Veľkú šancu na úspech má slovenská cyklistika hneď v prvý deň MS

Tím BMC s naším Petrom Velitsom patrí v tímovej časovke medzi najväčších favoritov. (Autor: ARCHÍV SME - TIBOR SOMOGYI)
Miloslav Šebela|19. sep 2014 o 19:01

Peter Velits v prvej disciplíne v posledných dvoch rokoch zbieral iba zlaté medaily. V tímovej časovke i teraz patrí s tímom BMC medzi vážnych favoritov.

BRATISLAVA. Posledné dva svetové šampionáty v cestnej cyklistike sa pre slovenských fanúšikov začali skvele. Po opätovnom zaradení tímovej časovky do programu MS bol Peter Velits pri oboch víťazstvách.

Vlani vo Florencii ešte v drese tímu Omega Pharma – QuickStep. Tento rok nastupuje ako dvojnásobný majster sveta už v tíme BMC. V nedeľu sa pokúsi vybojovať medailu aj s ním.

Trať im sedí

„Cítim sa celkom dobre, v dejisku šampionátu som už od stredy. Tu absolvujeme záverečnú prípravu,“ povedal Velits pre SME. Trať je dlhá 57 kilometrov a sú na nej tri kratšie stúpania.

„Chlapci z tímu hovorili, že to nie je rovina, aká bola vlani vo Florencii, ale zase ani také ťažké prevýšenia ako pred dvomi rokmi vo Valkenburgu. Trať by nám mala vyhovovať, nie je ani technicky náročná. Keby bola časovka vyložene na rovine, bola by to výhoda pre niektoré tímy.“

V zostave BMC sú Američania van Garderen, Dennis, Taliani Oss, Quinziato a Švajčiar Dillier.

„Výber je veľmi dobrý, vyrovnaný. Každý z chlapcov ukázal, že má celkom dobrú formu, môžeme byť veľmi silný tím,“ myslí si Velits. V zostave však chýba najsilnejší časovkár BMC Američan Taylor Phinney.

S ním by naisto patrilo BMC medzi veľkých favoritov. Phinney mal v júni na majstrovstvách USA veľmi ťažký pád a doteraz sa z neho naplno nezotavil.

Pred rokom skončilo BMC na štvrtej priečke. Teraz má medailové ambície. V priebehu sezóny sa jazdcom v tejto disciplíne darilo. Špeciálne tréningy absolvovali pred dvomi týždňami v Belgicku aj Velits s Ossom a Dillierom.

„Je tu štyri-päť tímov, ktoré sú kandidátmi na pódiové umiestnenie. Patríme medzi nich. Medaila pre nás je reálna, uvidíme aká. Budeme preto musieť urobiť na trati všetko správne.“

V cieli sa ráta čas štvrtého jazdca. O titul by mali bojovať tímy Oricy a obhajcu OmegaPharma. Vlani ich delilo 81 stotín sekundy. V austrálskom tíme sú výborní dráhari. Tím obhajcov ťaží z práce trojnásobného majstra sveta Tonyho Martina.

Do boja o medaily by mali zasiahnuť aj BMC, Sky a Trek.

Pre Petra Velitsa by prípadná medaila bola už štvrtá na MS. Prvý titul získal v kategórii do 23 rokov (2007), vlani a predvlani pridal dva úspechy s celým tímom.

Cannodale prekvapil

Na Vuelte sa o obrovské prekvapenie postaral v tímovej časovke druhou priečkou Cannondale s Petrom Saganom. Ak by sa zaradil medzi medailistov teraz, bola by to senzácia.

Trať na Vuelte mala iba 13 kilometrov a bola veľmi technická s množstvom prudkých zákrut. Na úspech na MS bude treba oveľa silnejších časovkárov. Aj vlani však Cannondale dosiahol na MS výborné siedme miesto.

Tím zloženie družstva ešte neoznámil, ale Sagan by v ňom nemal chýbať. Medzi jednotlivcami v kategórii elite však v časovke Slovensko nebude mať zastúpenie. Peter aj Martin Velitsovci sa totiž rozhodli, že nebudú štartovať.

Cestné preteky sú na programe o týždeň – 28. septembra. V nich nastúpi trojica Slovákov. V nominácii sú bratia Velitsovci a bratia Saganovci. Štartujúcich vyberú tréneri až v Španielsku.

Naživo bude nedeľňajšiu časovku vysielať od 14.00 Dvojka.

Program Slovákov

• Nedeľa 21. 9. o 14.00 - tímová časovka mužov: Peter Sagan (Cannondale), Peter Velits (BMC )
  • Pondelok 22. 9. o 10.00 - časovka junioriek: Tereza Medveďová
  • Utorok 23. 9. o 10.00 - časovka juniorov: David Zverko
  • Piatok 26. 9. o 9.00 - preteky junioriek: Medveďová
  • Piatok 26. 9. o 13.00 – cestné preteky do 23 rokov: Erik Baška, Ľuboš Malovec, Mário Daško, Juraj Lajcha.
  • Sobota 27. 9. o 9.00 – cestné preteky juniorov: Juraj Bellan, Ladislav Kniha, Zverko, Kristián Zimány.
  • Nedeľa 28. 9. o 10.00 – cestné preteky mužov elite (3 miestenky) – nominácia: Juraj Sagan, Peter Sagan, Martin Velits, Peter Velits.

Domov»Cyklistika»Veľkú šancu na úspech má slovenská cyklistika hneď v prvý deň MS