Jasným favoritom časovky je Tony Martin. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|26. júl 2014 o 09:54

Nemecký cyklista Tony Martin potvrdil, že je najlepším svetovým časovkárom aj v predposlednej etape na Tour de France.

Výsledky - Tour de France:

20. etapa (Bergerac - Périgueux, časovka na 54 km): 1. Tony Martin (Nem.) Omega Pharma-Quick Step 1:06:21 h, 2. Tom Dumoulin (Hol.) Giant - Shimano +1:39 min, 3. Jan Barta (ČR) NetApp Endura +1:47, 4. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +1:58, 5. Leopold König (ČR) NetApp Endura +2:02, 6. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +2:08, 7. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +2:27, 8. Sylvain Chavanel (Fr.) IAM Project +2:36, 9. Markel Irizar Arranburu (Šp.) Trek Factory +2:39, 10. Daniel Oss (Tal.) BMC Racing +2:58, ... 16. Peter Velits (SR) BMC Racing +3:24, 68. Peter Sagan (SR) Cannondale +6:31

Poradie po 20. etape: 1. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana 86:37:52 h, 2. Jean-Christophe Péraud (Fr.) Ag2r La Mondiale +7:52, 3. Thibaut Pinot (Fr.) FDJ.fr +8:24, 4. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +9:55, 5. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +11:44, 6. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +11:46, 7. Leopold König (ČR) +14:41, 8. Haimar Zubeldia (Šp.) Trek Factory +18:12, 9. Lauren Tem Dam (Hol.) Belkin +18:20, 10. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +21:24, ... 27. Peter Velits (SR) BMC Racing +1:19:53 h, 61. Peter Sagan (SR) Cannondale +2:53:20

BRATISLAVA. Časovku v predposlednej devätnástej etape vyhral suverénne najväčší favorit Tony Martin. Nemecký cyklista vyhral pred Tomom Dumoulinom z Holandska o minútu a 39 sekúnd. Tretí bol Čech Jan Barta.

Prvý muž celkového poradia Vincenzo Nibali potvrdil suverenitu na tohtoročnom Tour de France, keď skončil v časovke na štvrtom mieste.

"Verím, že najkrajší deň na Tour bude pre mňa v nedeľu na Champs-Élysées. Takisto ma teší víťazstvo zo Sheffieldu. Bol som výborne pripravený a rozhodla moja pripravenosť," povedal Eurosportu Nibali, ktorý zajtra môže vyhrať Tour šestnásť rokov po krajanovi Marcovi Pantanim.

Druhý za Martinom je víťazstvo

"Som spokojný ako som išiel, očakával som, že budem mať viac unavené nohy. Po horách som si ale dobre odpočinul. Táto trať je ideálna pre silových jazdcov. Špecialisti na časovky majú výhodu," povedal pre Eurosport vedúci muž Tony Martin.

"Mal som dobré nohy, ale Tony je úplne niekde inde. Išiel opäť fantasticky. Byť druhý za ním je ako víťazstvo," pochválil Martina druhý v poradí Dumoulin.

Dvaja Francúzi na stupni víťazov

Oslavuje aj Francúzsko, ktoré čakalo tridsať rokov na to, aby malo dvoch mužov na stupni víťazov. V nedeľu na neho vystúpia v Paríži po poslednej etape Jeanom-Christopheom Péraud a Thibaut Pinot. Péraud si výbornou časovkou zabezpečil druhé miesto, kde preskočil krajana.

Z dvojice slovenských reprezentantov podľa očakávania skončil vyššie Peter Velits z BMC Racing, ktorý sa so stratou 3:24 min zmestil do elitnej dvadsiatky a obsadil 16. priečku. Líder bodovacej súťaže na Tour Peter Sagan zo stajne Cannondale skončil na 68. mieste (+6:31)

ONLINE

17.35: Nibali dokončil časovku na výbornom štvrtom mieste a ukázal, že je zaslúžene kráľom tohtoročného ročníka Tour de France. Dvaja Česi skončili v prvej päťke. Barta na treťom mieste a Konig na piatom.

17:32: Thibaut Pinot dokončil časovku na jedenástom mieste a celkovo je tretí.

17:29: Péraud skončil v časovke na šiestom mieste a získa celkovo druhú priečku na tohtoročnom Tour. Na trati sú už len Pinot a Nibali.

17:27: O druhú priečku bojujú Francúzi Thibaut Pinot s Jeanom-Christopheom Péraudom. Vyzerá to na Pérauda. Po stupni víťazov na Tour túžil Alejandro Valverde, ale skončí na štvrtom mieste.

17.22: Peter Velits klesol v celkovom poradí na trináste miesto. Peter Sagan je po dojazde 158 jazdcov na 63. mieste.

17.11: Výborne zvládol časovku Leopold Konig, ktorý je v cieli na štvrtom mieste. Čech sa posunie v celkovom poradí z deviateho na siedme miesto.

17.01: Na trati je ešte osemnásť jazdcov. Tretí muž celkového poradia Tour Jean Christop Peraud dostal defekt.

16.58: Štvrtý muž celkového poradia Alejandro Valverde ide v časovku zle, po 19 kilometroch je až na 41. mieste. Naopak výborne ide Čech Leopold Konig, ktorý je po 39. kilometri na treťom mieste. Úplne v pohode tiež jazdí Nibali, ktorý bol po devätnástom kilometri deviaty.

16.33: V cieli je už aj Peter Velits, ktorý išiel veľmi dobre a zatiaľ je v celkovom poradí na jedenásto mieste. Jeho čas je 1 hodina, 9 minút a 45 sekúnd.

16.28: Na trať už vyrazili aj prví traja muži celkového poradia na čele s Vincencom Nibalim.

16:16: "Som spokojný ako som išiel, očakával som, že budem mať viac unavené nohy. Po horách som si ale dobre odpočinul. Táto trať je ideálna pre silových jazdcov. Špecialisti na časovky majú výhodu," povedal pre Eurosport vedúci muž Tony Martin. "Mal som dobré nohy, ale Tony je úplne niekde inde. Išiel opäť fantasticky. Byť druhý za ním je ako víťazstvo," pochválil Martina druhý v poradí Dumoulin.

16.15: Na druhé miesto sa prepracoval Holanďan Tom Dumoulin, ktorý predbehol Čecha Bartu o osem sekúnd. Peter Velits je po 39 kilometroch na jedenástom mieste.

15:53: Časovku dokončil aj Peter Sagan, ktorý je zatiaľ 41. Slovák dojazdil s časom 1 hodina, 12 minút a 52 sekúnd. Peter Velits bol po 19 kilometroch zatiaľ na desiatom mieste.

15:45: Tony Martin potvrdil, že je najlepším svetovým časovkárom. Doposiaľ vedúcemu Bartovi dal takmer dve minúty. Určite sa stane víťazom dnešnej etapy. Jeho čas je 1 hodina, 6 minút a 21 sekúnd.

15:29: Sagan bol po 39 kilometroch na 39. mieste. Na druhom meranom úseku zlepšil vedúci čas Tony Martin.

15:23: Na trať vyrazil aj Peter Velits, ktorý bol pri podobných podmienkach štvrtý na časovke Tour de France pred dvoma rokmi.

15.10: Tony Martin potvrdzuje svoje kvality, prvých devätnásť kilometrov zvládol o 35 sekúnd rýchlejšie ako vedúci Barta. Na trati je aj ďalší z favoritov Sylvain Chavanel.

15.00: Časovka má nového lídra. Výborne ju absolvoval český cyklista Jan Barta, ktorý zvládol 54 km trať za 1 hodinu, 8 minút a 8 sekúnd.

14.49: Odštartoval už aj skvelý poľský vrchár a držiteľ bodkovaného dresu Rafal Majka.

14.43: Po devätnástich absolvovaných kilometroch bol Peter Sagan na 26. mieste spomedzi pretekárov, ktorý meraný úsek už absolvovali. Na 39. kilometri zlepšil najlepší čas Čech Jan Barta.

14.33: Najväčší favorit dnešnej časovky Tony Martin štartuje o 14.29.

14:13: Na dnešnej trati v minulosti dominoval legendárny Španiel Miguel Indurian, ktorý vyhral v roku 1994 časovku z Périgueux do Bergeracu. Vtedy sa išlo 64 km.

13.57: Peter Sagan vyrazí na trať o 14.15, Peter Velits bude bojovať proti chronometru o 15.23. V časovke odštartovalo už takmer sto jazdcov.

13.54: Na trati sú príjemné podmienky, keď je 24 stupňov a jasno.

13.38: Časovku už absolvovalo vyše päťdesiat pretekárov. Najrýchlejší je zatiaľ Američan Danny Pate z tímu Sky, ktorý má čas hodinu, deväť minút a 22 sekúnd.