Hamšík dal dva góly, v Bielorusku sme vyhrali 3:1

Marek Hamšík oslavuje gól. (Autor: TASR)
Sportnet|12. okt 2014 o 20:01

Tri zápasy, tri výhry. Slovensko je na čele C-skupiny kvalifikácie o EURO 2016.

C-skupina:

Bielorusko - Slovensko 1:3 (0:0)

Góly: 79. Kalačev - 65. a 84. Hamšík, 90.+1. Šesták. Rozhodoval Belgičan Gumienny, ŽK: Verchovcov, Šitov - Gyömbér, 3200 divákov

Bielorusko: Ževnov - Šitov (76. Stasevič), Martynovič, Verchovcov, Filipenko (55. Poljakov), Bordačev - Dragun - Kalačev, Krivec, Balanovič - Bressan (46. Gordejčuk)

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Gyömbér - Pečovský, Kucka (86. Kiss) - Mak (62. Šesták), Weiss (80. Stoch), Hamšík – Nemec

Z Minska od nášho redaktora PAVLA SPÁLA

Bielorusi ho dlho pozorne strážili, mal málo lôpt, bol odpojený z hry. Marek Hamšík sa však predviedol, dal dva góly. Tretí pridal úplne v závere Stanislav Šesták. Národný tím futbalistov vyhral v kvalifikácii o postup na ME v Bielorusku 3:1.

Veľkú zásluhu na prvom góle mal Vladimír Weiss, ktorý sa individuálne presadil, nespanikáril, počkal si na vhodnú šancu a ideálne asistoval.

Druhému gólu predchádzala žrď striedajúceho Stocha, Hamšík mal úplne odkrytú bránku.

Kozák vymyslel Gyömbérovi už tretí post

Tréner Ján Kozák opäť prekvapil, keď na ľavú stranu obrany nasadil namiesto zraneného Tomáša Hubočana Norberta Gyömbéra.

Ten opäť zmenil pozíciu, v prvom zápase kvalifikácie na Ukrajine hral stopéra, proti Španielom nastúpil na poste defenzívneho štíta.

Na hrote dostal prednosť klasický útočník Adam Nemec.

Už v piatej minúte nebezpečne vypálil z priameho kopu ľavák Ján Ďurica. Vzápätí po rohovom kope premárnil čistú šancu hlavou Kucka.

Chýbal moment prekvapenia

Bol to iný úplne typ zápasu ako na Ukrajine, či proti Španielsku - Slováci sa dostali do úlohy favorita. Domáci sa sústredili na obranu a naši nemali dlho priestor na rýchle protiútoky.

Ani jeden zo súperov sa do ofenzívy príliš netlačil, zápas nemal vysoké tempo.

Naši mali viacej z hry, snažili sa kombinovať, ale lopta im často odskakovala. Chýbal moment prekvapenia, rozohrávka viazla, no napriek tomu si vypracovali zopár šancí.

Domáci príliš nebezpeční neboli, Kozáčik až na dve strely z diaľky dlho nemal veľa práce. Desať minút pred koncom však Slováci nepokryli úplne voľného Kalačeva, ktorý vyrovnal.

Slovensko prišla podporiť zhruba stovka divákov. Borisov Arena má kapacitu zhruba 13-tisíc ľudí, ale bola poloprázdna.

V Bielorusku je o hodinu viac ako na Slovensku. „Zápas sa skončí o polnoci a ľudia musia ráno pracovať,“ vysvetľovala Oľga, ktorá pracovala počas zápasu ako tlmočníčka.

Slováci pokračujú v kvalifikácii 15. novembra v Macedónsku.

Ján Kozák, tréner SR (zdroj: RTVS): "Prvý polčas bol opatrný, domáci prehustili stred ihriska, hrali s piatimi obrancami a bolo ťažké sa presadiť. Škoda našich šancí, mali ich Kucka či Ďurica. Bolo to však ťažké. Cez polčas som hráčov nabádal, aby vzadu hrali na nulu, že Bielorusi musia vyhrať a otvoria hru. To sa aj potvrdilo. Dali sme gól, škoda, že sme inkasovali. Potom obaja chceli vyhrať zápas, ale záver bol so šťastným koncom pre nás. Hamšík ukázal veľkosť hráča a zaslúžene strelil dva góly."

Marek Hamšík, stredopoliar SR (zdroj tasr): "Bielorusi postavili defenzívny systém na troch stopérov a až piatich obrancov. V prvom polčase sa nám vpredu prebíjalo len veľmi ťažko. Potom však prišla ich únava, otvorili to a dokázali sme si vypracovať šance. Na konci zápasu sme mali viac síl ako súper. Z mojich dvoch gólov bol ten druhý asi náročnejší na realizáciu, lebo Stochova strela aj odraz lopty boli nečakané, ale našťastie som to trafil dobre. V Macedónsku sa musíme pokúsiť odohrať podobný zápas ako dnes v Bielorusku."

Martin Škrtel, kapitán SR (zdroj: RTVS): "Zápas nebol asi najkrajší, ale toto je kvalifikácia, body sú najdôležitejšie. My sme získali tri a sme veľmi šťastní. Vedeli sme, že oni si už zakopnutie nemôžu dovoliť, no aj sme vedeli, že nebudú hrať hurá systém. Chceli sme hrať zo zabezpečenej obrany a na protiútoky a sme šťastní, že sme strelili tri góly a podarilo sa nám to. Marek Hamšík ukázal, aký je dôležitý pre mužstvo. Hráme ešte sedem zápasov, hráme ešte o 21 bodov a cesta na ME je ešte dlhá."

Ján Ďurica, stopér SR (zdroj tasr): "Úspechom bude až postup na šampionát, ale ten je ešte ďaleko. Poradujme sa teraz z tohto víťazstva a potom môžeme myslieť na Macedónsko."

Stanislav Šesták, útočník SR (zdroj tasr): "Adamovi som pred gólom kričal, aby mi loptu predĺžil a mne sa podarilo obstreliť brankára. Je to ako z ríše snov. Ak zvíťazíme nad Macedónskom, potom už to nevychádza inak, ako získať body z domácich zápasov a budeme tam, kde chceme byť."

Online:

Nadstavujeme tri minúty. Po hlavičke a uvoľnení Nemca, ktorý vysunul Šestáka samého na bránu domácich, dal Šesták na 1:3!

90. min: Center domácich našťastie nenašiel Gordejčuka. Škrtel bráni ako lev a dozadu sa stiahol aj útočník Nemec.

84. min: Po žrdi Stocha dorazil pohotovo pod brvno opäť Hamšík. Vedieme 2:1 a opäť sme dali gól na 2:1 v závere zápasu!

79. min: Kalačev vyrovnal a hneď nato vymenil Weissa Stoch. Strely na bránu sú z pohľadu domácich 3:6, mimo brány 7:4.

73. min: Bielorusi prevzali iniciatívu, budeme to mať asi ťažké. Ďalšie tri body sú však veľmi blízko.

68. min: Po pološanci Gordejčuka mali veľkú šancu Weiss s Hamšíkom, ale na 0:2 sme nezvýšili.

65. min: Po prihrávke Weissa strelil náš vedúci gól krásnou strelou Hamšík, je to jeho 12. gól v národnom drese. Doteraz sa Hamšíkovi v zápase nedarilo, ale v správny moment presne vystrelil do ľavého horného rohu brány Ževnova.

62. min: Po chybe Weissa vystrelil Gordejčuk našťastie len vedľa Kozáčikovej brány. Prichádza Šesták, odchádza Mak.

60. min: Veľkú šancu Maka po sérii krátkych prihrávok zlikvidoval Ževnov, zahrávali sme rohový kop, lopta od Weissa však nepristála na žiadnom z našich hráčov. Pekarík vystrelil napokon mimo.

58. min: Žltú kartu dostáva aj Šitov, opäť za faul na Weissa.

52. min: Škoda. Šanca Nemca zostala nevyužitá, lebo náš útočník po prihrávke Kucku trafil vedľa.

49. min: Prvú žltú kartu zápasu dostal stopér domácich Verchovcov, Weissa trafil lakťom do hlavy.

Začal sa druhý polčas. Domáci vystriedali útočníka. Hneď v úvode sme mohli ísť do vedenia. Pokus z Hamšíkovej kopačky, ktorý nebol dostatočne dôrazný, Ževnov pohodlne vyrazil.

Prvý polčas sa skončil. Nadstavovala sa minúta. Veľa pekných akcii diváci nevideli, oba tímy sa snažia hrať najmä dobre v obrane.

41. min: Rýchla akcia Weiss - Mak už nenašla zozadu nabiehajúceho Gyömbéra, Makov center totiž zneškodnil brankár Ževnov.

36. min: Ďurica odhlavičkoval dva nepríjemné centre domácich, ktorí sa snažia prekonať našu obranu vysokými loptami. Futbal to veľmi pekný nie je. Ďurica v 40. minúte zneškodnil aj do šestnástky prenikajúceho Kalačeva.

28. min: Strela Filipenka zdiaľky bola azda prvou nebezpečnou pre Kozáčika, letela však vedľa jeho brány. Našim sa do plných útočí dosť ťažko.

25. min: Mak zahráva rohový kop, v šestnástke domácich sú však samí vysokí Bielorusi, tentokrát loptu poslal preč Krivec.

20. min: Akcia Hamšík - Nemec - Weiss bola sľubná, ale Kucka nedokázal zakončiť.

15. min: Naši hrajú proti súperovi, ktorý sa dnes zameral na prísnu defenzívu. Bielorusi chcú hrať na protiútoky, a to nám vyhovuje menej.

7. min: Veľká šanca Kucku po hlavičke Nemca, jeho strelu zblízka ale Ževnov vyrazil a opäť zachránil domácich.

6. min: Kucka si vypýtal faul pred šestnástkou, Weiss a Kucka spolu s Ďuricom sa chystali na zahratie priameho kopu. Strela Ďuricu bola tvrdá, Ževnov ale loptu vyrazil na roh.

Zápas sa začal. Podľa Rádia Slovensko ho sleduje len okolo 2000 divákov. Kapacita je pritom 13 000. V hľadisku počuť aj slovenských fanúšikov.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Hamšík dal dva góly, v Bielorusku sme vyhrali 3:1