Bianchi havaroval na F1. Je po operácii, dýcha bez prístrojov

Víťaz VC Japonska Lewis Hamilton.
Víťaz VC Japonska Lewis Hamilton. (Autor: TASR/AP)
TASR|5. okt 2014 o 10:28

Jules Bianchi z Marussie narazil do žeriavu. Preteky v Japonsku predčasne ukončili, vyhral ich Lewis Hamilton.

SUZUKA. Francúzsky jazdec F1 Jules Bianchi z tímu Marussia v nedeľu narazil do žeriavu na Veľkej cene Japonska a utrpel poranenia hlavy.

Záchranným autom ho previezli do univerzitnej nemocnice Mie University Hospital, kde sa podrobil operácii.

Po operácii dýcha bez pomoci prístrojov, informovali noviny L'Équipe.

Bianchiho otec pre francúzsku televíziu FrenchTV potvrdil, že jeho syn je v kritickom stave.

Preteky po nehode predčasne ukončili. Už predtým ich dvakrát v silnom daždi prerušili. Práve poveternostné podmienky zabránili aj nasadeniu vrtuľníka po nehode.

"O situácii budeme ďalej informovať, zatiaľ nevieme povedať viac. Nové správy prinesieme tak rýchlo, ako to bude možné," povedal hovorca federácie FIA.

Informácie nemajú ani jazdci, ktorí hromadne vyrazili do nemocnice. "Dostávame čiastkové informácie. Vyzerá to, že to vôbec ale vôbec nie je dobré."

Nehodu už vyšetruje japonská polícia, ktorá na okruhu zaistila poškodený monopost stajne Marussia.

Vyhral Hamilton

Nehodou poznamenané preteky vyhral britský jazdec Lewis Hamilton.

Veľkú cenu v 47. kole definitívne ukončili. Bianchiho monopost narazil do žeriavu. Platné sú výsledky z prejazdu 44. kola.

Ako k Bianchiho nehode prišlo? V 43. kole narazil do bariéry Adrian Sutil, bol v poriadku, vystúpil z auta. Na miesto traťoví komisári poslali žeriav, ktorý začal dvíhať jeho rozbitý monopost Sauber.

V tej chvíli však spravil chybu 25-ročný Jules Bianchi so svojou Marussiou. Vletel do rovnakého miesta ako Sutil vo chvíli, keď tam stál žeriav a svojou formulou ho trafil.

Mohutný stroj nemá nárazové zóny, s krehkou formulou 1 to bol drvivý náraz. Žeriav má naviac pomerne ostré hrany.

Dostal akvaplaning

"Mal som v tej zákrute akvaplaning. Dážď bol stále hustejší a viditeľnosť čoraz menšia. V ďalšom kole pri žltých vlajkách mal rovnaké problémy aj Bianchi," povedal Sutil.

"Bol to viac-menej ten istý incident, ale výsledok rozdielny. Žeriav prišiel po moje auto a vtedy sa to stalo," uviedol Sutil.

"Všetci vedia, že je to veľmi nebezpečná zákruta a situácia bola o to náročnejšia, že pršalo a bola veľmi zlá viditeľnosť. Myslím si, že vedenie pretekov malo uvažovať o pokračovaní fázy pretekov so safety car," dodal Sutil.

Bianchi jazdí v Marussii druhý rok, v minulej sezóne absolvoval debut v tomto anglicko-ruskom tíme.

Francúzsky jazdec je považovaný za jeden z najväčších talentov F1, je oficiálnym juniorom Ferrari. Všeobecne sa počíta s tým, že sa po čase stane jedným z jazdcov slávneho tímu.

Od stredy pritom bolo jasné, že preteky zasiahne búrka a blíži sa tajfún. Mnohí jazdci si priali, aby sa štartovalo skôr či v sobotu. Šéf F1 Bernie Ecclestone však nesúhlasil. Aj preto, že v skorých ranných hodinách by klesla v Európe sledovanosť.

Jules Bianchi. Foto: TASR/AP

V myšlienkach je s Julesom

Na druhom mieste v predčasne ukončených pretekoch skončil v nedeľu Hamiltonov tímový kolega z Mercedesu Nemec Nico Rosberg.

Ďalšie miesta obsadili piloti Red Bullu, tretí bol v čase ukončenia pretekov obhajca titulu Sebastian Vettel, štvrtý Austrálčan Daniel Ricciardo.

Hamilton oslávil ôsmy triumf v sezóne a zvýšil svoj náskok na čele šampionátu pred druhým Rosbergom na desať bodov.

Postupne sa jazdci dozvedali viac o nehode Bianchiho, ktorého museli okamžite previezť do nemocnice. V cieli panovala pochmúrna nálada, Hamiltonove oslavy boli rezervované a na pódiu ani nestriekalo šampanské.

"Samozrejme, víťazstvo ma teší, ale naše myšlienky sú momentálne s Julesom," uviedol Hamilton. "Všetkých nás to zasiahlo. Držíme mu palce a všetci dúfame, že sa mu nestalo nič vážne a bude v poriadku. Najhoršia je teraz tá neistota," dodal britský pilot.

Hamilton nič nevidel

Preteky sa pre intenzívny dážď začali za safety carom. Na vozovke bolo veľké množstvo vody a predpoveď hlásiaca blížiaci sa tajfún Phanfone neznela veľmi priaznivo.

"Vôbec nič nevidím," zahlásil do vysielačky Hamilton, ktorý v tom čase krúžil za bezpečnostným vozidlom ako druhý za víťazom kvalifikácie Rosbergom.

V 2. kole zaviali na trati červené vlajky, preteky prerušili a monoposty zamierili do boxovej uličky. Piloti dokonca vystúpili zo svojich kokpitov.

Keďže dážď mierne ustál, po štvrťhodine preteky pokračovali, opäť za safety carom. Krátko po reštarte skončil mimo trate Fernando Alonso a jazdec Ferrari musel z VC odstúpiť pre problémy s elektronikou.

Na konci deviateho kola zamieril safety car do boxov a začalo sa súťažiť. Vedúci jazdci Mercedesu okamžite unikli pilotom Williamsu a začali si budovať náskok. Podmienky na trati sa postupne zlepšovali, stopa začala vyschýnať a v 12. kole monoposty hromadne prezúvali a nasadili intermediálne pneumatiky.

Poradie sa premiešalo, z výmen v boxoch vyťažil najviac Jenson Button z McLarenu, ktorý sa posunul na 3. miesto. Na štvrté poskočil Vettel, ktorý predviedol niekoľko predbiehacích manévrov a dostal sa pred Valtteriho Bottasa.

Duo na čele postupne budovalo náskok a v 26. kole malo pred Buttonom k dobru už 18 sekúnd. Druhý Hamilton sa držal Rosberga a skúšal na neho útočiť. V 27. kole pri jednom z ataku vyšiel mimo vozovku a mal čo robiť, aby sa na ňu vrátil.

Nico Rosberg (vľavo) a Lewis Hamilton na mokrej trati. Foto: TASR/AP

Pokračovanie v Soči

O dve kolá neskôr bol už Brit úspešný a predral sa na konci rovinky pred nemeckého kolegu. V ďalšom priebehu svoj náskok postupne zvyšoval, nič na tom nemenila ani zastávka v boxoch.

Tretiemu Buttonovi pri výmene pneumatík museli meniť aj volant a stratil svoju pozíciu, keď sa cez neho dostal Vettel. Ten začal jazdiť najrýchlejšie kolá a stíhať dvojicu jazdcov Mercedesu.

V 42. kole Buttona predbehol aj Ricciardo a hneď vzápätí skončil v bariérach Adrian Sutil, pričom v nehode bol zainteresovaný aj Bianchi. Medzitým začal opäť hustnúť dážď, najprv riaditeľstvo pretekov zakázalo používať systém DRS a v 44. kole sa na trať vrátil safety car.

Tímy opäť pristúpili k výmenám pneumatík. V 46. kole znovu zaviali na trati červené vlajky a monoposty sa vrátili do boxov.

Vzápätí sa začali šíriť správy o vážnej nehode Bianchiho, ktorý nabúral so svojím monopostom Marussia. Traťoví komisári napokon rozhodli, že v pretekoch sa pokračovať nebude a uznali výsledky z predošlého kola.

Šampionát F1 pokračuje o týždeň Veľkou cenou Ruska na novom okruhu v Soči.

Výsledky - Veľká cena Japonska - nedeľa

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 1:51:43,021 h, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +9,180 s, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull +29,122, 4. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +38,818, 5. Jenson Button (V. Brit.) McLaren +1:07,550 min, 6. Valtteri Bottas (Fín.) Williams +1:53,773

Poradie MS (po 15 z 19 pretekov): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 266 bodov, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 256, 3. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 193, 4. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 139, 5. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 133, 6. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 130

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 522 bodov, 2. Red Bull 332, 3. Williams 201, 4. Ferrari 178, 5. Force India 122, 6. McLaren 121.