Poľsko zdolalo Nemecko 2:0, Portugalsko prehralo v Paríži 1:2 (súhrn)

Arkadiusz Milik dáva Nemcom gól.
Arkadiusz Milik dáva Nemcom gól. (Autor: SITA/AP)
TASR|11. okt 2014 o 19:58

Nemci prehrali v kvalifikácii prvýkrát od roku 2007, Poliaci ich prvýkrát dokázali poraziť.

BRATISLAVA. Poľskí futbalisti zdolali v zápase D-skupiny kvalifikácie EURO 2016 pred vypredaným Národným štadiónom vo Varšave Nemcov 2:0.

Dva góly dali z dvoch šancí v zápase, naopak, Nemci nepremenili azda desať dobrých streleckých pokusov.

Strely na bránu boli podľa uefa.com 3:8, mimo 1:11. Poliaci nezahrávali ani jeden roh, Nemci šesť. Komentátor nemeckej televízie RTL hovoril o totálnej efektivite domácich a smole Nemcov.

"Som sklamaný, ale nemôžem tímu nič vyčítať. Doplatili sme na nevyužité šance, na druhej strane Poľsko skórovalo hneď zo svojej prvej. Musíme ísť ďalej a v utorok v Írsku zvíťaziť," cituje dpa nemeckého trénera Joachima Löwa.

Poliaci zlomili čiernu sériu

Ide o prvú prehru Nemecka v niektorej z futbalových kvalifikácií od 17. októbra 2007, keď v súboji o postup na ME 2008 doma podľahli Čechom 0:3.

Odvtedy dosiahli nemeckí futbalisti 29 kvalifikačných víťazstiev a 4 remízy.

Zároveň sa Poliakom podarilo prerušiť čiernu bilanciu proti Nemcom vo vzájomných zápasoch, ktorá mala až do soboty podobu žiadne víťazstvo - 6 remíz - 12 prehier.

Ronaldo šance nepremenil

Írski reprezentanti deklasovali Gibraltar 7:0. Čistým hetrikom v rozpätí dvanástich minút sa blysol kapitán Robbie Keane.

V F-skupine v susedskom derby medzi Rumunskom a Maďarskom sa zrodila remíza 1:1, bod pre hostí zachránil v 82. minúte Balázs Dzsudzsak.

Priateľský súboj v Parku princov v Paríži ovládli domáci Francúzi, ktorí viedli 2:0 a vyhrali 2:1 po úspešnej penalte Quaresmu.

Premiéra Fernanda Santosa na lavičke Portugalska sa tak skončila prehrou. Tímu nepomol ani Cristiano Ronaldo a jeho takmer gólová hlavička v úvode druhého polčasu. Šancu mal aj v závere zápasu, ale gól nedal.

Priateľský:

Francúzsko - Portugalsko 2:1 (1:0)

Góly: 3. Benzema, 69. Pogba - 78. Quaresma (11 m)

1:0:

88. min: Najskôr Götzeho šupa minula tesne brvno brány domácich, z protiútoku domáci strelili z druhej šance v zápase druhý gól. Lewandowski dal ako na tácke Milovi, ktorý pekne trafil k žrdi.

78. min: Nemcom sa nedarí, domáci len bránia. Ďalšie šance nedali Durm a Bellarabi. Striedajúci Podolski nastrelil v 81. minúte pekne z voleja brvno.

56. min: Nemci opäť tlačia, podobne ako posledných 10 minút prvého polčasu. Vyrovnať mohol Schürrle, na druhej strane fauloval spoluhráča z Bayernu Neuera Lewandowski a videl žltú kartu.

51. min: Poliaci strelili gól z prvej vážnej akcie v zápase. Center Piszczeka usmernil hlavičkou ponad Neuera do brány Milik, hráč Ajaxu Amsterdam, ktorý predtým pôsobil v Leverkusene. Bola to prvá poľská strela na bránu, tie sú po góle 1:3, mimo brány 1:6.

38. min: Najskôr pohrozil domácim Müller, ale najväčšiu šancu zápasu mal v 38. minúte Karim Bellarabi, ktorý zblízka z mierneho uhla minul bránu. Brankár Poliakov Wojciech Szczęsny bol šťastný. O minútu mohol dať prvý gól zápasu opäť Müller, no zblízka minul. Bellarabi mal ďalšiu šancu v závere polčasu, ale vystrelil slabo a do brankára. V úplnom závere prestrelil zblízka v ťažkej pozícii Hummels.

30. min: Až na náznak šance Nemca Hummelsa po štandardke sa hrá nudný futbal aj v ďalšom priebehu, diváci v plnom varšavskom kotli s kapacitou 57-tisíc divákov často pískajú. Najmä, keď držia loptu Nemci.

V prvej pätnásťminútovke ostrosledovaného súboja 40-miliónových Poliakov proti 80-miliónovým Nemcom sa nič vážne neudialo. Komentátor nemeckej televízie RTL akurát niekoľkokrát spomenul meno Robert Lewandowski, ktorý hrá v Bayerne Mníchov a Łukasz Piszczek, ktorý hrá v Dortmunde.

Írsko - Gibraltar 7:0 (3:0)

Góly: 6., 14. a 18. Robbie Keane, 46. a 53. McClean, 52. Perez (vlastný), 56. Hoolahan

Góly: 55. Hurme - 24. Karelis

Severné Írsko - Faerské ostrovy 2:0 (2:0)

5. Portugalsko 1 1 0:1

Domov»Futbal»Reprezentácie»Poľsko zdolalo Nemecko 2:0, Portugalsko prehralo v Paríži 1:2 (súhrn)