Súboj o titul majstra sveta F1 miešajú spory kolegov

Z výhry v Maďarsku sa tešil Daniel Ricciardo na Red Bulle.
Z výhry v Maďarsku sa tešil Daniel Ricciardo na Red Bulle. (Autor: TASR / AP)
Michal Trško|28. júl 2014 o 19:03

Víkendové preteky F1 v Maďarsku boli dramatické ako dávno nie. Prekvapivo ich nevyhrali mercedesy.

BRATISLAVA. Za víťazstvo je momentálne vo formule 1 25 bodov. Rozdiel medzi prvým Nicom Rosbergom a druhým Lewisom Hamiltonom je po pretekoch v Maďarsku len jedenásť bodov. Obaja jazdia na mercedese, obaja chcú byť majstrom sveta a ani jeden neplánuje ustúpiť.

Do konca sezóny je ešte naplánovaných osem pretekov a v tíme majú problém. „Bol som šokovaný, keď ma požiadali, aby som Nica pustil pred seba,“ povedal podľa BBC po pretekoch v Budapešti Hamilton.

Do cieľa zostávalo 20 kôl, obaja piloti Mercedesu išli odlišnú stratégiu na rozdielnych pneumatikách. Rosberg ešte musel do boxov, Hamilton to už nepotreboval.

„Ak by som ho pustil pred seba, mohol by ma potom predstihnúť na čerstvých gumách,“ obával sa Hamilton. „Predebatujeme to v tíme, nedáva to zmysel baviť sa o tom teraz,“ povedal Rosberg. Hamilton prišiel do cieľa tretí, len tesne pred Rosbergom.

Dohody nefungujú

Obaja piloti sa s vedením tímu dohodli na tímovej stratégii už pred sezónou. No počas sezóny sa ukazuje, že nie celkom funguje.

„Podobná situácia už sa nestane, pokúsime sa z nej poučiť,“ povedal BBC šéf Mercedesu Toto Wolff. Nebude to však jednoduché, jasnú tímovú jednotku zrejme neurčia. „Z môjho pohľadu má Lewis pravdu. Príkaz jednoducho prišiel v panike. Museli sme dohnať to, čo sme stratili,“ povedal webu Autorsport Niki Lauda, bývalý pilot v službách Mercedesu.

Hamiltona po pretekoch nekritizoval ani Wolff. „Nevieme, či by Nicova rýchlosť bola dostatočne vysoká na to, aby stiahol medzeru na Daniela Ricciarda a vyhral.“

Vyhral tretí Ricciardo

Obom pilotom Mercedesu by sa pri však mohlo stať, že pri vzájomnom súperení zabudnú na tretieho v celkovom poradí. Je ním Austrálčan Daniel Ricciardo na Red Bulle. V Maďarsku vyhral a jednoznačne prekonáva tímového kolegu a majstra sveta Sebastiana Vettela.

Ten mal byť tímovou jednotkou, no po viac ako polovici sezóny je len na šiestom mieste. Ricciardo navyše prišiel v Austrálii o 18 bodov za druhé miesto pre diskvalifikáciu. Ak by ich mal, bol by výraznejšie v hre o majstrovský titul spolu s oboma pilotmi mercedesov. A to prišiel pred sezónou do Red Bullu len s malými očakávaniami.

„Predbiehanie na konci bola zábava,“ tešil sa usmiaty Ricciardo v cieli. V posledných kolách predstihol Hamiltona i dovtedy vedúceho Alonsa na Ferrari. Vettel naopak z druhého miesta na štarte spadol v pretekoch na siedme a na Ricciarda stratil 40 sekúnd.

„Sebastian musí opustiť Red Bull, pretože verejnosť naňho mení pohľad. Podľa nej začína v priemerne silnom aute vyzerať ako priemerný pilot,“ povedal Jacques Villeneuve, majster sveta z roku 1997.

Spomína sa už aj 45­-miliónová ponuka od McLarenu, ktorá by ho urobila jasne najlepšie plateným pilotom v F1.

Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Súboj o titul majstra sveta F1 miešajú spory kolegov