Fíni v hľadisku v Bilbau.
Fíni v hľadisku v Bilbau. (Autor: SITA/AP)
SITA|30. aug 2014 o 14:34

Na súpiskách 24 účastníkov MS je 45 hráčov z NBA, až 75 v nej niekedy hralo.

MADRID. V úvodnom zápase basketbalových majstrovstiev sveta (FIBA Basketball World Cup) v Španielsku zvíťazila Ukrajina nad Dominikánskou republikou 72:62 v C-skupine v Bilbau.

Súboj B-skupiny v Seville medzi Chorvátskom a Filipínami rozhodlo prekvapujúco až predĺženie, v ktorom uspeli Európania a v stretnutí zvíťazili 81:78.

Naturalizovaný Američan z NBA v drese Filipín Andrey Blatche nastrieľal 28 bodov a mal 12 doskokov.

Favoriti v sobotu nezaváhali. Domáce Španielsko si poradilo v A-skupine s Iránom po výsledku 90:60.

Ešte ľahšiu cestu za víťazstvom mali úradujúci svetoví šampióni z USA, ktorí v C-skupine zmietli z palubovky Fínsko 114:55.

Litva ako najväčší favorit D-skupiny triumfovala nad Mexikom 87:74, Argentína vyhrala v béčku nad Portorikom 98:75.

Anthony Davis strieľa na kôš Fínov. FOTO - SITA/AP

Fíni nedosiahli v štvrtine kôš z hry

Americkí basketbalisti dosiahli svoje druhé najvyššie víťazstvo v histórii šampionátov, keď nad Kórejskou republikou v roku 1990 vyhrali o 79 bodov.

Severania podporovaní viac ako 10 000 fanúšikmi, ktorí svojmu tímu pripravili v Bilbau takmer domácu atmosféru, držali krok s favoritom iba v úvodnej časti hry.

V druhej štvrtine zapli Američania v obrane na vyššie obrátky a súperovi za desať minút nedovolili streliť kôš z hry. Fíni zaznamenali iba dva úspešné trestné hody a druhé dejstvo prehrali 2:29.

"V závere prvého polčasu sme sa jeden druhého pýtali, že kedy sme vlastne dali posledný kôš. Súper nám v tých momentoch prakticky nič nedovolil," nechal sa počuť po zápase krídelník "suomi" Kimmo Muurinen.

Američania po zmene strán ešte zvýšili svoj náskok a napokon bez problémov dosiahli v medzinárodnej konfrontácii 55. víťazstvo za sebou. Najlepším strelcom bol s 18 bodmi Klay Thompson, o jeden bod menej zaznamenal Anthony Davis.

"V druhej štvrtine nám tréneri kričali, že súper nedal z hry ani kôš a že mu to ani nemáme dovoliť. Dodalo nám to akúsi motiváciu navyše," uviedol tvorca hry výberu USA Stephen Curry.

Na súpiskách 24 účastníkov figuruje 45 hráčov zo zámorskej NBA, až 75 hralo v tejto prestížnej súťaži. Ďalších 17 basketbalistov si kluby NBA vybrali v drafte, resp. na nich vlastnia práva. Predchádzajúci rekord 44 hráčov z NBA hralo na turnaji pred štyrmi rokmi.

Ďalším súperom Američanov bude v repríze finálového duelu z MS 2010 Turecko, zápas sa hrá v nedeľu o 21.30 SELČ.

A-skupina (Granada):

Francúzsko - Brazília 63:65 (18:11, 8:17, 15:18, 22:19)

Egypt - Srbsko 64:85 (13:21, 18:22, 12:25, 21:17)

Irán - Španielsko 60:90 (18:27, 15:21, 17:22, 10:20)

B-skupina (Sevilla):

Grécko - Senegal 87:64 (18:9, 27:8, 19:19, 23:28)

Portoriko - Argentína 75:98 (19:27, 19:18, 11:24, 26:29)

Chorvátsko - Filipíny 81:78 po predĺžení (23:9, 14:22, 20:18, 14:22 - 10:7)

C-skupina (Bilbao):

Ukrajina - Dominikánska republika 72:62 (12:13, 15:14, 21:13, 24:22)

Nový Zéland - Turecko 73:76 (17:8, 21:20, 18:24, 17:24)

USA - Fínsko 114:55 (31:16, 29:2, 29:21, 25:16)

D-skupina (Las Palmas):

Mexiko - Litva 74:87 (27:22, 14:23, 12:22, 21:20)

Austrália - Slovinsko 80:90 (19:27, 24:22, 17:20, 20:21)

Angola - Kórejská republika 80:69 (16:6, 20:12, 16:30, 28:21)

Domov»Halové športy»Basketbal»Fínov prišlo do Bilbaa povzbudiť 10 000 ľudí, Američanom nedali kôš z hry 10 minút