Basketbalisti potrápili favorita až v druhom polčase

Peter Šimek (vpravo) odohral proti Lotyšom dobrý zápas.
Peter Šimek (vpravo) odohral proti Lotyšom dobrý zápas. (Autor: FIBA EUROPE)
Tomáš Prokop|14. aug 2014 o 09:56

Slovenskí basketbalisti prehrali v druhom zápase kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy s Lotyšskom.

V nedeľu pokazili slovenskí basketbalisti s Rumunmi záver zápasu. V prvej štvrtine pritom vyhrávali 20:3 a mali nakročené k jasnej výhre. Pokazili však druhý polčas a prehrali až príliš jednoducho 69:81.

Rovnako zle začali aj v stredu na palubovke favorizovaného Lotyšska, keď rýchlo prehrávali dvojciferným rozdielom. Polčas nakoniec vyhrali domáci pohodlne o 23 bodov.

"Začali sme so zbytočným obrovským rešpektom. Strácali sme lopty a púšťali sme Lotyšov do ľahkých zakončení," hodnotil najlepší strelec Slovákov Peter Sedmák, ktorý dal sedemnásť bodov. V prvom polčase bol jediný, kto sa vedel presadiť proti skúsenej obrane súpera, ktorý má v kádri viacero hráčov s prestížnej Euroligy.

Druhý polčas Slováci vyhrali

Lotyši druhý polčas vypustili, ale zásluhu na tom mala aj zlepšená hra slovenského tímu. Tím trénera Milana Černického zagresívnil obranu a zlepšil aj streľbu, ktorú mal dovtedy na 25% hranici úspešnosti.

"Chalani uvideli, že keď sa bojuje, tak sa dá hrať aj s podobne silným súperom. Škoda, že to prišlo až za rozhodnutého stavu. Mali sme na lepší výsledok," pokračoval Sedmák. Okrem skúseného pivota hrali dobre aj Peter Šimek a krídelník Martin Bilík. Obaja dali dvanásť bodov. Sklamaním bol výkon Srba Nenada Miloševiča, ktorý nedal ani bod pri streľbe 0/6. Pritom proti Rumunom bol najlepším strelcom s 20 bodmi.

Slováci síce vyhrali druhý polčas s Lotyšmi 40:37, ale celkovo prehrali zápas 66:86. Pozitívom je, že aspoň na pár minút vybehol na palubovku kapitán Marek Kozlík, ktorý bol zranený. Tímu naďalej chýba pivot Michal Baťka. Tréner Černický sa celkovo musí vysporiadať s absenciou až desiatich hráčov, ktorí by boli v najlepšej nominácii nášho tímu.

Chcú zdolať Švédov

O prvú výhru v kvalifikácii môžu zabojovať Slováci v nedeľu v Pezinku so Švédskom. To podobne tiež prehralo svoje prvé dva zápasy, keď nestačilo doma na Lotyšsko a prehrali aj v Rumunsku.

"Lotyši síce druhý polčas už vypustili, ale zásluhu na tom mal aj náš zlepšený výkon. V nedeľu sa posnažíme odčiniť zápas s Rumunskom. Švédov chceme zdolať," dodal Sedmák.

Domov»Halové športy»Basketbal»Basketbalisti potrápili favorita až v druhom polčase