O šéfoch nášho lyžovania rozhodujú aj zvláštne mandáty dôchodcov

Marino Mersich.
Marino Mersich. (Autor: facebook)
Vojtech Jurkovič|17. aug 2014 o 18:41

Do funkcie v lyžiarskej asociácii sa Marino Mersich dostal pred troma rokmi ako neznámy muž.

BRATISLAVA. V roku 2012 sa pre problémy s funkcionármi lyžiarskej asociácie Veronika Zuzulová rozplakala.

„Ja som vraj amatér. Nechcem od asociácie vlastne nič, len aby mi nehádzala polená pod nohy,“ hneval sa vlani v novembri počas škandalóznej tlačovej konferencie slalomár Adam Žampa. Len pár mesiacov predtým, ako zažiaril na olympiáde v Soči.

„Za vami, pán Mersich, sú bohužiaľ len prázdne slová. To, čoho sme však svedkami teraz, nemá obdobu,“ napísal zase v otvorenom liste Žampov otec Tomáš.

Muž, ktorého pred pár rokmi v našom lyžovaní nikto nepoznal, je teraz jeho kľúčovou postavou.

Gantnerová to vzdala

Minulý týždeň sa vzdala funkcie prezidentky Jana Gantnerová.

„Nevládala som už znášať tlak zo strany pána Mersicha. Zo zasadnutí predsedníctva sa stali frašky, neustále sa porušovali stanovy. Nemohla som sa už na tom zúčastňovať,“ ukončila päťročnú misiu na čele lyžovania.

„Pani Gantnerová za posledné dva roky nepriniesla do asociácie nič progresívne,“ povedal v pre SME Mersich a počudoval sa nad rozruchom okolo jej rezignácie.

Bývalá úspešná zjazdárka v reprezentácii Československa, poslankyňa Mečiarovho HZDS a vedúca výpravy na olympiáde v Soči šéfovala lyžiarskej asociácii od mája 2009, keď získala na konferencii 37 zo 43 hlasov.

Navrhli ho náhodou

Kariéru lyžiarskeho funkcionára začal Marino Mersich v dedinke pri Banskej Bystrici. Pred troma rokmi nastala osobná nezhoda dvoch členov z úseku alpských disciplín a z pléna prišiel návrh, aby dvoch rivalov nahradil Mersich.

Gantnerová si ho spočiatku pochvaľovala. Verila, že jeho skúsenosti z oblasti finančníctva asociácii pomôžu. On sa však v prvom rade zabetónoval vo funkcii šéfa úseku alpských disciplín a stal sa predsedom marketingovej i legislatívnej komisie.

„Už vtedy som pani Gantnerovú upozorňoval, aby tomu človeku neposkytla taký veľký priestor. Že mu nejde o šport, iba o moc,“ vraví bývalý tréner viacerých slovenských olympionikov Pavol Kutlík. Zdôraznil, že vždy hájil záujmy minitímov Žampovcov, Timoteja Zuzulu i Vlhovcov.

„Výpady pána Mersicha ju drsne zrážali do pocitu bezmocnosti a bezvýchodiskovosti. Bolo zjavné, že poľuje na jej pozíciu spôsobmi pod hranicou dôstojnosti,“ spomína Karol Mihok, člen predsedníctva lyžiarskej asociácie. Šéf úseku Mersich mu nedávno bez argumentácie zrušil hlasovacie právo.

Marino Mersich sa pokúšal na júnovej konferencii dokonca mimo programu odvolať aj členov kontrolno-revíznej komisie Kutlíka s Ivetou Gibódovou, inak právničkou.

„Nesúhlasili sme so zmenou stanov, lebo sa mali odhlasovať protiprávne. 62-členná konferencia nás odmietla odvolať. Očividne narazili na hranicu svedomia. Tí ľudia sa pýtali, prečo nás majú odvolať, keď nás vlastne ani nepoznajú.“

Mersich: Dajte ma na súd

Kutlík hovorí, že si po posledných krokoch Mersicha musel dať rozrušené nervy dokopy na párdňovom liečení v Tatrách. „Korunou arogancie tohto pána bolo, že keď sme ho viacerí upozorňovali, že jeho náhle nápady, čo si mienil odsúhlasiť, sú v absolútnom rozpore so stanovami i elementárnymi právnymi princípmi, smial sa nám do očí so slovami: Tak to dajte na súd.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»O šéfoch nášho lyžovania rozhodujú aj zvláštne mandáty dôchodcov