Sagan ani nevie, prečo spadol. Šancu na výhru zničil dážď

Na zem sa počas pádu dostal aj Peter Sagan.
Na zem sa počas pádu dostal aj Peter Sagan. (Autor: TASR / AP)
Miloslav Šebela|25. júl 2014 o 19:24

Pád viacerých cyklistov dva kilometre pred cieľom sa v piatok nevyhol ani Petrovi Saganovi. V sobotu k favoritom nepatrí.

BRATISLAVA. Peter Sagan sa ani v piatok nevzdával a bojoval o šancu na etapový úspech.

„Je to pre Petra veľmi dôležitá etapa, pretože v Paríži vyhrá Kittel alebo Greipel,“ vravel ráno pred štartom športový riaditeľ tímu Cannondale Stefano Zanatta.

Celý deň vytrvalo pršalo a klzká cesta prekazila Saganovi plány. "Ani neviem, prečo som spadol. Mal som dobrú pozíciu, ale asi len na pád," povedal Sagan v cieli pre server organizátorov Tour de France.

"Možno som spadol preto, že bolo mokro. Nemohol som to zastaviť, šiel som k zemi prvý. Našťastie, nie som zranený. Mal som šťastie v nešťastí. Ozvali sa len staršie boľačky. Nie je to nič zlé," doplnil Sagan.

((foto))

"Verím, že to už do Paríža dotiahnem v zelenom drese. To bol môj hlavný cieľ pre túto Tour de France," dodal Sagan.

Pri pozičnom boji asi dva kilometre pred cieľom v ostrej pravotočivej zákrute skončilo na zemi asi dvadsať pretekárov. Medzi nimi aj slovenský šampión.

Rýchlo vstal a zdalo sa, že okrem odrenín nemal vážne zranenie. Musel však čakať na tímové auto s novým bicyklom.

Cannondale pritom vypracoval pre svojho lídra dobrú pozíciu. Z víťazstva sa po odvážnom úniku tešil Litovčan Navardauskas.

Začalo sa to Merckxom

Hoci v páde skončili viacerí favoriti a do cieľa prichádzali so stratou, na poradí sa nič nemenilo. Spadli totiž v ochrannej zóne.

Vtedy platí, že do celkového poradia dostanú rovnaký čas, ako získali jazdci, s ktorými išli v jednej skupine tesne pred pádom.

Pravidlo použili prvý raz v roku 1972. Eddy Merckx bol v najlepších rokoch a chcel vyhrať v každej etape. Pri šprinte do cieľa v St. Etienne však spadol a stratil 47 sekúnd.

Rozhodcovia mu však dali rovnaký čas, ako mali jeho súperi. Odvtedy sa začalo pravidlo o pádoch používať na všetkých pretekoch.

Najskôr bola hranica bezpečnej zóny jeden kilometer pred cieľom, neskôr ju posunuli na tri kilometre.

Uzavrú miesta na pódiu

Do cieľa v Paríži ostávajú cyklistom posledné dve etapy. Tá v sobotu prinesie zmeny v celkovom hodnotení. Dlhá časovka totiž prinesie aj minútové odstupy.

Profil je mierne zvlnený, no dĺžka 56 kilometrov favorizuje silných pretekárov.

Favoritom číslo jeden je Panzerwagen – Tony Martin. Trať mu maximálne vyhovuje. Svoju silu už Martin dokázal v deviatej etape, ktorú vyhral po dlhom sólovom úniku. V náročnej etape dokázal v poslednej hodine udržať priemernú rýchlosť 49 km/h.

Z jazdcov bojujúcich v celkovom hodnotení sú výbornými časovkármi Vincenzo Nibali a Tejay van Garderen.

Veľký boj sa odohrá o druhú a tretiu priečku. Momentálne patria tieto dve priečky Francúzom Pinotovi a Peraudovi.

V nedeľu je favoritom Kittel

Španiel Alejandro Valverde však stráca na druhé miesto iba pätnásť sekúnd a veľmi po ňom túži. Ešte nikdy totiž na Tour nebol v najlepšej trojke. Pravda však je aj to, že v časovke nikdy nevynikal.

„Bude to napínavé. Rozdiely sú malé. Verím, že bude mať dobré nohy a ešte zabojujem,“ vraví Valverde. Prekvapiť by mohol Peter Velits. Pred dvoma rokmi práve na Tour vybojoval v časovke výborné štvrté miesto.

V nedeľu patrí prvá polovica etapy víťazom. V druhej v centre Paríža budú šprintéri bojovať o posledné víťazstvo. Vlani vyhral Marcel Kittel.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Sagan ani nevie, prečo spadol. Šancu na výhru zničil dážď