V Kyjeve sme vyhrali 1:0. Rozhodol Mak, ktorý v základe nahradil Stocha

Róbert Mak (Slovensko) strieľa prvý gól našich.
Róbert Mak (Slovensko) strieľa prvý gól našich. (Autor: TASR)
Sportnet|8. sep 2014 o 20:00

Róbert Mak šikovne obišiel súpera a gólom rozhodol prvý zápas kvalifikácie.

Z Kyjeva od nášho redaktora PAVLA SPÁLA

Ukrajina - Slovensko 0:1 (0:1)

Gól: 17. Mak, ŽK: Stepanenko, Rakickij, Bezus, Fedeckij, Galovskij - Kucka, Ďurica, Nemec, Kiss. Rozhodovali: Thomson - Chambers, Mulvanny (všetci Škót.), 50 000 divákov

Ukrajina: Pjatov - Fedeckij, Kučer, Rakickij, Ševčuk - Stepanenko, Kovaľčuk (66. Bezus) - Jarmolenko, Galovskij, Gusev (81. Gromov) - Zozuľa

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Gyömbér, Ďurica, Hubočan - Pečovský, Kucka - Mak (90.+ Ďuriš), Hamšík, Weiss (67. Stoch) - Nemec (63. Kiss)

KYJEV. Ideálny štart, vyhrali na pôde favorita. Dobrá taktika, solídna obrana, šikovný útok. A k tomu aj trošku šťastia. Futbalisti Slovenska v úvode kvalifikácie o postup na ME vyhrali na pôde favorizovanej Ukrajiny 1:0.

Chytil sa najprv za tvár, potom za temeno hlavy, akoby neveril, že sa mu to podarilo. Róbert Mak rozhodol zápas.

Postavou drobný krídelník to spravil prefíkane a rýchlo. Súperovho obrancu Rakitského okabátil tak, že mu loptu prešmykol pomedzi nohy a prudko vystrelil. Brankár Pyatov nestačil reagovať.

Pre útočníka PAOK Solún to bol tretí gól v reprezentácii, ale jasne najdôležitejší. Potreboval naň dvanásť zápasov. Na góle mal veľký podiel aj Hamšík, ktorý elegantne asistoval.

((f))

Obranu dirigoval Ďurica

Domáci podľa predpokladov mierne dominovali v držaní lopty, no do veľkého tlaku sa dostali až v závere. Naši sa snažili kúskovať hru.

Slováci pôsobili solídnym dojmom, boli vyrovnaným súperom. Hrali organizovane, disciplinovane bránili, slušne kombinovali. A dokázali i pohroziť. Naši mali aj šťastie, keď súper netrafil dvakrát odkrytú bránu a nastrelil i žrď.

Obranu dobre riadil skúsený stopér Ján Ďurica. Hral suverénne, sebavedome, vyhrával súboje.

Výborne pozične a suverénne hral aj krajný obranca Peter Pekarík. V zálohe šikovné finálne prihrávky predviedol kapitán Marek Hamšík. Vpredu z rýchlych brejkov hrozil Mak, ktorý mohol pridať aj ďalší gól.

Spoľahlivo pôsobil brankár Matúš Kozáčik, ktorý v závere polčasu zneškodnil vyloženú šancu.

Neuznaný gól domácich

Ukrajinci potvrdili, že sú vášnivý futbalový národ. Atmosféra na Olympijskom štadióne pripomínala veľký turnaj. Pri spievaní hymny sa všetci Ukrajinci chytili pravou rukou za srdce a hrdo spievali. „Ukrajina, Ukrajina,“ kričali väčšinu zápasu.

Národný štadión bol slušne zaplnený. Ľudia skákali, povzbudzovali, robili mexické vlny. Bavili sa aj napriek tomu, že väčšinu zápasu prehrávali. V nadstavenom čase takmer zbúrali štadión, keď im rozhodca neuznal gól pre faul na Kozáčika.

Slováci pokračujú v kvalifikácii 9. októbra, keď v Žiline privítajú Španielov, úradujúcich majstrov Európy.

Hráči si rozdelia zatiaľ päťdesiat percent zo stotisícovej prémie, ktorú majú prisľúbenú od futbalového zväzu. Zvyšnú polovicu zinkasujú iba v prípade, ak postúpia na ME.

Mak: Výborná obrana, skvelý brankár

„Naše mužstvo podalo veľmi obetavý výkon, hráči sa obetovali pre kolektív,“ povedal po zápase pre RTVS tréner Ján Kozák.

„Víťazstvo potešilo, ale je to len prvé stretnutie a do konca kvalifikácie je ešte ďaleko. Súper nás chvíľami zatlačil, na našej strane bolo aj šťastie.“

Útočník Róbert Mak dodal: „Som rád, že som gólom pomohol mužstvu. Videl som, že ku mne ide obranca súpera, ani sám som nečakal, že ho tak obídem. Vyšla mi aj strela. Mali sme výbornú obranu a skvelého brankára Kozáčika.“

Hlasy po zápase (zdroj: RTVS a tasr):

Ján Kozák, tréner SR: "Po fyzickej stránke to bolo veľmi náročné stretnutie, nie každý z našich hráčov je v ideálnom stave, ale ako sa obetovali a ako zvládli záver, je obdivuhodné. V prvom polčase sme súpera dobrou a umnou hrou eliminovali. Prebrali sme aj v istej fáze iniciatívu a dali gól. Potom mal súper dve hlavičky a pretlačil nás na konci polčasu. V druhom dejstve už chýbali sily byť nebezpeční, v defenzíve sme ešte stíhali, ale dopredu už to nebolo ono. Kolektív a súdržnosť však dominovali aj v druhom polčase, sú to zlaté body."

Marek Hamšík, kapitán SR: "Bojovali sme jeden za druhého. Najťažšie nám bolo vždy na koncoch polčasov. Robo Mak hral super, ale všetci sme hrali to, na čo sme mali. V šatni panovala radosť. Ale musíme ísť ďalej, od zápasu k zápasu a potvrdiť zisk bodov v ďalších dueloch."

Róbert Mak: "Je to veľký úspech pre mňa, ale najmä pre mužstvo. Dobre som si prebral loptu a potom som šiel sám na brankára, snažil som sa presne zakončiť. Ukrajina má veľmi dobré mužstvo, ale my sme sa poctivo pripravili. Podržali nás brankár a obrana. Najbližšie k nám prídu Španieli, ale nikdy neviete čo sa stane..."

Juraj Kucka: "Je to úplne super. Všetci sme veľmi šťastní, že sme to takto zvládli. Určite mali viac z hry Ukrajinci, ale našťastie sme to ukopali, a vydržali najmä tie konce polčasov, kde to bolo ťažké. Mali sme aj viacero dier v hre, nedalo sa s nimi všetko zabrániť. Už sme to v druhom polčase hrali viac na obrane, lebo nám na útok chýbali sily. Proti Španielsku už môžeme iba prekvapiť, nik nebude od nás čakať víťazstvo. A my budeme dobre naladí."

Ján Ďurica: "Nešli sme sem na výlet a sme radi, že to takto dopadlo. Všetci sme bojovali do konca a preto sme vyhrali. Všetky pokyny trénera sme dodržali, bola tam disciplína, srdce a ochota. Mohol som za stavu 1:0 zvýšiť vedenie, ale bol som blízko k bráne a navyše v záklone. Škoda, ale vyhrali sme a to je hlavné. Všetci sme podali fantastický výkon, ale ideme ďalej a už o mesiac nás čaká ťažký dvojzápas. Tešíme sa na Španielov v Žiline."

Ďalšie výsledky C-skupiny:

Luxembursko - Bielorusko 1:1 (1:0)

Góly: 43. Gerson - 78. Dragun. Rozhodoval: Mažeika (Lit.), ŽK: Pereira, Jans, Gerson, Da Mota, Payal - Olechnovič, Martynovič.

Španielsko - Macedónsko 5:1 (3:1)

Góly: 16. Ramos (z 11 m), 17. Paco Alcacer, 45.+3 Busquets, 50. Silva, 90.+1 Pedro - 28. Ibraimi (z 11 m). Rozhodoval: Sidiropoulos (Gr.), ŽK: Koke, Fabregas - Ristovski, Abdurahimi.

Najbližší program - štvrtok 9. októbra: Bielorusko - Ukrajina (20.45 Borisov), Macedónsko - Luxembursko (20.45 Skopje), Slovensko - Španielsko (20.45 Žilina)

Nadstavovala sa aj piata minúta. Vyhrali sme 1:0! Mak dal krásny gól v 17. minúte:

Gól brankára Ukrajiny Pjatova, ktorý bol v našej šestnástke, v 3. nadstavenej minúte neplatí, Kozáčik bol faulovaný.

90.+1. min: Ďuriš strieda Maka.

Naši veselo odkopávajú od svojej šestnástky lopty smerom preč, nadstavujú sa 4 minúty.

88. min: Domáci nás zatlačili, veľké šance si však nevytvorili.

85. min: Tlak domácich zatiaľ neprichádza, naopak, naši umne držia loptu a pýtajú si fauly. Žltú dostáva aj Kiss.

80. min: Ukrajinský tréner tretíkrát strieda, zrejme nás čaká v závere tlak domácich.

72. min: Hubočan urobil hrúbku v obrane, ale Pečovský zachránil na roh.

68. min: Mak mohol zvýšiť na 2:0, ale po Stochovej prihrávke netrafil v podobnej pozícii ako pri prvom góle bránu.

62. min: Adam Nemec je po Kuckovi a Ďuricovi tretím Slovákom so žltou kartou. Prichádza Filip Kiss namiesto Nemca. A onedlho Weissa, ktorý sa, zdá sa, zranil, strieda Stoch.

57. min: Mak prihral Hamšíkovi, ktorý nepremenil veľkú šancu na 2:0, podobne ako Weiss v prvom polčase bol aj on tvrdo atakovaný domácim hráčom.

53. min: Adam Nemec atakoval domáceho brankára po zlej rozohrávke domácich stopérov, ale Pjatov loptu dostal do bezpečia pre domácich.

51. min: Domáci Edmar hlavičkoval do žrde, Kozáčik dorážku a zároveň veľkú šancu domácich zlikvidoval.

Začal sa druhý polčas. 46. min: Pekarík odzbrojil Guseva tesne pred Kozáčikom, nebol z toho ani rohový kop.

Skončil sa prvý polčas. Ukrajina nás zatlačila len v úvode a v závere polčasu, medzitým naši hrali výborný futbal a mohli viackrát zvýšiť náskok na 2:0. To sa ale nepodarilo.

45.+1. min: Zozuľa hlavičkoval v záklone z uhla, ale našťastie mimo prázdnej brány našich a do rúk Kozáčika.

44. min: Kozáčik pohodlne vychytal hlavičku Stepanenka zblízka, Ukrajina mala najväčšiu šancu v doterajšom priebehu.

35. min: Kucka fauluje pred šestnástkou Zozuľu a vidí žltú kartu. Priamy kop Ukrajiny opäť zahráva Rakickij, opäť trafil len slovenský múr. Následne videl Rakickij žltú kartu po tom, čo takticky zastavil našich pri sľubnom protiútoku. Kapitán Hamšík protestoval u rozhodcu, zrejme chcel pre Ukrajinca kartu inej farby. Žltú videl však aj Ďurica.

33. min: Presnú strelu Pekaríka spoza šestnástky vyrazil brankár Pjatov na rohový kop.

31. min: Opäť veľká šanca našich. Hamšík krásne našiel Weissa v šestnástke, domáci obranca ho však expresne obral o loptu.

29. min: Makova technická strela skončila tesne vedľa.

24. min: Ján Ďurica hlavičkoval zblízka iba nad bránu domácich, škoda, mohlo to byť už 0:2.

17. min: Róbertovi Makovi sa pod trénerom Jánom Kozákom darí. Strelil už svoj tretí gól v repre, predtým skóroval v prípravných zápasoch v Poľsku aj v Izraeli. Tento gól však bol omnoho dôležitejší, je to jeho prvý kvalifikačný v živote. Elegantne sa po prihrávke od Hamšíka zbavil domáceho protivníka a pekne zakončil.

8. min: Pekarík s Weissom umne podržali loptu vpredu, boli sme všetkými hráčmi na súperovej polovici, avšak už nie sme.

Zápas sleduje podľa odhadov Marcela Merčiaka v Kyjeve asi 40 000 divákov, možno viac.

1. min: Po priamom kope Rakického hasil závar v našej šestnástke Ďurica. Lopta stále lieta v našej šestnástke, Ukrajinci sa na našich poriadne vrhli.

Domáci tréner Michajlo Fomenko nasadil do hry aj ofenzívne opory Andrija Jarmolenka a Romana Zozuľu. Rozhoduje Škót Craig Thomson.

Po 10 mesiacoch dostal v zostave príležitosť dlho zranený Kucka, namiesto Stocha hrá v ofenzíve našich Mak.

Odzneli hymny, zápas sa začal, vysiela ho Jednotka. Ostatné zápasy vysielajú stanice Sport1 a Sport2. Na Sport1 ide od 20.45 h zápas Španielsko - Macedónsko a na Sport2 HD od 20.45 h Švajčiarsko - Anglicko.

Rusi vyhrali 4:0 aj vďaka dvom vlastencom

Futbalisti Ruska vstúpili do bojov v G-skupine kvalifikácie EURO 2016 pondelkovým víťazstvom 4:0 nad outsiderom z Lichtenštajnska.

Hostia z maličkej alpskej krajiny si prvé dva góly strelili sami, ďalšie im pri súvislom tlaku "zbornej" vsietili Kombarov a Dzjuba.

Kvalifikácia EURO 2016 prebieha v revolučnom formáte. Na finálovom turnaji, ktorý sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku, bude o kontinentálny titul bojovať až 24 krajín.

Európska futbalová únia preto musela upraviť kvalifikačný systém a zaviedla nový koncept tzv. Týždňov futbalu. Kvalifikačné zápasy sa budú hrať vo vymedzených asociačných termínoch od štvrtka do utorka.

G-skupina:

Chimki

Rusko - Lichtenštajnsko 4:0 (1:0)

Góly: 4. M. Büchel (vl.), 50. Frick (vl.), 54. Kombarov (z 11 m), 65. Dzjuba

Domov»Futbal»Reprezentácie»V Kyjeve sme vyhrali 1:0. Rozhodol Mak, ktorý v základe nahradil Stocha