Lintner: Hokejista u nás je taký macher, že nič iné robiť nemusí

Richard Lintner začal tento rok sezónu opäť v Dukle Trenčín.
Richard Lintner začal tento rok sezónu opäť v Dukle Trenčín. (Autor: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Marián Szűcs|28. sep 2014 o 20:42

Po smrti hokejistu Miroslava Hlinku jeho dlhoročný spoluhráč a kamarát Richard Lintner poznamenal, že športovci často nie sú na život po skončení aktívnej kariéry pripravení.

„V najlepšom veku strácajú väčšinu tromfov, ktoré mali,“ hovorí slovenský hokejista Richard Lintner.

Keď vezmete športovcov, ktorí po skončení kariéry dokážu viesť plnohodnotný život, a tých, ktorí sa dostanú do problémov, aký pomer vám vychádza?

„Dosť nedobrý. Keď si zoberieme hokejistov, futbalistov aj iných športovcov, ktorí skončili pred desiatimi-­pätnástimi rokmi, a pozrieme sa, kde sú a ako naložili so svojím životom, zistíme, že veľa z tých príbehov nie je veľmi veselých.“

V čom je pre športovca koniec kariéry náročný?

„Problém je, že koniec príde zo dňa na deň, úplne sa zmení životný štýl. Športovec je často na cestách a prichádza o veľa kvalitného času s rodinou. Nechcem menovať, ale vidím, že po skončení kariéry často prichádzajú rodinné problémy. Zo dňa na deň sa skončí aj pravidelný finančný príjem a ďalšia vec je zdravotný stav, veľa zranení sa začne hlásiť až po kariére. Zradné je aj to, že športovci končia väčšinou pred štyridsiatkou, čo je v bežnom živote najaktívnejší vek. Človek stratí väčšinu tromfov, ktoré mal. Je to veľmi náročné na psychiku.“

Dá sa na to vôbec pripraviť?

„U nás je trend, že hlavne mladí chalani, ktorí ešte nemajú rodinu a deti, získavajú zlé návyky. Využívajú voľný čas na prvoplánové záležitosti, vysedávanie na kávičkách, videohry a podobne.“

Takže im radíte využívať čas užitočnejšie?

„Áno, minulý rok som v Trenčíne prehovoril dvoch chlapcov, aby sa diaľkovo prihlásili na vysokú školu. Bol som na to celkom hrdý a teraz mi ďakovali. Aj keby tá škola nemala byť nakoniec tým, čo im pomôže k zamestnaniu, získajú návyky, ktoré profesionálny šport otupuje.“

Čo ešte môže športovcom pomôcť uplatniť sa v živote po skončení kariéry?

„Venovať sa vo voľnom čase cudzím jazykom, hlavne angličtine. To sa im bude hodiť aj pri odchode do zahraničia. A je to jedna z najväčších devíz, ktoré po skončení kariéry hokejisti majú – aktívnu skúsenosť zo zahraničného prostredia a jazyk. To môžu využiť.“

Je však veľa športovcov, ktorí sa napriek pôsobeniu v cudzine uplatniť nevedia.

„Niekto v zahraničí iba hrá hokej a nerieši nič viac. Z toho potenciálu vytiahne veľmi málo. Treba získavať kontakty, mať otvorené oči aj uši. Je dôležité nájsť si aj nehokejových známych, napríklad podnikateľov, zájsť s nimi na pivo a počúvať, ako fungujú. Aj to je príprava na život po kariére. Môžete si získať dôveru zaujímavých ľudí. Od každého sa dá niečo naučiť a potom to využiť. Aktivitou si človek vytvára veľa príležitostí. Len na základe toho, že som sa stretával s ľuďmi a diskutoval s nimi, som už dostal veľa ponúk.“

Akých?

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Slovensko»Lintner: Hokejista u nás je taký macher, že nič iné robiť nemusí