Slováci na MS vo vodnom slalome sklamali, Martikán nebol ani vo finále

Vo finále Svetového pohára v Augsburgu si Michal Martikán ustrážil celkové prvenstvo. MS sa mu nevydarili. (Autor: TASR)
SITA|20. sep 2014 o 16:11

Do najlepšej desiatky v kategórii C1 sa prebojovali Alexander Slafkovský a Matej Beňuš. Ani jeden z nich však na medailu nedosiahol. Tú neskôr získali Slováci v hliadkach.

DEEP CREEK. Slovenskí singlkanoisti nezískali v sobotu medailu na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v americkom Deep Creeku.

Úradujúci majster Európy v C1 mužov Alexander Slafkovský obsadil 7. miesto, Matej Beňuš skončil na 9. priečke. Vo finále chýbal Michal Martikán, ktorého klasifikovali v semifinále na 12. pozícii. Novým majstrom sveta sa stal Američan s francúzskymi koreňmi Fabien Lefévre.

Finále sa našim nevydarilo

Dvojici Slovákov sa nevydarili podľa predstáv finálové jazdy. Alexander Slafkovský pokazil prejazd štrnástej bránky a ťukol si aj na 22. Bez týchto dvoch dotykov by sa stal opäť vicemajstrom sveta.

"Deväť mesiacov tréningu a dva desaťcentimetrové úskoky a bolo po sezóne. Čas som mal najrýchlejší, ale s dvoma dotykmi sa nedá vyhrať. Boli to nešťastné dotyky, hore mi ustrelila špica," povedal Alexander Slafkovský.

"Stačilo 5 cm a nedotkol by som sa jej. Na poslednej protivodnej bránke som si myslel, že už som vonku, potreboval som sa natiahnuť po záber a dotkol som sa," dodal Slafkovský.

Matejovi Beňušovi nevyšiel záver jazdy, čisto neprešiel 22. a 23. bránku a vo vyrovnaných pretekoch sa musel uspokojiť s 9. pozíciou.

"Do 21. bránky sa mi išlo dobre, cítil som, že to môže byť medaila. Vlnka mi zdvihla špičku, urobil som dve chyby za sebou a tie ma stáli to lepšie umiestnenie," uviedol Matej Beňuš.

Najskôr vyhrával Savšek

Krátko po pretekoch sa tešil z titulu Benjamin Savšek. Američania však podali protest a rozhodcovská jury posúdila jeden z prejazdov Lefévra ako dobrý, odpísala mu dve trestné sekundy a posunula ho na prvé miesto. Lefévre triumfoval s náskokom 1,8 sekundy pred Savšekom.

Bronz patrí Nemcovi Franzovi Antonovi, jeho kolega z deblkanoe Jan Benzien skončil štvrtý. Lefévre je vodnoslalomárskym univerzálom. V USA žije od roku 2013. Tridsaťdvaročný rodák z Orléans jazdí úspešne aj kajak, v ktorom má dve medaily z olympijských hier.

Na MS sa radoval zo siedmeho titulu, dvakrát vyhral K1 (2002, 2003), dvakrát hliadky kajakárov (2005, 2006) a dvakrát hliadky kanoistov (2010, 2011).

Slováci vyhrali hliadky

Slovenským reprezentantom vo vodnom slalome sa podarilo obhájiť titul majstrov sveta v pretekoch hliadok 3xC1. Na šampionáte v americkom Deep Creeku získalo trio Michal Martikán, Alexander Slafkovský a Matej Beňuš zlaté medaily.

Druhých Čechov zdolali o 99 stotín sekundy. Bronz si v Deep Creeku vybojovali Slovinci.

"Predpoludním som bol na seba veľmi nahnevaný za to, ako som išiel svoju jazdu. Je to zaujímavá voda. Nevravím, že som mal smolu, dalo sa to niekde dohnať. Bolo na trati pár miest, kde ma voda pridržala a bolo po finále," povedal Martikán.

"Dlhé čakanie na výsledok hliadok stálo za to. Podarilo sa nám piatykrát za sebou byť majstrami sveta v tomto zložení, čomu som veľmi rád. Byť majstrom sveta je super, piatykrát za sebou ešte lepšie. Po nevydarenom predpoludní je to malá náplasť" dodal Martikán.

K cennému kovu boli Slováci blízko aj v 3xK1 mužov. Trio Martin Halčin, Ján Šajbidor a Matúš Hujsa dlho viedlo a napokon obsadilo 4. priečku. Od medaily delilo Slovákov 1,81 sekundy. Zlato získali Francúzi, ktorí dominovali aj v pretekoch singlkajakov.

Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Deep Creeku

C1 muži - finále: 1. Fabien Lefévre (USA) 106,82 (0), 2. Benjamin Savšek (Slovin.) 108,62 (0), 3. Franz Anton 110,30 (0), 4. Jan Benzien (obaja Nem.) 110,50 (0), 5. Takuja Haneda (Jap.) 110,89 (0), 6. Thomas Quinn (V. Brit.) 112,18 (0), 7. Alexander Slafkovský 112,51 (4), ... 9. Matej Beňuš 113,24 (4), 12. Michal Martikán (všetci SR) - nepostúpil do finále

K1 muži - finále: 1. Boris Neveu 101,61 (0), 2. Sebastien Combot 102,34 (2), 3. Mathieu Biazizzo (všetci Fr.) 102,92 (0), 4. Thomas Bersinger (Arg.) 104,23 (2), 5. Lucien Delfour (Aus.) 104,97 (0), 6. Giovanni de Gennaro (Tal.) 104,85, ... 11. Martin Halčin, 29. Ján Šajbidor, 41. Matúš Hujsa (všetci SR) nepostúpili do finále

C1 ženy - finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 132,85 (4), 2. Mallory Franklinová (V. Brit.) 138,78 (6), 3. Oriane Reboursová (Fr.) 139,62 (6), 4. Kateřina Hošková (ČR) 143,03 (2), 5. Rosalyn Lawrenceová (Aus.) 147,97 (2), 6. Martina Šatková (ČR) 148,41 (6)

HLIADKY: MUŽI

3xC1: 1. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 125,10 (6), 2. Česko (Michal Jáně, Vítězslav Gebas, Jan Mašek) 126,09 (4), 3. Slovinsko (Benjamin Savšek, Luka Božič, Anže Berčič) 127,84 (6), 4. USA 128,02 (2), 5. Francúzsko 128,45 (2), 6. Nemecko 129,46 (4)

ŽENY 3xC1: 1. Česko (Kateřina Hošková, Monika Jančová, Martina Satková) 170,22 (8), 2. Veľká Británia (Mallory Franklinová, Jasmine Royleová, Ellidh Gibsonová) 181,83 (14), 3. Francúzsko (Caroline Loirová, Orlane Reboursová, Lucie Bauduová) 218,69 (58)

Domov»Ďalšie športy»Slováci na MS vo vodnom slalome sklamali, Martikán nebol ani vo finále