Slovan zažije európsku jeseň, postúpil do play-off Ligy majstrov

Takto sa hráči Slovana tešili z gólu v domácom zápase.
Takto sa hráči Slovana tešili z gólu v domácom zápase. (Autor: SITA)
Pavol Spál|6. aug 2014 o 16:04

Futbalisti Slovana Bratislava remizovali na ihrisku Šeriffu Tiraspoľ 0:0. Od 58. minúty hrali presilovku.

Tretie predkolo Ligy majstrov, odveta

Šeriff Tiraspoľ - Slovan Bratislava 0:0

/prvý zápas 1:2/

ČK: 58. Blanco (Tiraspoľ) po druhej ŽK. ŽK: 5. Grendel, 90.+ Vittek (obaja Slovan)

Rozhodovali: Vad - Tóth, Kispal (všetci Maď.)

Šeriff: Degra - Balima, Metoua, Muresan, Joaozinho - Elkin Blanco - Ismail Isa, Ginsari (46. Henrique Luvannor), Cadú, Ricardinho (58. Leonel Olímpio) - Fred Benson (61. Juninho Potiguar)

Slovan: D. Perniš - Čikoš, D. Hudák, Niňaj, Jablonský - Kolčák (85. Halenár), Grendel - Žofčák, Soumah (90.+ Jakúbek), Milinkovič - Fořt (59. Vittek)

BRATISLAVA. Objímali sa a oslavovali. Futbalisti bratislavského Slovana remizovali v odvete 3. predkola Ligy majstrov na pôde moldavského šampióna Šeriffu Tiraspoľ 0:0 a postúpili do play-off o najprestížnejšiu súťaž sveta.

„Podali sme veľmi dobrý taktický výkon. Eliminovali sme najväčšiu zbraň súpera - kolmice zo stredu ihriska. Počas celého zápasu sme boli disciplinovaní. Mali sme však rozhodnúť už oveľa skôr,“ cituje TASR trénera Slovana Františka Straku.

Postup oslavoval preňho typicky veľmi emotívne. Od radosti zvieral päsť.

• Fauly: 15 - 13

Ak zdolajú slovanisti aj nasledujúceho súpera, zahrajú sú skupinovú fázu Ligy majstrov.

Slušne si aj privyrobia. Už teraz je isté, že za postup do play–off zinkasujú od Európskej futbalovej federácie (UEFA) 2,1 milióna eur.

Majiteľ Ivan Kmotrík prisľúbil hráčom prémie – mali by si údajne rozdeliť až tristotisíc eur.

Slovan si na jeseň určite zahrá v európskych pohároch. Ak by proti ďalšiemu súperovi neuspel, bude pokračovať v skupinovej fáze menej prestížnej Európskej ligy.

Slovenský majster odohral v Tiraspoli dobrý zápas a bol lepší ako bohatší súper.

Dobrý pohyb, obetavosť, solídna kombinácia, slušné individuálne výkony. A odvaha. Hra mala fazónu. Milinkovič, Soumah či Žofčák sa dokázali presadzovať v hre jeden na jedného.

Hlavnou oporou slovenského tímu bol opäť brankár Dušan Perniš. Muž, ktorý bol v kádri Slovenska aj na svetovom šampionáte v Juhoafrickej republike 2010, chytal suverénne a tím podržal.

„Výborný výkon podal kapitán tímu Žofčák, ktorý bol tým správnym lídrom. Skvele hrala naša obrana a aj brankár Perniš,“ dodal Straka.

Hrali presilovku

Slovanu výrazne pomohlo, že hral od 58. minúty presilovku, keď bol vylúčený Elkin Blanco po druhej žltej karte. V oboch prípadoch fauloval Erika Grendela.

Slovenský klub si skupinovú fázu európskej súťaže zahrá po troch rokoch – v roku 2011 bol Slovan v Európskej lige, rok predtým si účasť v Lige majstrov vybojovala Žilina.

Okrem nej si zahrala najprestížnejšiu súťaž iba Petržalka (2005) a Košice (1997).

Úspech nášho majstra je o to cennejší, že dokázal vyradiť súpera, ktorý má zhruba trojnásobne vyšší rozpočet.

Hodnotu kádra Tiraspoľa ohodnotil server transfermarkt na 12,6 milióna eur, čo je zhruba o štyri milióny viac, ako má Slovan.

V kádri Moldavcov sú traja hráči, ktorí majú hodnotu viac ako milión eur. Žreb play off Ligy majstrov je na programe v piatok 8. augusta v Nyone.

Povedali po zápase

Veačeslav Rusnac, tréner Šeriffu: "Sme sklamaní, že nejdeme ďalej a že sme nepotešili našich fanúšikov. V desiatich sme hrali lepšie ako v plnej zostave v prvom polčase. Urobili sme veľmi veľa individuálnych chýb, našu hru, samozrejme, poznačilo vylúčenie. Nedarilo sa nám v útoku, nedokázali sme streliť gól. Chlapci sa snažili, ale nevyšlo to."

Dušan Perniš, brankár Slovana: "Dôležité bolo, že sme ustáli tlak domácich, ktorý prišiel po vylúčení ich hráča. Postúpili sme, čo je skvelé, ale naším hlavným cieľom zostáva postup do skupinovej fázy Ligy majstrov. Urobíme všetko pre to, aby sme si tam zahrali."

Róbert Vittek, útočník Slovana: "Postup nás veľmi teší, toto sme chceli. Som rád, že som mohol pomôcť mužstvu k úspešnému výsledku. Nepremenená šanca ma mrzela, našťastie nám v konečnom zúčtovaní gól nechýbal. Teraz sa popasujeme o hlavnú súťaž Ligy majstrov."

Igor Žofčák, kapitán Slovana: "Sú to fantastické pocity, celý rok sme na to dreli, že si zahráme Európsku ligu, alebo sa pobijeme o Ligu majstrov. EL už máme istú, čiže na európskej scéne budeme pôsobiť aj naďalej, takže sme veľmi radi."

Online prenos

90.+ 4 min - Zápas sa skončil. Slovan postúpil do play-off Ligy majstrov.

90.+1 min - Po ľavej strane prenikol Joaozinho, jeho strieľaný center ale skončil v náručí Perniša.

83. min - Slovan sa po faule na Soumaha dostal k štandardke, Žofčák strelou z rohu šestnástky prestrelil múr, ale aj domácu bránku.

80. min - Domáci tím hrajúci bez vylúčeného Blanca nedostáva slovenského majstra pod tlak. Domácim stačí na postup do play-off vyhrať aj 1:0.

71. min - Soumah vysunul Vitteka, útočník Slovana ale v samostatnom nájazde neuspel, loptu nastrelil iba do domáceho brankára.

64. min - Brvno sa triaslo aj na druhej strane. Po Jablonského prihrávke oklamal domáceho obrancu Soumah, následne ale nastrelil konštrukciu Degrovej bránky.

62. min - Domáci Isa krásnou strelou z azda 25 metrov trafil brvno Pernišovej bránky.

58. min - Domáci Blanco dostal po faule na Grendela druhú žltú kartu. Slovan tak má vyše polhodinovú výhodu presilovky. Pripomíname, že za tohto stavu slovenský tím postupuje do play-off. Domácim však na postup stačí víťazstvo 1:0.

53. min - Niňaj spravil veľkú chybu, keď sa nedohodol s Hudákom, kto zoberie loptu. K zakončeniu z dobrej pozície sa takmer dostal Tiraspoľ.

50. min - Fořt poslal pred "päťku" nepodarený center, Metoua si ho nešikovne zrazil smerom na vlastnú bránku. Bol z toho roh pre Slovan, po ktorom skončila lopta na Niňajovej hlave, bránku však netrafil.

46. min - Začal sa druhý polčas. Domáci tréner striedal, Ginsariho nahradil Luvannor.

I. polčas

45.+ min - Skončil sa prvý polčas. Domáci potrebujú zvíťaziť, zatiaľ ale nemajú veľkú prevahu. Šeriffu ale na postup stačí vyhrať 1:0.

45. min - Z brejkovej situácie Slovana vzišla Milinkovičova strela, ktorú nedokázal do bránky doraziť Fořt.

40. min - Z ľavej strany sa do šance dostal Ricardinho, prudkou strelou z uhla preveril Perniša.

34. min - Soumah kľučkami motal hlavy obrancom Tiraspoľu, v šestnástke sa ale nepresadil. Následne spoza pokutového územia vystrelil Grendel, Degrovi jeho pokus nenarobil problémy.

28. min - Po Caduovej prihrávke sa pomedzi stopérov Slovana dostal do šance Benson, Perniš ale jeho snahu zneškodnil včasným vybehnutím.

24. min - Na hranici "päťky" Slovana sa uvoľnil Cadu, loptu mu však vypichol Kolčák. Predtým mal na druhej strane dobrú streleckú pozíciu Milinkovič, no nezužitkoval ju.

20. min - Na druhej strane sa do šance dostali domáci, strelou spoza šestnástky ale Ricardinho netrafil Pernišovu bránku.

19. min - Slovan sa dostal k štandardke z dobrej pozície. Loptu z rohu pokutového územia však Žofčák poslal do múru. "Dobrý kopáč z takejto pozície z desiatich pokusov strelí sedem gólov," povedal v priamom prenose RTVS Milan Lešický.

10. min - V úvode zápasu sú aktívnejší domáci. Do vyloženej šance sa však ešte nedostali. Z pološancí vyťažili rohy, s ktorými ale obrana hostí nemala problémy.

1. min - Zápas sa začal. Zostava Slovana je bez prekvapení, Róbert Vittek zatiaľ po zranení zostáva na lavičke.

Domov»Futbal»Liga majstrov»Slovan zažije európsku jeseň, postúpil do play-off Ligy majstrov