Utorok 21. októbra bol v Lige majstrov výnimočný (tabuľka strelcov)

Brazílčan Luiz Adriano (v strede) zo Šachtaru Doneck sa stal prvým hráčom v histórii súťaže, ktorý dal za polčas štyri góly. (Autor: SITA/AP)
TASR|22. okt 2014 o 07:13

Padlo rekordných 40 gólov. Z toho až osem z penált.

LONDÝN. V ôsmich utorňajších zápasoch futbalovej Ligy majstrov padlo rekordných 40 gólov, čo sa doteraz v osemzápasovom režime počas jedného hracieho dňa v LM ešte nikdy nestalo. O polovicu gólov sa postarali hráči Bayernu, Šachtaru a Chelsea.

Až 21 gólov padlo v prvom polčase, čo je tiež nový rekord Ligy majstrov.

Šesť gólov za polčas

Šachtar sa stal v stretnutí na pôde BATE (7:0) prvým tímom, ktorý v prvom polčase dal svojmu súperovi šesť gólov, Brazílčan Luiz Adriano prvým hráčom so štyrmi gólmi v prvom polčase.

Ako druhý v histórii po Lionelovi Messim sa tešil v jednom stretnutí Ligy majstrov z piatich gólov. Messi strelil päť gólov 7. marca 2012 proti Leverkusenu. Adriano dosiahol štyri góly v prvom polčase v rozpätí 17 minút, čo je nový rekord súťaže.

Messi vsietil v dueli proti Ajaxu (3:1) svoj 69. gól v LM a dostihol tak Cristiana Ronalda. Obom chýbajú už iba dva gólu na vyrovnanie historickej méty bývalého španielskeho útočníka Raula Gonzaleza.

Prvým mužstvom s piatimi zásahmi v prvej časti hry bolo AS Monaco v novembri 2003 proti La Coruni. Rekord po utorku patrí Šachtaru.

Marseille v Žiline 7:0

Najviac gólov padlo v utorok v noci v Ríme, AS prehralo s Bayernom 1:7. Podobný výsledok dosiahli Rimania v sezóne 2006/2007, keď v osemfinále LM prehrali na Old Trafforde s Manchestrom United. Oba duely si pamätá Francesco Totti.

Bayern a Šachtar sa v utorok vyrovnali francúzskym klubom Lyon a Marseille, ktoré dokázali streliť u súperov v jednom zápase Ligy majstrov po sedem gólov.

Marseille vyhralo v roku 2010 v Žiline 7:0. Lyon zasa zdolal Dinamo Záhreb v roku 2011 na jeho pôde 7:1.

Bayern dokázal dať päť gólov v prvom polčase už druhýkrát, prvýkrát to zvládol 7. novembra 2012 proti Lille. Trénerom Lille bol vtedy súčasný kouč Rimanov Rudi Garcia.

Osem jedenástok

Až osemkrát sa presadili kanonieri z pokutového kopu, čo sa tiež doteraz nikdy nestalo počas jedného hracieho dňa LM. Doteraz bolo maximom šesť úspešných penált 13. septembra 2000 a 29. septembra 2010.

Rekord mohol byť aj vyšší, ale Agim Ibraimi z Mariboru trafil z bieleho bodu len do konštrukcie bránky Petra Čecha.

Chelsea sa tešila zo svojho najvyššieho víťazstva v LM, keď zdolala Maribor 6:0. Blues doteraz vyhrali 6:1 nad Nordsjaellandom a 5:0 nad Genkom a Galatasarayom.

Prehľad najlepších strelcov:

(v histórii Ligy majstrov a Európskeho pohára majstrov)