Po sláve športovcov prichádza samota. Výdavky ostanú, plat nie

Marco Pantani.
Marco Pantani. (Autor: archív TASR/AP)
Marián Szűcs|16. sep 2014 o 20:44

Koniec kariéry a čo potom? Mnohí športovci končia pri alkohole a hazarde.

Športovci po konci profesionálnej kariéry často nevedia nájsť iný zmysel života. Pridajú sa finančné i problémy vo vzťahoch a občas končia aj tragicky.

BRATISLAVA. „Keď som skončil s hokejom, môj synček často plakal preto, že už nehrám. Nevedel som, čo mu mám na to povedať, tak som plakal s ním. Nikto vás na také situácie nepripraví,“ opisoval pre Forbes bývalý hokejista Kris Draper, ktorý s Detroitom vyhral štyrikrát Stanleyho pohár.

Nie je veľa zamestnaní, z ktorých sa odchádza do dôchodku o dvadsať, tridsať rokov skôr než obyčajne. Šport medzi ne patrí. Jeden život sa končí, druhý sa začína. A mnoho športovcov s tým má problém.

„Prvý rok alebo dva po skončení kariéry väčšinou nie sú ťažké. Človek si užíva slobodu aj financie ešte nejaké sú. Potom však môže byť ťažké zaradiť sa do normálneho života,“ hovorí bývalý futbalový reprezentant Marián Zeman.

„Kamaráti, ktorých ste roky mali, sa rozpŕchnu a príde všedný život. Ak to človek nezvláda, môže sa dostať do problémov,“ dodáva.

Sám priznáva, že mal šťastie. Po skončení kariéry chvíľu robil trénera a potom založil s kamarátom firmu, ktorej sa darí. Pozná však ľudí, ktorí zďaleka nedopadli tak dobre.

„Veľkým zlom sú návykové látky, alkohol, automaty. Viem, že hazard je u športovcov široko zastúpený. Počas kariéry majú peniaze, ale potom môžu mať problémy. Hazard by som hneď zakázal,“ tvrdí Zeman.

Maradona, Pantani a ďalší

Súhlasí s ním aj bývalý tenista Dominik Hrbatý. „Je veľa športovcov, ktorí sa dostanú do problémov napríklad pre alkohol. Nudia sa, nevedia, čo robiť, nevedia sa zaradiť do života. Tak začnú piť.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Po sláve športovcov prichádza samota. Výdavky ostanú, plat nie