (Aus.) Sky +2:23, 3. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +2:47, 4. Romain Bardet (Fr.) AG2R La Mondiale +3:01, 5. Tony Gallopin (Fr.) Lotto-Belisol +3:12, ... 30. Peter Velits (SR) BMC +24:24,...35. Peter Sagan (SR) Cannondale +41:08.

BRATISLAVA. Tony Gallopin už Francúzov potešil. Po dvoch rokoch si ako prvý domáci jazdec vybojoval žltý dres na Tour de France.

To však nebol jeho zámer. Gallopin si pred pretekmi vyhliadol jedenástu etapu. Technický a nebezpečný zjazd do cieľa si prešiel už dávnejšie. Odvážny útok na konci etapy premenil na víťazstvo, za chrbtom mal na konci Petra Sagana.

„Práve tu som trénoval na Tour. Vedel som, že ak by prišlo k šprintu, bol by som bez šance, preto som sa pokúsil o dlhý únik,“ tešil sa Gallopin.

Bude to opäť skúšať

Peter Sagan skončil na deviatej priečke. V závere nevyužil dobrú pozíciu. Zo štvorčlennej skupiny na čele Gallopin ušiel a Sagana s ďalšími dvoma súpermi dostihlo čelo pretekov.

„Zvláštna situácia. Bol som vo výbornej pozícii pred koncom etapy, boli tam so mnou silní jazdci ako Roche, Kwiatkowski, no nechceli spolupracovať. Vedia, že v šprinte ma len ťažko predbehnú,“ hovoril Sagan pre Eurosport.

Na Tour vyhral pred dvoma rokmi tri etapy, vlani jednu. Tento rok je stále bez víťaz〜stva.

„Tím odviedol pre mňa výbornú prácu v priebehu etapy, patrí mu vďaka. Každý deň je však ťažší.“

Sagan pred etapou priznal, že ho trápi slabšie prechladnutie. „Už sa cítim lepšie. Verím, že zajtra budem v dobrej kondícii a budeme to skúša znova.“

V súťaži šprintérov ďalej kraľuje a vedie ju s obrovským náskokom.

Pittbul sa nevzdal

Z hry o solídne umiestnenie vypadol Andrew Talansky. Američan prekvapil tým, že pred mesiacom na Critérium du Dauphiné zdolal Contadora aj Frooma. Na Tour mal byť v pätici najlepších.

Po dvoch ťažkých pádoch však bojuje len o prežitie. Včera po defekte v polovici etapy odpadol v pelotónu. Dokonca zosadol z bicykla a zdalo sa, že končí. Na Twitteri sa objavili správy o jeho odstúpení. No Talansky opäť vysadol na bicykel.

Etapu dokončil so slzami a obrovskou 32­minútovou stratou. Práve pre nezlomnú vôľu si vyslúžil prezývku Pittbul. Nie je však isté, či bude so zraneniami ďalej pokračovať.

„Má za sebou veľmi ťažký deň. Trpel, no je to veľký bojovník a zaslúži si uznanie,“ hovoril športový riaditeľ tímu Garmin Robbie Hunter pre velonews.

12. etapa je opäť kopcovitá a profilom by opäť mohla vyhovovať Petrovi Saganovi.

V piatok už čakajú cyklistov na Tour prvé alpské kopce.

Online prenos:

cieľ: Gallopin zaznamenal životný úspech. Vyhral etapu na Tour de France. Ostatní jazdci ho už v závere nedobehli. Medzi špurtujúcimi bol aj Peter Sagan.

2,3 km do cieľa: Tony Gallopin sa dostal do čela. Ostatní ho dobiehajú. Medzi nimi aj Sagan.

3 km do cieľa: Peter Sagan bol pri zjazde prvý. Momentálne sa drží v štvorčlennej vedúcej skupine. Na čele je Piatkowski.

13,4 km do cieľa: Pelotón dobehol Rocha. Na čele pretekov sa pri zjazde striedajú viacerí. Prví je momentálne Tony Martin. Za ním sa drží aj Peter Sagan. Vo vedúcej skupine je tiež Peter Velits.

19 km do cieľa: Cannondale sa drží v čele pelotónu. Elmigera vystriedal na prvom mieste etapy Roche, ktorý je z tímu Saxo. Jeho lídrom bol Alberto Contador. Po jeho odstúpení bojujú zvyšní jazdci o etapové úspechy, lebo v celkovom poradí sú na tom slabo. Roche získal poslednú dnešnú prémiu.

28 km do cieľa: Na čele sú piati jazdci. Gautier, Herrada, Elmiger, Roche, Bakelants. Na pelotón majú náskok do pol minúty. Do cieľa ich čakajú ešte dva krátke stúpania.

37,5 km do cieľa: Sagan sa naďalej drží v pelotóne. Ten stráca na vedúcich jazdcov už len niečo okolo minúty. Prvý je Elmiger, ktorý získal ďalšiu prémiu, za ním sú o pol minúty Roche, Bakelants.

49 km do cieľa: Pelotón dobieha náskok vedúcej trojice. Strata je už len okolo dvoch minút. Bojovať ostáva aj Talansky, ktorý v predchádzajúcich etapách dvakrát spadol.

53,8 km do cieľa: Približne od začiatku sú na čele traja jazdci Lemoine, Elmiger a Delaplace. Andrew Talansky, ktorý patril medzi širší okruh favoritom odpadol z pelotónu a stráca viac ako osem minút. Jeho strata narastá. Na čele bol aj Cannondale, ktorý drží šance pre Petra Sagana. Cyklisti idú priemerne etapu okolo 43.6 km za hodinu.

V press centre na Tour to vyzerá pokojne.

66 km do cieľa: Slovák Peter Sagan je v hlavnom pelotóne so stratou necelých troch minút za vedúcou trojicou. Cyklistov po prudkom klesaní čaká séria náročných stúpaní.

V čele je stále trojica Lemoine, Elmiger a Delaplace.

78 km do cieľa: Vedúci traja pretekári na čele etapy majú náskok pred pelotónom 3 minúty a 38 sekúnd. Pomaly sa blížime k horám a tam sa poradia isto poriadne pomenia.

98,5 km do konca: Šprintérsku prémiu v Charcier vyhral Cyril Lemoine z tímu Cofidis, do bodovacej súťaže si pripísal 20 bodov. Sagan skončil na šprintérskej prémii na 11. mieste a získal 5 bodov. Na oficiálne stránke Tour to komentujú, že Sagan tentokrát nepresadil svoj talent.